Yetişkin dönemde normal görmeye sahip olabilmemiz ancak bebeklik ve çocukluk yaşlarında normal bir görme gelişimine sahip olmamızla mümkün. Normal gelişme için gözlerin sağlıklı olması veya varsa, görme kusurlarının düzeltilmesi gerekir.

3 Yaşında Göz Check-Up'ıYetişkin dönemde normal görmeye sahip olabilmemiz ancak bebeklik ve çocukluk yaşlarında normal bir görme gelişimine sahip olmamızla mümkün.

Normal gelişme için gözlerin sağlıklı olması veya varsa, görme kusurlarının düzeltilmesi gerekir.

Yeni doğan bir çocuk ne zaman normal bir insan gibi görebilir?

Normal bir yeni doğan çocuk, doğuşta binde 20 kapasiteyle görür. Bu oran bir aylıkken 600'de 20'ye yükselir. Bir yaşında görmesi daha fazla gelişir ve 50'de 20 oranında bir görüş elde eder. Üç yaşında ise görmesi yüzde yüze ulaşır. Bu gelişim 10 yaşına kadar sürer.

Çocuklarda hangi tür görme kusurları olabilir?

Bebeklerde ve çocuklarda görme azalmasına neden olan çok farklı nedenler vardır ve birçoğu yetişkinlerde olanlara benzer. Örnek olarak; hipermetropi, miyopi, astigmatizm, doğuştan katarakt, şaşılık, tümör ve doğuştan göz tansiyonu yüksekliği ilk olarak akla gelebilecek hastalıklar.

Bu hastalıkların çocuklarda varolması ile yetişkinlerde olması arasında bir fark var mı?

Evet, önemli bir fark var. Çocuklarda görmeyi engelleyen herhangi bir neden görme gelişimini de önler. Bu nedenle, o gözde tembellik dediğimiz durum ortaya çıkar. Göz tembelliği hekimlerce sevilmeyen bir durumdur. Çünkü hastalık geliştikten sonra tedavisi için çoğu kez geç kalınmış oluyor.

Göz tembelliği nedir?

Normal görme gelişimi için gözümüze gelen ışınların görme tabakasının en net görmeyi sağlayan kısmının ortasına düşmesi gerekir. Buradan algılanan sinir iletileri beynimizdeki görme merkezine iletilir ve beynimiz gördüğümüz cismi algılar. Herhangi bir nedenle görme merkezine ışınlar gelmezse ve bu hem çocuk küçükken olur ve düzeltilmezse, tembellik dediğimiz durum oluşur. Şaşılık, hipermetropi, miyopi ve astigmatizm en sık rastlanılan ve tembellik yapma riski en yüksek olan göz kusurlarıdır.

Göz tembelliği nasıl sorun yaratıyor?

Çocuğun tembel kalan gözleri normal görmeyecektir. Ayrıca, derinlik hissi ve üç boyutlu görme kabiliyeti düşecektir. Örneğin; böyle biri ehliyet alamaz. Hâlâ birçok çocuk okulda öğretmeni tarafından tahtayı iyi göremediği tespiti ile ancak göz hekimine gelmektedir.

Bütün çocuklarda görme kusuru olabilir mi? Kimler dikkat etmeli?

Bütün çocuklarda böyle bir risk vardır ve bütün çocuklar göz hekimi tarafından en az bir kez görülmelidir. Belirgin şaşılık varlığı elbette aile veya çevre tarafından fark edilip hekime gidilebilir. Fakat hipermetropi ve miyopi gibi bir kırma kusuru varlığı ancak muayene ile ortaya çıkar. Yapılan araştırmada 1000 bebekten yaklaşık 59'unda hipermetropi, yüzde 45'inde miyopi ve yarısında astigmat saptanmıştır.

Bebeklerde en erken ne zaman hangi aralıklarla göz muayenesi öneriyorsunuz?

İlk muayene yenidoğan-1 ay arası, sonra 6 ay-1 yıl arası, 3 yaşında ve 5 yaşında olabilir.


Şaşılık nasıl tedavi ediliyor?

Toplumun yaklaşık yüzde 5'inde farklı derecelerde şaşılık mevcut. Hem estetik olarak hem de görme açısından tedavi edilmesi zorunlu bir durum. Gözler karşıya bakışta ikisi de orta hatta olmalıdır. Birinin veya ikisinin içeri, dışarı veya aşağı yukarı hatta bulunması, normal değildir. Bazen ara ara kayma olabilir. Hatta, yalnızca muayene sırasında ortaya çıkan göz kayması da mevcut olabilir. Normal görme gelişimi için normal görüş şarttır. Şaşılıkta görme merkezi çalışmaz. Şaşılık, hastalığın derecesine göre tedaviye alınır.

Katarakta çocuklarda da rastlanıyor mu?

Benim en küçük ameliyat ettiğim çocuk 15 günlüktür. Kalıtsalsa, bir-iki yaşında bile katarakta rastlıyoruz. Çocukluk dönemindeki katarakt ameliyatının çok erken yaşta yapılması gerekiyor. Aile çocuk doğduktan sonra gözbebeğine bakmalı. Gözbebeğinde hafif sararma, beyazlama çok önemlidir. Hem çocuk doktoru hem de aile tarafından gözün durumu değerlendirilmeli.

Çocukluk döneminde göz tansiyonu görülebilir mi?

Çocuk ışıktan çok rahatsız oluyorsa, gözbebeği iriyse, renkli kısmı genişse, o çocukta göz tansiyonu olma riski fazladır. Çünkü çocuklarda körlük nedenlerinin en önemlisi; glokomdur (göz tansiyonu).

Çocukların televizyonu yakından izlemesi göz bozukluğu belirtisi midir?

Çocukların çoğu, görme güçleri az olduğu için yetişkinlere göre televizyonu daha yakından izlerler. Ya da bilgisayara daha yakından bakmak isterler. Çünkü yakını çok daha iyi görürler. Ancak, bu durum göz bozukluğu için bir veri olarak kabul edilemez. Onun yerine ailelerin çocuklarının gözbebeklerini incelemeleri gerekir. Hiçbir şikâyeti de olmasa, doğduktan sonra çocuğun göz bebeğinin renk değişimi çok önemlidir. Normalde göz rengi ne olursa olsun, bebeğin gözü siyahtır. Sarımtırak olursa tehlikeli bir göz hastalığına işarettir, mutlaka incelenmesi gerekir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1561
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 17.07.2007 10:52
okumustum bunu daha onceden