Prostattan korunmak için soğan ve sarımsak
SİNOP (İHA) - Sarımsak ve soğanın erkeklerde görülen prostat kanseri riskini yüzde 50 oranında azalttığı belirtildi.

Bilim adamlarının erkekler üzerinde yaptığı bir araştırma, sarımsak soğan gibi soğangillerden zengin bir beslenme tarzını benimseyen erkeklerde prostat kanseri riski yarı yarıya azalttığını ortaya çıkarttı. Sağlıklı erkekle yürütülen çalışmada günde 9 gramdan daha fazla soğangil grubundan sarımsak, soğan türlerini tüketen erkeklerdeki prostat kanseri riski, daha az tüketenlere kıyasla yüzde 50 daha az bulundu.

Bu arada sarımsağın ise, bedenin bağışıklık sistemini uyardığı, yani antibiyotiklere benzer etkiler yaparak bedendeki enfeksiyonlara karşı savaştığı belirtiliyor. Sarımsağın faydaları arasında nezle, soğuk algınlığı, uçuk, mide, bağırsak ve mantar iltihapları, arpacık gibi bakteri, virüs ve mantarların oluşturduğu enfeksiyonlara karşı doğal bir ilaç olduğu biliniyor. Kandaki kolesterol düzeyini düşüren sarımsağın, yapılan araştırmalara göre günde iki diş yenilmesi halinde kişilerin kolesterol düzeyinde,
kısa dönemde yüzde 10'luk düşüş gerçekleşiyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2558
favori
like
share
poyraz Tarih: 22.07.2007 22:26
Elerine sağlık
CA-CHALLENGE Tarih: 22.07.2007 16:32
prostat tedavisinde ABD’de uygulanan bu yeni teknolojiyi Türkiye’de 1 yıldır başarı ile uyguluyor. Hastanın yaşam kalitesinden ödün vermeden, sağlıklı ve sıkıntısız bir şekilde yaşamasını sağlayan işlemin adı: Greenlight PVP- Photoselective Vaporization of Prostate.
CA-CHALLENGE Tarih: 22.07.2007 16:30
PROSTAT BÜYÜMESİ
40 yaşını aşmış erkeklerde vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı olarak prostatta büyüme başlar. 60 yaşın üstündeki erkeklerin %50’si , 70-80 yaşlarındaki erkeklerin %80’i, prostatın kanser olmayan büyümesi yada tıbbi terimi ile ’ Benign Prostat Hiperplazisi’ BPH problemini yaşar. Prostat, mesane (idrar kesesi) altına yerleşmiş, sperm taşıyan sıvıyı salgılayan ceviz büyüklüğünde bir bezdir. Artan yaşla büyümesi, idrar kanalına baskı yapmaya başlayarak, çeşitli şikayetlere sebep olur. Bu şikayetler, geceleri sık idrar çıkma, idrar yaparken zorlanma, acı ve yanma hissi, idrar kaçırma gibi hastanın yaşamını son derece olumsuz etkiler. Bir çok erkek, bu şikayetler yüzünden yaşam tarzlarını değiştirmek zorunda kalır. Tuvaletlerini oturarak yapma zorunluluğu, uzun yolculuğa çıkamama, açık renk pantolon giyememe, geceleri sık sık kalkış yüzünden yaşanan uykusuzluk gibi.

Bu hastalığın tedavisinde, günümüze kadar çeşitli tedavi yöntemleri denendi: İlaç tedavisi, ısı veya termal terapiler, ameliyat (prostatın çıkarılması) ve TUR ve lazer tedavileri gibi... Bu tedavi yöntemlerinin bazılarının riskli az ancak etkileri zayıf, bazılarının ise etkilisi çok ama komplikasyonları yüksek oranda oldu.
CA-CHALLENGE Tarih: 22.07.2007 16:27
Prostat kanseri cilt kanserinden sonra en sık rastlanan kanser tiplerindendir. Erken teşhisin hayat kurtaracağını lütfen unutmayınız.
CA-CHALLENGE Tarih: 22.07.2007 15:58
Ukalalık ya da çok bilmişlik yapıyorum zanetmeyin.'' paylaşılmayan bilgi,bilgi değildir''


Kusuruma bakmayın.
CA-CHALLENGE Tarih: 22.07.2007 15:54
Sağol aspendos. ama bir şeyde ben belirtmek istiyorum.

Alkol kullanımını en aza indirin, Fazla tuz kullanmamaya gayret edin Az yağlı bol lifli yiyeceklere tüketin.Düzenli yemek yiyin Sebze ve meyve tüketimini çoğaltın Destekleyici ek vitamin ve mineraller alın.A ve E vitaminlerine özellikle dikkat edin.
shag Tarih: 22.07.2007 13:19
sogan cok yiyorumda sarimsak fazla yiyememiyorum

aynen
yeshill Tarih: 22.07.2007 10:52
güzelarkadaşlar
eskitoprak Tarih: 20.07.2007 11:14
sogan cok yiyorumda sarimsak fazla yiyememiyorum