[COLOR=coral]Satürn'ün uydusu Hyperion'un fotoğraflarını inceleyen gök bilimciler, patates biçimli bu gök cisminin daha önce görülmemiş biçimde "süngere" benzediğini belirttiler.


Bulgularını bu hafta yayımlanacak Nature dergisinde sunan bilim insanları, yüzde 40'ı gözenekli olan Hyperion'un en ilginç tarafının şimdiye dek hiçbir gök cisminde gözlemlenmeyen sünger benzeri görüntüsü olduğunu kaydettiler.

Amerikan uzay aracı Cassini'nin son 2 yılda gönderdiği yüksek çözünürlüklü fotoğrafları inceleyen ABD'nin Cornell Üniversitesi'nden bilim insanları, Hyperion'un yüzeyinin kraterlerle dolu ve bunların 2 km ila 10 km genişliğinde olduğunu, ayrıca çok iyi durumda bulunduklarını belirttiler.

Hyperion'un yüzeyinin böylesine gözenekli olmasının, çarpan her bir meteorun, bu gök cisminde küçük de olsa bir volkanik püskürmeye neden olmasından ötürü olabileceğini söyleyen gök bilimciler, Satürn'ün bu uydusunun tuhaf şekline de yine meteor bombardımanının yol açmış ve yüzeyinin bir bölümünü koparmış olabileceğini düşünüyorlar.
Ortalama 270 km çapı bulunan Hyperion'un şekilsiz yüzeyinin genişliği 190 km ile 364 km arasında değişiyor.
Satürn'ün 48 uydusundan en büyük 8.si ve aynı zamanda düzensiz şekillilerinin en büyüğü olan Hyperion'un ayrıntılı fotoğraflarını inceleyen bilim insanları, bu gök cisminin yüzeyinin ışığı yansıttığını, ancak Satürn'ün diğer uyduları Phoebe ve Iapetus gibi kraterlerinin içlerinin karanlık olduğunu kaydettiler.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 419
favori
like
share
karakurum Tarih: 12.08.2007 13:06
teşekkürler sağolun