Uğur ve uğursuzluğun tarifini yazalım:

Uğur, iyilik getirdiği sanılan şey veya belirti, hayır, iyilik, bereket.

Uğursuz, kötülük ve zarar getirdiği sanılan şey.

Uğursuzluk, bir şeyi veya bir olayı kötüye yorumlamak.

Bir olayı hayra yormakta mahzur yoktur. Fakat şerre, uğursuzluğa yormak uygun değildir. Dinimizde uğursuzluk yoktur. Bir şeyin, bir yerin uğursuz olması, Yahudilikte, Hıristiyanlıkta vardır. Hıristiyanlıkta da, 13 rakamının uğursuzluk getirdiğine inanılır. Dinimizde ise, bir şeyi uğursuzluğa yormak yoktur. Fakat, (Şu iş veya şu ev bana uğursuz geldi) gibi sözleri söylemekte mahzur yoktur. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Müslümanlıkta uğursuzluk [bir şeyi kötüye yorumlamak] yoktur.) [Hadika]

(Bir şeyi uğursuzluğa yorma, hayra yor! Sizden biriniz, hoşuna gitmiyen uğursuzluk zannettiği bir şey görünce, şöyle desin: "Ya Rabbi! İyilikleri veren, kötülükleri defeden ancak sensin. Lâ havle velâ kuvvete illâ bike.")

(Yumuşak muamele uğurluluk [iyilik], çetin davranmak uğursuzluk [kötülük] getirir.)

(Uğuru [hayrı] ve uğursuzluğu [şerri] en çok olan uzuv dildir.)

Eskiden, Arabistanda yolculuğa çıkarken, bir kuş uçururlardı. Kuş sağa uçarsa, uğurlu sayıp yola devam ederler, kuş sola uçarsa, uğursuz sayıp geri dönerlerdi. Peygamber efendimiz bunu yasaklayıp buyurdu ki:

(Kuşlara dokunmayın, yuvalarında kalsın!) [İ.Maverdi]

Hz. İkrime anlatır: Bir kuş ötüp geçtiğinde, oradakilerden biri hayra alamet olduğunu söyledi. İbni Abbas hazretleri de, (Hayra da, şerre de alamet değildir) buyurdu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 562
favori
like
share
waluable Tarih: 25.12.2008 15:10
TŞKR
ugur1985 Tarih: 04.11.2007 23:10
ALLAH razı olsun.
xHakanx Tarih: 22.07.2007 12:44
Her sey Allah emriyle olur. Kadere inanan bir insan ugura inanamaz. Kader neyse olur ve azim de buna eslik eder. Ben bunu bilir bunu söylerim
Asiyan Tarih: 21.07.2007 22:52
teşekkürler Allah razı olsun