Hz. Musa Tur dagina Allahü Tela ile görüsmek icin giderken karsisina iblis cikar. Hz. Musa sorar: "Ne oldu? Benden ne istiyosun?" Iblis derki: "Ya Musa. Tüm Insanlar cesitli cesitli günahlar isliyorlar. Allaha isyan ediyorlar. Fakat bi kere agliyorlar pisman oluyorlar, Allahda onlari hemen af ediyor. Allahla tekrar görüstügünde benim icinde af istesen. Allah herkezi af ediyor. Benide af etsin." Hz. Musa: "Peki. isteigini iletirim. diyor ve yoluna devam ediyor.

Tur daginda Allahü ile görüsürken Allahü Telaya diyorki: "Yarabbi. Yolda gelirken iblisi gördüm. Senden af diliyor."
Allahü Teala Azze ve Celle Hz. buyuruyorki: Gitsin kulum Hz. Ademin kabrine secde etsin, onu af edeyim.""

Hz. Musa tur dagindan geri gelirken ayni yerde iblis tekrar karsisina cikiyor ve "Ya Musa. Noldu, istedigimi diledinmi? Allah ne söyledi?" diyor. Hz. Musa cevap veriyor: "Evet, istegini ilettim. Ve Allahü Teala buyurduki "Hz. Ademin kabrine secde etsin onu af edeyim" buyurdu!"

Iblis öfkelenerek ayagini, topugunu sert bir sekilde yere vurarak "Ben onun dirisine secde etmedim, ölüsünemi edecem?!" diyerek o yerden ayrildi.

Iblisda olsa nefs tasiyor. Bir zamanlar tüm meleklere hocaydi. herkezin hocasiydi. Cenneti gördü, cehennemi gördü. Allahi biliyor, melekleri biliyor, iyi ney kötü ney herseyi biliyor. Fakat ondaki nefs herseye perde oluyor, ve inada bindirdigi icin "aleyhillane" lakabina erisiyor. Cennetden nasipsiz, cehennem talip oluyor. Dünyada secde etmedigi bir parca yer kalmamis. Düsününsene, herkeze hocalik yapmis biri. Ama nefsi neler yaptirmis ve neler yaptiriyor. Nefs olayini kolaya almayalaim arkadaslar. Hepimizi aldatiyor, ve harekete gecmezsek daha neler yaptirir neler. Ve en kötüsü cehenneme sürükler. Allah akibetimizi hayirli etsin insallah...

Kaynak: Envarül Asikin.


Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 498
favori
like
share
yavuz1907 Tarih: 09.08.2007 09:34
teşekkurler
Asiyan Tarih: 20.07.2007 00:28
teşekkürler
GÜLSiMA Tarih: 20.07.2007 00:09
Allah(c.c) razı olsun
Rabbim nefsine yenilenlerden eylemesin inşallah
Gönülce Tarih: 19.07.2007 09:29
Allah (c.c) razı olsun
eskitoprak Tarih: 19.07.2007 08:58
paylasim icin tesekkurler kardes ALLAH razi olsun