Çocuğunuz kardeşini neden kıskanıyor, hiç düşündünüz mü? Çocuklarınıza farklı muamele gösteriyor, birini daha çok seviyor olabilir misiniz?

Alman Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikoloğu Özge Türk, kardeş kıskançlığının nedenini şöyle anlattı; "Kardeş kıskançlıklarının temelinde anne ve babanın ilgi ve sevgisinin bölünmesi korkusu yatıyor. Yani, anne ve babanın ilgi ve sevgisini artık yeni doğanla paylaşmak zorundadır. Ancak bu durumu kabul etmek büyük çocuk için o kadar da kolay değildir. Zira o ana kadar anne ve babanın ilgi odağı olan kişi kendi olmuştur."

Yaklaşımda dikkatli olmalı
Psikolog Özge Türk, bu tip durumlarda anne ve babanın her iki kardeşe olan yaklaşımlarında çok dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Türk sözlerini şöyle sürdürdü; "Öncelikle her iki kardeş arasında mukayese yapmamak gerekir. Her çocuk farklı özelliklerde, farklı yeteneklerde, farklı bireylerdir. O zaman aralarında mukayese, ancak birbirleri arasında rekabete neden olur, başka bir işe yaramaz."

Sevgiyi eşit dağıtın
Anne ve baba her iki çocuğa da sevgilerini göstermelidirler. Bazen ebeveynler çocukları aralarında paylaşırlar. Örneğin, anne yeni doğanla, baba büyük çocukla ilgilenir. Bu tutum da doğru değil.

Türk’e göre bu durumda diğer çocuk artık anne ve babasının onu sevmediğini ve ilgilenmediğini düşünebilir.

Sevgi, ortak ve paylaşılabilen bir duygudur ve her iki ebeveyn de her iki çocukla ilgilenebilmedir.

Onu doğacak kardeşe hazırlayın
Yeni doğan dünyaya gelen bebekle ilgili büyük çocuğu bilgi verilmesi gerektiğine de değinen Psikolog Özge Türk, büyük çocuğun doğacak olan kardeşe hazırlanması gerektiğine değindi.

Psikolog Özge Türk, kardeş dünyaya geldikten sonra ise büyük çocuğa ufak sorumluluklar verilmesi gerektiğini söylüyor.

Özge Türk, her iki çocuğu alarak birlikte oyunlar oynamanın, hep birlikte bir yere gitmenin birlik ve beraber olma duygusunu pekiştirdiğini ve kardeşlerin takım ruhu hissetmelerini sağladığı üzerinde önemli duruyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 391
favori
like
share
pisipisi Tarih: 29.08.2007 18:26
eline sağlık
ayse Tarih: 19.07.2007 03:18
tesekkurler ellerinize saglik