ayak sağlığı - yaşlı ayakların bakımı - yaşlı ayakların bakımı nasıl olur
Deri inceldiği ve elastikiyetini kaybettiği için doğal olarak yaşlı ayaklarda daha fazla problem oluşuyor. Yaraların iyileşmesi daha uzun sürebilir ve zaman içinde eklemlerde kullanımdan dolayı oluşan zarar romatizmaya yol açmış olabilir. Ayaklarınız acıyor veya rahatsızsa, böyle olması gerekmiyor. Ulaşımınızı kolaylaştırmak, rahatlatmak ve ağrınızı azaltmak için çok şeyler yapabiliriz.

Hareket halinde kalmak için tırnaklarınız ve ayaklarınızı bakımlı tutunuz. Bunun için Podiatrist'iniz size yardımcı olacaktır.

Ayaklarınızı sıcak tutun
Ayaklarınızı sıcak tutun,ancak ateşin önünde ayaklarınızı pişirmeyin.Ayaklarınızı sıcak tutmak için egzersiz yapın ve çorap giyin.Ayaklarınızı sıkıp kan dolaşımınızı etkileyecek veya parmaklarınızı sıkıştırabilecek çorap veya ayakkabılardan uzak kalın.

En uygun ayakkabıyı çekmek
İnsan yaşlandıkça,ayağı tutan destek verici ayakkabılara daha fazla gerek duyar.Çok yumuşak destek vermeyen ayakkabılarınızı kullanmayınız çünkü yürüyüş halindeyken dengenizi bozacaktır .

Deri ayakkabı veya nefes alabilen esnek malzemeden üretilmiş ayakkabı seçin.Plastik malzemelerden uzak kalın çünkü nefes almazlar ve esnek olmadığı için ayağınızın şeklini alamayacaktır.

Kolay giyilen ve kolay çıkartabileceğiniz ayakkabı seçin.
Tabanı yumuşak olmasına dikkat edin örneğin;lastik taban.
Bağcıklı ayakkabılar daha fazla destek verecektir ayağınıza.

Ayakkabınız ne çok büyük ne çok küçük olmamalı.
Ayakkabı satın almağa çıktığınızda öğleden sonra alış verişe çıkın, ayaklarızın en şiş haliyle ayakkabınızı alırsanız sizin için daha rahat olacaktır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 655
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 19.07.2007 12:23
sağolasın
muco07 Tarih: 18.07.2007 08:38
paylasım için tesekürlerde.
eskitoprak Tarih: 17.07.2007 17:15
tesekkurler paylasim icin
zto Tarih: 17.07.2007 15:57
onları yapabilsek bunun daha kolay yolu yokmu?
matrakSsS Tarih: 17.07.2007 10:53