SORU-1 :

TÜRKİYE –ALMANYA SOSYAL GÜVENLİK SÖZLEŞMESİNİN VATANDAŞLARIMIZA SAĞLADIĞI OLANAKLAR NELERDİR?

CEVAP-1 :

Türk-Alman Sosyal Güvenlik Sözleşmesi genel olarak;

Vatandaşlarımızın,

Alman vatandaşları gibi sosyal güvenlik mevzuatı çerçevesinde hak ve yükümlülük bakımından eşit işlem göreceklerini,
Her iki ülkede geçen hizmet sürelerinin birleştirileceğini,
Almanya’da kazandıkları haklardan Türkiye’ye dönmeleri halinde de yararlanmaya devam edeceklerini öngören temel haklar sağlamaktadır. Ayrıca, bu sözleşme ile;
a) Vatandaşlarımız ve aile bireylerinin;

*hastalık, analık, iş kazası ve meslek hastalıkları, yaşlılık, malüllük ve ölüm gibi sigorta kollarının gerektirdiği yardımlardan yararlanmaları,

b) Vatandaşlarımızın

*eş ve çocukları için yapılan aile yardımları ile

*işsizlik sigortası yardımlarından yararlanmaları da sağlanmaktadır.

SORU-2 :

ALMANYA’DA ÇALIŞAN SİGORTALILAR, ÖNCELİKLE NELERE DİKKAT ETMELİDİRLER?

CEVAP-2 :

Almanya’da çalışmalarınızla ilgili olarak SİGORTA KARTI, ÇALIŞMA BELGESİ ve DİĞER TÜM BELGELERİ saklayınız.
Sosyal güvenlik konusunda sorununuz olduğunda veya bilgi almak istediğinizde;
* ALMANYA’DA bağlı bulunduğunuz Sosyal Sigorta Kurumuna,

* Bu broşürün arkasında adresleri yazılı olan ALMANYA’DAKİ ÇALIŞMA ATAŞELİKLERİMİZE

veya

*ANKARA’DA Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Yurtdışı İşçi Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na

başvurunuz.

ÖNEMLİ UYARI:

YAZILI BAŞVURULARDA İSTEK VEYA SORULARINIZI AÇIKÇA YAZIP, VARSA TÜRKİYE VE ALMANYA SİGORTA SİCİL NUMARALARINIZI MUTLAKA BELİRTİNİZ.

SORU-3 :

ALMANYA’DA ÇALIŞAN SİGORTALILAR İLE YANLARINDA İKAMET EDEN AİLE BİREYLERİNE HANGİ SAĞLIK YARDIMLARI YAPILMAKTADIR?

CEVAP-3 :

*MUAYENE VE TEDAVİ AMAÇLI OLANLAR

Hastalıkların teşhisi
Diş muayeneleri
Kür tedavileri
İlaç, sargı ve şifa verici maddeler
*DİĞER YARDIMLAR

Gözlükler, ortopedik gereçler ve diğer yardımcı araçlar,
Hastanın evde bakımı
Ev işleri için yardım
Hastanelerde yatarak tedavi
Yol masrafları
Analık halinde yapılacak yardımlar.

SORU-4 :

ALMANYA’DA ÇALIŞMAKDA OLAN SİGORTALI İLE BERABERİNDE İKAMET EDEN AİLE BİREYLERİNDEN KİMLER SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANMAKTADIRLAR?

CEVAP-4 :

ÇALIŞAN VATANDAŞLARIMIZ (SİGORTALININ KENDİSİ)

EŞİ,
ÇOCUKLARI,
Bir Alman Hastalık Kasasında sigortalı olan Türk işçilerinin Almanya’da oturan veya devamlı ikametgahı burada bulunan ve yardıma müstehak eş ve çocukları da sigortalıdır. Yardıma hak kazanmak için aile bireylerinin kendilerine ait ve belirli bir sınırı aşmayan bir gelire sahip bulunmaları gerekmektedir.
Çocuklar, 18 yaşını dolduruncaya kadar sigortalıdır. Çalışmayanlar, en fazla 23 yaşına kadar sigortalıdırlar. Genel veya mesleki eğitim yapan çocuklar, en fazla 27 yaşını dolduruncaya kadar yardım talep edebilirler. Bedeni, ruhi veya akli sakatlıkları nedeniyle geçimlerini sağlayamayacak durumda olan çocuklar için bir yaş sınırı yoktur. Ancak, bu kişilerin özürlülüklerinin aile sigortasından yararlanmakta iken mevcut olması şartı aranmaktadır.
Sigortalı ile aynı çatı altında yaşayan ve geçimlerinin tamamı veya büyük bir kısmı sigortalı tarafından karşılanan ve geliri belirli bir sınır aşmayan diğer aile bireylerine de Hastalık Yardım Sandıkları’nın tüzüklerine göre yardım yapılabilir.
(Üvey çocuklar, torunlar, bakım için alınan veya evlat edinilerek bakılan çocuklar vb.)

Geçimi sigortalı tarafından sağlanan anne, baba, üvey anne/baba, kayınpeder/valide, büyük baba/anne.

SORU-5 :

ALMANYA’DA ÇALIŞAN SİGORTALILAR İLE YANLARINDA OTURAN AİLE BİREYLERİ, GEÇİCİ OLARAK (GEZME, TATİL vb.) TÜRKİYE’YE GELDİKLERİNDE KENDİLERİNE NE ŞEKİLDE SAĞLIK YARDIMI VERİLMEKTEDİR?


CEVAP-5 :

Almanya’da çalışan sigortalılar ve yanlarında sürekli olarak oturan aile bireyleri, ülkemizde hastalık ve analık yardımlarından ÜCRETSİZ olarak yararlanırlar.
Yardımlar Türkiye’deki Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) hastanelerinde sağlanır.
ÖNEMLİ UYARI :

TÜRKİYE’DE SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANABİLMEK İÇİN TÜRKİYE’YE GELMEDEN ÖNCE, MUTLAKA ALMAN HASTALIK KASASINA SAĞLIK YARDIMLARINA HAK KAZANMA BELGESİ DÜZENLETİNİZ. BUNLAR İŞÇİ VE AİLE BİREYLERİ İÇİN T/A 11 FORMÜLERİDİR.

SORU – 6 :

ALMANYA’DAN TÜRKİYE’YE GEÇİCİ OLARAK GELEN SİGORTALILAR VEYA AİLE BİREYLERİNİN HASTALANMALARI HALİNDE NE YAPILMALIDIR?

CEVAP – 6 :

Önce Almanya’dan alınan formülerle Türkiye’de oturulan yere en yakın SSK Sağlık Kuruluşuna başvurulmalıdır.
Bu şekilde yapılan başvurularda hiçbir ücret alınmaz.
ANCAK, İŞÇİMİZ ALMANYA’DAN ALMASI GEREKEN BELGEYİ KAYBETMİŞ, HİÇ ALMAMIŞ, ALMANYA’DA UNUTMUŞ VEYA BELGENİN YARARLANMA SÜRESİ GEÇMİŞ İSE,
Belge temini için (T/A 11) SSK Sigorta Müdürlüğüne başvuruda bulunulur.
Daha sonra kişi SSK hastanesine ÜCRETLİ olarak sevkedilir.
Bu ücretin Almanya’dan alınabilmesi için, işçimizin Türkiye’deki SSK Sigorta Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir. Bu ücretin Almanya Sigorta Kurumundan talebini, ilgili belgeleri göndermek suretiyle SSK Sigorta Müdürlüğü yapar veya belgeler Almanya’da bağlı olunan hastalık kasasına ibraz edilmek üzere sigortalıya verilir.
ÖNEMLİ UYARI :

KENDİNİZ VEYA AİLE BİREYLERİNİZLE BİRLİKTE GELDİĞİNİZDE, SAĞLIK YARDIMLARINA İHTİYAÇ DUYMANIZ HALİNDE, ÖNCELİKLE KURUM SAĞLIK TESİSLERİNE MÜRACAAT ETMEK ZORUNDASINIZ. ZORUNLU OLARAK KURUMUMUZA MÜRACAAT EDEMEMENİZ HALİNDE;KURUM DIŞINDA YAPILAN BİR TEDAVİDEN KURUMUMUZU DERHAL HABERDAR ETMENİZ GEREKMEKTEDİR.
TÜRKİYE’DEKİ SAĞLIK KURULUŞLARINA SİZ VEYA EŞ VE ÇOCUKLARINIZ MUAYENE VE TEDAVİ İÇİN BAŞVURDUĞUNUZDA İLGİLİ GÖREVLİLERE ALMANYA ADINA TEDAVİ GÖRDÜĞÜNÜZÜ MUTLAKA BİLDİRİNİZ.


SORU-7 :

SİGORTALI VE BERABERİNDE AİLE BİREYLERİNİN SİGORTA VAK’ASI MEYDANA GELDİKTEN SONRA (HASTALANDIKTAN SONRA) BAĞLI OLDUKLARI HASTALIK SANDIĞININ İZNİYLE TÜRKİYE’YE GELMELERİ HALİNDE, SAĞLIK YARDIMLARINDAN NE ŞEKİLDE YARARLANACAKLARDIR?

CEVAP-7 :

Almanya’da çalışan sigortalıların veya yanlarında ikamet eden aile bireylerinin Almanya’da hastalanmaları halinde, gerek istirahatlı oldukları süreyi gerekse tedavilerine devam olunmak üzere bağlı oldukları Alman Hastalık Yardım Sandıkları’nın izni ile ülkemize gönderilmeleri halinde, sağlık yardımlarından yararlanmaya devam ederler.

ANCAK;

···lgililerin Türkiye’ye gelirken Alman Hastalık Yardım Sandığınca haklarında düzenlenmiş T/A 12 formülerini almaları gerekir.

···T/A 12 formülerinin en önemli özelliği, Türkiye’de ikamet adresinde kullanılabilir olmasıdır.

ÖNEMLİ UYARI :

··SİGORTALI, TÜRKİYE’YE GELİR GELMEZ İKAMETGAH ADRESİNİ BÖLGESİ İÇİNE ALAN SSK SİGORTA MÜDÜRLÜĞÜNE VEYA ACİL BİR DURUMDA DAHA SONRA YETKİLİ MÜDÜRLÜĞE BİLGİ VERİLMEK KOŞULUYLA, İKAMETGAHINA EN YAKIN SSK SAĞLIK TESİSİNE BAŞVURMAK ZORUNDADIR.

AYRICA;

··Almanya’da çalışan kadın sigortalı veya erkek sigortalının sigortalı olmayan eşinin doğum yapmak üzere Türkiye’ye gelmesi halinde de, sağlık tesislerinden yararlanabilmesi için yine Alman Hastalık Kasasınca düzenlenmiş T/A 12 formülerini alması gerekmektedir.

SORU-8 :

ALMANYA’DA KAZA GEÇİRİP VEYA MESLEK HASTALIĞINA TUTULUP BİR SÜRE TEDAVİ GÖRMEK ÜZERE TÜRKİYE’YE GÖNDERİLEN SİGORTALI, SAĞLIK YARDIMINI ALABİLMESİ İÇİN NE YAPMALIDIR?

CEVAP-8 :

Almanya’da kaza geçirip veya meslek hastalığına tutulup bir süre tedavi görmek üzere Türkiye’ye gönderilecek olan sigortalıların, ilgili sigorta müdürlüğümüze ibraz edilmek üzere Alman İş kazaları ve Meslek Hastalıkları sigortası tarafından düzenlenmiş (T/A 23) formülerini ibraz etmesi gerekmektedir.
Bu belge ile sadece sigortalının kazadan dolayı veya meslek hastalığı nedeniyle ortaya çıkan rahatsızlıkları tedavi edilebilir.
Bu formüler sadece sigortalı için düzenlenir.


SORU-9 :

ALMANYA’DA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN TÜRKİYE’DE OTURAN AİLE BİREYLERİNDEN HANGİLERİ, SAĞLIK YARDIMLARINDAN YARARLANABİLİRLER?
CEVAP-9 :

Sigortalının ülkemizde ikamet eden aile bireylerinin sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kurumu Kanununun 106. ve 35. maddeleri gereğince işlem yapılacak olup;

- 106. Madde gereğince;

Karısı çalışamayacak durumda malül veya 60 yaşını doldurmuş kocası
18 yaşını veya orta öğrenim yapıyorsa 20 yaşını, yükseköğrenim yapıyorsa 25 yaşını doldurmamış veya 18 yaşını doldurmuş olup da çalışamayacak durumda malül erkek çocukları ile yaşları ne olursa olsun evli bulunmayan ve sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olarak çalışmayan veya bunlardan aylık yahut gelir almayan kız çocukları,
c) Geçiminin sigortalı tarafından sağlandığı belgelenen ana, babası.

- 35. Madde gereğince de; sigortalının eşi, yine mevzuatımızda yazılı süreleri aşmamak kaydıyla sağlık yardımlarından yararlanırlar.

SORU-10 :

ALMANYA’DA ÇALIŞAN İŞÇİLERİN, TÜRKİYE’DEKİ AİLE BİREYLERİNİN SAĞLIK YARDIMLARINDAN ÜCRETSİZ YARARLANMALARINI SAĞLAMAK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

CEVAP-10:

Sigortalının Türkiye’de ikamet eden aile bireylerine, bağlı oldukları Alman Hastalık Kasaları adına SSK tarafından sağlık yardımları yapılması için ilgili Alman Hastalık Kasasınca düzenlenmiş olan yardımların tarihini ve yardımlara hak kazanan aile bireylerini gösterir T/A 9 işaretli formülerin sağlanması gerekmektedir.
Bu belgeyi sağlamak için sigortalılar, bağlı bulundukları Alman Hastalık Kasasına başvurarak Türkiye’de oturan ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerinin sağlık yardımlarından yararlanmalarını sağlamak amacı ile T/A 91 rehberini talep ederek, rehberin son sayfasını doldurup Alman Hastalık Kasasına vereceklerdir.
Alman Hastalık Kasası, bu bildirimi alınca T/A 9 formülerini düzenleyerek sigortalının aile bireylerinin ikamet ettiği yerdeki SSK Sigorta Müdürlüğüne gönderecektir.
ÖNEMLİ UYARI :

T/A 91 Rehberini doldururken, aile bireylerinizin Türkiye adreslerini açık ve net bir şekilde veriniz (İL, İLÇE, MAHALLE VE SOKAK ADI İLE KAPI NUMARASI).

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 15819
favori
like
share
NESOY Tarih: 12.12.2008 05:24
TEŞEKKÜR EDERİM. ARADIĞIM CEVABI BULDUM.
MechhuL Tarih: 23.05.2008 11:25
:3: Sen nasıl uygun görürsen Abim :3:
MaRaBoGLu61 Tarih: 18.04.2008 21:11
Gurbetciler bölümüne daha uygun görüldü
Batman Tarih: 22.05.2007 22:23
Ellerine saglik paylasim icin Tessekürler!!!

sevda_39 Tarih: 27.03.2007 18:38
paylaşım için teşekkürler
akin42 Tarih: 08.02.2007 11:40
paylaşım için teşekkürler
eskitoprak Tarih: 06.12.2006 18:00
bilgiler icin tesekkurler
hakan80 Tarih: 24.08.2006 11:11
paylaşımın için teşekürler
mauncan Tarih: 18.04.2006 16:07
paylaşımın için teşekürler