Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi'nde (NBA) şampiyon San Antonio Spurs olurken, merakla beklenen "En Değerli Oyuncu (MVP)" ödülünün sahibi Tony Parker oldu.

San Antonio Spurs'le NBA şampiyonluğuna ulaşan Fransız yıldız Tony Parker, NBA finallerinin "En Değerli Oyuncusu" seçildi ve bunu başaran ilk Avrupalı basketbolcu olarak tarihe geçti. San Antonio'nun 4-0 kazandığı final serisi boyunca 24.5 sayı ortalamasıyla oynayan Parker, üç kez bu ödüle layık görülen takım arkadaşı Tim Duncan'ın önünde en değerli oyuncu seçilmesini bildi. Parker, MVP ödülünün açıklanmasından sonra yaptığı konuşmada, "Bu harika. Bu bir tarih. Bu sadece inanılmaz. Söyleyecek söz bulamıyorum. Yarın sabah uyanıp bu ödülü gördüğüm zaman rüyada olduğumu düşüneceğim" dedi.

NBA'de bu yıl normal sezonun "En Değerli Oyuncusu" seçilen Dallas Mavericks'in Alman yıldızı Dirk Nowitzki'nin ardından bir başka Avrupalı Tony Parker'ın bu ödülü alması, NBA'de Avrupalı basketbolcuların ulaştığı son noktayı da gözler önüne serdi. Tony Parker, NBA'deki Avrupalı basketbolcuların durumuna da değinerek, "Avrupa basketbolu her yıl gelişiyor. Burada daha çok MVP kazanılacak. Bunu ilk kazanan Avrupalı basketbolcu olduğum için de çok mutluyum" diye konuştu.

"Bu bir rüya gibi" sözleriyle duygularını açıklamaya çalışan Tony Parker, basın mensuplarının, "Fransa'da Zinedine Zidane'dan daha fazla popüler olabilir misiniz?" şeklindeki sorusuna ise, "Bu mükemmel bir soru. Siz beni de aynı listeye koyuyorsunuz. Zidane her zaman Fransa'nın en popüleridir. Çünkü Fransa'da futbol en popülerdir. 5 yılda 3 şampiyonluk kazandım. Bu fena iş değil" şeklinde cevap verdi.

Parker, yaklaşan düğünüyle ilgili olarak da, "Hem evlilik hem de şampiyonluk yüzüğünü takmak mükemmel. Her ikisi de ayrı ayrı güzel. Seçim yapamam. Ancak kesinlikle 2007 yılını unutmayacağım. Bu mükemmel bir yıl oldu" dedi.

Tony Parker, önümüzdeki ay aktris Eva Longoria'yla evlenecek. Longoria da Tony Parker'ın ödülü almasının ardından göz yaşlarını tutamayan isimlerden oldu.

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 404
favori
like
share
corleoni Tarih: 22.07.2007 14:54
haber için sağol
shag Tarih: 08.07.2007 08:19
helal olsun bence parker hakkını verdi gerçi karşısında ki takım o kadar da güçlü olmasa da haketti