Tasarım Alanında Yenilikler

Yeni trend olarak numerik tuş takımı veya qwerty klavye demode oluyor. Bunun yerine geniş dokunmatik ekranlı telefonlar ve buna paralel bu ekranların el yazısı tanıma, ekrana çıkan numerik tuşlar yada yazı yazarken kullancağımız dijital qwerty harf dizilimleri devreye giriyor.
Ayrıca bu yıl içinde çıkacak telefonların incecik olacağıda beklenen diğer bir gelişme. İnce telefon üretme yarışında ultra serisiyle bayrağı motorola nın elinden alıp bi an için liderlik koltuğuna oturan samsung , iphone un gelmesiyle koltuğu aplle a vermek zorunda kaldı


firmalar henüz 2007 modellerini duyurmuş değiller; elimizdeki modeller sınırlı olsa da bu trendin öncülerinden bi kaç model gösterelim..
rokr e6:


Voxtel w740:

Lg k850 - Prada için özel üretim telefon:


Apple iphone:


Samsung E890:
...
2007 yılında bu ve benzer tasarımları çokça göreceğiz.. Dediğim gibi firmalar 2007 modellerini henüz duyurmadıkları için şimdilik fazla örnek veremiyorum.Özellik Alanında Yenilikler

Daha fazla megapixsel , daha fazla hafıza, daha hızlı data transferi..vb Bunlar her yıl düzenli olarak kendini yenileyen, güç kazanan ve artık cep telefonları için standartlaşmış özellikler. elbet 2007 yılı içinde de daha güçlü kamara ve elbet daha yüksek hafıza seçeneklerine sahip modeller göreceğiz..

Kamera alanında nokia carl zeiss lenslerini kullanmaya devam ederken buna cevap olarak lg bazı modellerinde (Lg shine gibi) 2mp Scheinder Kreuznach optik lens kullanmaya başladı.

Hafıza alanında nand flash kart dediğimiz ve ilk etapda sandisk sansa ve ipod nano gibi müzik çalarlar da kullanılan bu bellek tiplerinin günümüzde 64Gb a kadar destek sunan modelleri de bulunuyor. İlk etapta 64Gb olmasa da şuan ki piyasa şartlarına oranla yüksek sayılabilecek limitlerde bu hafıza kartlarını cep telefonlarımızda görmeye başlayacağız. Bunun ilk örneği olarak iphone gösterilebilir.

Bluetooth 2 teknolojisi, çok daha hızlı veri iletimi sayesinde, stereo kalitesindeki seslerin telefon ve bt kulaklık arasında aktarımına imkan sağlıyor. Bu gelişmeye paralel firmalar tarafından dur durak bilmeden onlarca kablosuz stereo bt kulaklık üretiliyor. 2007 yılı içinde cep telefonu kutu içeriğinde kablolu yerine, yeni nesil bt kulaklıkların çıkması muhtemel bir gelişme olsa gerek.

bir diğer konuda bağlantı özellikleri alanında yaşanıyor. hangi bağlantı türünün yaygınlaşacağı ve istikrarla devem edeceği bilinmediğinden firmaların kafası karışık.. bir modele gprs, bir diğerine edge yada wifi ekleyip öyle piyasaya sürüyorlar. 2007 yılında bu karmaşa devam ederken karmaşaya yeni bir oyuncu daha katılıyor. zira nokia bu yıl tanıtıp muhtemelen 2008 yılı içerisinde piyasalarda olacak modellerinin bir kısmında wimax teknolojisini kullanacağını açıkladı. 3g, 4g, wi-fi hepsinin alayını tarih edebilecek güçte bir teknoloji olan wimax, sadece telefonlar için değil, ev kullanıcıları, laptoplar... kısacası tüm kablosuz ağ özelliği bulunan cihazlar için muhteşem önem arz etmekte.. zira bu teknolojinin yaygınlaşması evimizde sokakta, çarşıda istediğimiz her yerde dizüstü bilgisayarımız yada telefonumuzdan çok daha ucuza nete girme ve buna paralel bir çok 3. nesil (görüntülü konuşma gibi) hizmetten yararlanma imakanı sağlıyor.

Bir diğer gelişim de kendini yazılım alanında gösteriyor. Cep telefonu piyasası içerisinde sıkı bir rekabet yaşanıyor. Google SonyEricsson ile yaptığı anlaşmada google.com un SE telefonlarında standart arama motoru olarak kullanılacağını açıkladı. Motorola, Microsoft ile işbiliği yaparak rızr z6 modelinde ms media player 11 kullanacağını açıkladı.Samsung opera ile yaptığı anlaşmada bundan böyle samsung cep telefonlarının standart web tarayıcısının opera olacağını duyurdu. Bunlar gibi sayısız ortaklık ve işbirliği haberleri var, asıl önemli gelişmeler ise mobil işletim sistemlerinde yaşanıyor..

Symbian son günlerini yaşaya dursun, cebelleşip çırpınırken Microsoft yetkilileri symbian işletim sistemli telefonların artışına cevap olarak bundan sonra her yıl yenilemerle piyasa çıkacaklarını, windows mobile 06 yı 2007 başında çıkaracaklarını açıkladılar.
Ayrıca yukarda resminide göreceğiniz üzere Voxtel w740 gibi wm ile çalışan ilk 4mp kameraya sahip modeller de windows mobile ın gücüne güç katıyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 764
favori
like
share
belcikali Tarih: 27.01.2009 02:57
tskler
ŞAHİN1453 Tarih: 22.07.2007 11:30
tekabet iyidir
sakin75 Tarih: 19.07.2007 11:19
teşekkürler
ZeuS Tarih: 10.07.2007 10:53
rekabet iyice kızıştı..

herqün yeni bir ürün piyasaya cıkıyor..

haber için saol