Elinizi kolunuzu oynatmadan, yiyip içtiklerinizi az da olsa azaltmadan kilo vermek istiyorsanız, her zaman bulabileceğiniz tehlikeli oyuncaklar hep vardı; bundan sonra da olacak: Doğal zayıflama destekleri!

Meslek yaşamının uzunca bir dönemini kilo sorunu ile mücadeleye ayıran bir uzman olarak neredeyse yirmi yıldır bu "kerametleri kendisinden menkul" mucizelerle uğraşır dururum. Reçete ile satılan ve doğru zamanda uzman hekimler tarafından kullanıldıklarında gerçekten yararlı olan ilaçlar bu tanımın dışındadır.

Şarlatan ilaçlar "her derde deva"
Her yıl özellikle Mart ve onu takip eden aylarda kilo verme sektörü(!) şöyle bir hareketlenir. Yaza daha ince girmek isteyenler, fazla kilolarına çözüm aramaya çoktan başlamışlardır. Akla ziyan etkilere sahip bitkisel veya doğal ürünler piyasayı dolduruverir. Bunlardan bazıları mucize içeceklerdir: Birkaç günde ya da en fazla birkaç haftada size bir kaç beden küçülme garantisi verir. Hiç birinin bilimsel olarak kanıtlanmış bir etkinliği, arkasında güvenilir bir bilimsel çalışma desteği filan da yoktur. İçlerinde daha atraktif olanları, bir taraftan zayıflatırken diğer taraftan detoks yaptıranları, hatta cildi sıkılaştırıp, kırışıklık azaltanları bile vardır. Bazıları size sadece kilo kaybını değil, selülitlerinizden kurtulmayı bile vaat eder.

"Masum" lafına kanmayın
Bu şarlatan ürünlerin ortak özellikleri piyasada en çok üç-beş ay kalmaları, ertesi yıl kutu ve adlarını değiştirip yeniden ortaya çıkmalarıdır. Bir başka özellikleri de çoğu kez "ağızdan ağıza pazarlama" yöntemi ile satılmalarıdır. Şarlatan ürünlerin önemli bir pazarlanma yolu da "evden eve, kapıdan kapıya teslim" sistemidir.

Bu sistemde bırakın doktoru-eczacıyı, eczacı kalfası bile devrede değildir. Bu ürünleri kullandığınızda sağlığınızı ilkokul ya da ortaokul mezunu üç-beş günlük pazarlama kurslarından geçirilmiş insanlara emanet edersiniz. Size bu ürünlerin bir ortak özelliklerini daha hatırlatalım: Bu ürünlerin neredeyse tamamı sağlık bakanlığından değil başka resmi otoritelerden izinlidir. Bu izinler sadece ithalatçı ya da üretici firmanın sunduğu evrakların onayından ibarettir. Çoğu zaman üzerlerinde yazanlar ile gerçek içerikleri aynı değildir. Son olayda karşılaşıldığı gibi çoğu kez insan sağlığını gerçekten tehlikeye atabilecek kimyasallar (sibutramin, tiroid ekstreleri, efetramin, efetra bitkisi ekstreleri) "doğal" diye pazarlanan bu ürünlerin içine eklenmiştir. Ve nedendir bilinmez bu ürünler hep masum(!) kaynaklardan, yosunlardan, çiçeklerden, yapraklardan, meyvelerden üretilmiştir.

Ruhsatlar yeniden gözden geçirilsin
Sorunun büyüklüğünü sevgili Ayşe Arman günlerdir tüm boyutlarıyla gözler önüne sermeye çalışıyor. Bu masum ürünlerle kilosuyla birlikte sağlığını da kaybeden insanlara, konunun uzmanı doktor ve araştırmacılara, eczacılara ve ithalatçıların görüşlerine yer veriyor. Ortaya çıkan ilk sonuç, sorunun çok önemli olduğu ve bir "halk sağlığı tehdidine dönüşme olasılığı" taşıdığıdır. İkinci sonuç, "bu ve benzeri ürünlerin ruhsatlandırma süreçlerinin yeniden gözden geçirilmesi"nin gerekli olduğudur. Üçüncü önemli ders, sağlığa etkili her ürünün (vitamin, mineral besin destekleri ve bitkisel ürünler dahil) sadece ve sadece eczanelerde satılmasının mecburi hále getirilmesi gereğidir. Çıkarılacak diğer bir ders de şudur: Hızlı kilo vermek isteyenler, bu hayallerini sonsuza dek ertelemeli, bunun yerine beslenme alışkanlıklarını değiştirmeli, aktif bir yaşam sürmeli ve bunları yeni bir yaşam tarzı haline getirmeyi öğrenmelidirler.

Kalsiyum ihtiyacınızı karşılarken
En iyisi doğal yoldan kalsiyum zengini besinler tüketmektir. Süt ve süt ürünleri bu alanda en güvenilir ürünlerdir. Tabletlerle alınan kalsiyum desteğinin kemik sağlığı için gerekli olan D vitamini, magnezyum, fosfor gibi besin öğelerini içermediğini bilmelisiniz. Eğer bu eksikliği süt, yoğurt, peynir, yeşil saplı sebzelerle giderirseniz daha etkili sonuçlar alacağınızdan şüphe etmemelisiniz. Demir ve kalsiyum desteklerini birlikte almamanız gerektiğini de hatırlatalım. Bu mineraller birlikte alındıklarında birbirlerinin emilimini etkilemektedir.
__________________

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 412
favori
like
share
matrakSsS Tarih: 19.07.2007 12:24
hiç kullanmam