[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Internetten ücretsiz telefon görüşmesi sunan Skype'ı kablosuz ortama taşıyan Nokia, cep telefonu faturasındaki konuşma ücretini garipseyeceğimiz günlerin habercisi.Pazar payı açısından dünyanın 1 numaralı cep telefonu üreticisi olan Nokia, N800 internet tabletine Skype'ı entegre ederek uzun zamandır bahsedilen önemli bir değişimi somut olarak ortaya koydu.

[FONT=arial, helvetica, sans-serif]İnternet üzerinden ücretsiz telefon görüşmesi yapmaya olanak tanıyan Skype'ı Wi-Fi üzerinden kablosuz iletişim için kullanmaya olanak tanıyan N800, cep telefonlarındaki konuşma ücretlerini sorgulatmaya başlayacak. Nokia, var olan kullanıcılarının da Skype'ı indirmesini sağlayacak düzenlemeleri yaptığını da açıkladı.
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Nokia ile Skype'ın sahibi eBay arasında, Skype servislerinin başka cihazlara da eklenmesi konusunda görüşmeler de sürüyor.
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Dünyanın en büyük cep telefonu operatörünün attığı bu adım, cep telefonufaturalarında görülen konuşma bedelini daha göze batar hale getirecek. Bu yönde atılan adımlar, Türkiye'de Wi-Fi hizmetini veren Türk Telekom (TT) ile mobil operatörleri ses konusunda Cem Yılmaz reklamlarında görülenin ötesinde rakip hale getirecek.
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Aynı zamanda Türk Telekom'un Wi-Fi'ı da, sabit hat olan ortamlardaki kullanıcıların konuşma kanalları açısından sabit hatta rakip olacak. Masada internete bağlı oturan adamın telefona kalkması ya da gümüş tepside gelen kablosuz telefon (DECT) ile görüşme lütfunda bulunması uzak bir olasılık olarak görünüyor. Bu durumda kalınını incesini bir kez daha düşünmek gerekecek.
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Wi-Fi üzerinden kablosuz görüşme zaten birçok program kullanılarak yapılan bir işken bize bu kadar lafı ettiren, adıyla sanıyla bu iş için konfigüre edilmiş bir ürünün haber verilmesi. Üstelik bu anlattıklarımız, sadece son kullanıcıyı ilgilendiren bölümü.
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Zaten mobil operatörler bir süredir telefon şirketi değil hizmet şirketi olduklarını ifade ederek, işlerin değişmekte olduğunun işaretini veriyorlar. Daha açık yazmak gerekirse, bu işlerin gidişi ADSL'de olduğu gibi sabit bir ücret belirlenmesi ve kiraladığınız bant genişliği ölçüsünde istediğiniz her şeyi sınırsız gerçekleştirmeniz olacak; kota seçeneği de belki bu sisteme taşınabilir. Buradan isteyen görüntülü/görüntüsüz görüşme yapacak isteyen mobil cihazlar veya taşınabilir billgisayarı ile yaptıklarını. Kullanılan data miktarı kadar ödeme de bir seçenek olarak sunulabilir.
[FONT=arial, helvetica, sans-serif]Daha kurumsal tarafta ise, sistemlerin bu kadar içiçe girmesi ile yapılacak olan 3G ihalesi ile sonrasında gerçekleşecek WiMax ihalesinin bağlantılı düşünülmesi gereği ortaya çıkıyor. Mobil bir teknoloji olmayan hotspot'un kapsama alanından çıkıldığında bağlantının kopması nedeniyle 3G ve Wi-Fi'ı bağımsız düşünmek gerekirken, 50 km civarında kapsama alanlarını gündeme getiren Wi-Max ile bu fark açıkça ortadan kalkacak. Dolayısıyla bu iki teknoloji birbirine ciddi biçimde rakip olacak. [FONT=arial, helvetica, sans-serif]Sonuç olarak bir Skype deyip geçmemek lazım.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 451
favori
like
share