Tırnak gece veya gündüz her zaman kesilebilir. Haftanın her günü kesilebilir. Cuma günü, cuma namazından sonra kesmek daha iyi olur

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3120
favori
like
share
M.Kutsi Çil Tarih: 25.12.2008 16:59
Tırnak mikrop yuvasıdır,eskiden elektrik falan olmadığı için,tırnakları gece kesmek günah sayılmış,çünkü kesilen tırnaklar,etrafa sıçrar,çoluk çocuğa mikrop bulaşır diye,geceleri tırnak kesmemiş büyüklerimiz.Ama bugün her taraf ışıl ışıl,etrafa sıçratıp,oralarda bırakmadığımız sürece,tırnaklarımızı gece de kesebiliriz bence.
waluable Tarih: 25.12.2008 15:30
TEŞKKÜR
kuber Tarih: 26.12.2007 18:33
değerli paylaşımınız için ALLAH C.C razı olsun
quake34 Tarih: 26.12.2007 17:41
bizleri aydınlattığınız için tesekkürler...
mollycan Tarih: 17.12.2007 11:46
patronun hos karsilamazdi herhalde, zaten bu gibi seyleri evimizde hallettikten sonra isyerine gitmemiz uygun olur. yoksa ha ev ha isyeri, ne gibi bi sakincasi olabilirki?
önemli olan sorumluluklarini vaktinde ve yerinde halletmendir. bu yüzden tirnaklarini is
yerinde kesmemelisin!

Sual: Gece tırnak kesilmez diyorlar. Ne zaman kesmeli, tırnak kesmenin dinimizdeki yeri nedir?
CEVAP
Tırnak gece veya gündüz her zaman kesilebilir. Haftanın her günü kesilebilir. Cuma günü, cuma namazından sonra kesmek daha iyi olur.

Tırnağı uzun olanın rızkı meşakkat ile, sıkıntı ile hasıl olur. Hadis-i şerifte, (Cuma günü tırnağını kesen, bir hafta, beladan emin olur) buyuruldu. Cuma namazı için gusletmek, güzel koku sürünmek, yeni, temiz giyinmek, saç, tırnak kesmek sünnettir. Tırnakları Cuma namazından önce veya sonra kesmek sünnettir. Namazdan sonra kesmek efdaldır. (Dürr-ül-muhtar)

Hadis-i şerifte, (Cuma günü tırnak kesmek şifaya sebeptir) buyuruldu. (E.Şeyh)
Başka bir hadis-i şerifte, Peygamber efendimizin Cuma günü namaza gitmeden önce, tırnaklarını keserdi. Perşembe günü de tırnak kesmek caizdir. Kesilen tırnakları gömmek iyi olur. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Saç ve tırnağınızı toprağa gömün, büyücüler onlarla sihir yapmasın!) [Deylemi]

Kaynak dinimizislam.com
ugur1985 Tarih: 04.11.2007 23:09
ben bişey duymuştum.işyerinde tırnak kesilmesi iyi değil diye.bu konu hakkında bilginiz varmı?
xHakanx Tarih: 22.07.2007 12:51
Temizlik her zaman iyidir. Eskiden millet kerpicten yapilmis tezek binalarda ve cadirlarda yasarken organik maddelerden cikacak mikroplara aman vermemek icin böylesi seyler söylerlerdi. Gece tirnak kesersen o tirnagi nereye atacaksin, mikrop olusur vs. vs. Eskiden millet geceleri gaz lambasiyla otururlardi. Simdi bütün bu sorunlari atlattiysak müslüman olmanin en önemli unsurlarindan biri olan temizligimize özen göstermemiz icin gün isigini beklemek zorunda degiliz.