Haziran ayında piyasaya sunulan Yeni Ford Mondeo, üstün güvenlik öğeleri, bir çok yeni teknolojik donanım özelliği ve dinamik tasarımıyla sizi yeni bir dünyaya davet ediyor. Iosis ile başlayan ve 2007 Avrupa da yılın aracı ödülüne sahip Ford S-Max ile ilk ürününü veren kinetik tasarım felsefesi Yeni Mondeo nun en önemli özelliklerinden bir tanesi. Dikkatli bakıldığında, Yeni Ford Mondeo'nun dururken bile hareket ediyormuş izlenimi verdiği kolayca görülebiliyor.Önden bakıldığında dikkati çeken üst ızgara ve artık tum Ford otomobillerinde farklı örneklerini göreceğimiz ters trapezoid şeklinde alt ızgara, eskisinden daha ince, geriye doğru uzanan gergin bir şekle sahip ön farlar,yüksek-güç çizgilerine sahip ön kaput, yandan bakıldığında dikkati çeken, spor otomobillerde bulunan yüksek cam eşiği çizgisi, yumuşak eğimli tavan çizgisi kinetik tasarımın en belirgin öğeleri.
Aracın arkasına kadar uzanan alt çizgi, eğimli otomobilin gerilmiş ve öne fırlamaya hazır olduğu izlenimini veren Kinetik Tasarıma özgü detaylar.

Aracın arka bölümü daha iyi bir arka görüş sağlamak ve hava akışını kolaylaştırmak için eğimli bir yapıda tasarlandı.Bi-Xenon ve AFS ön farlardaki mavi filtreler, mavi camlar ve mücevher şeklinde arka farlar, Yeni Ford Mondeo'nun tasarım açısından farklılık yaratan diğer özellikleri.

Yeni Ford Mondeo, önceki modelinden daha geniş ve daha uzun. Tavan panelleri ve yan panellerin, Ford'da ilk kez kullanılan lazer kaynağı teknolojisiyle birleştirilmesi sayesinde rüzgar sesi önemli oranda azaltılıyor. Normalde kullanılan siyah tavan şeritlerine gerek kalmaması yüzünden daha şık bir görüntü elde ediliyor.

Türkiye pazarına, Trend ve Titanium donanım seviyelerinde 1.6 benzinli ve 2.0 litre TDCi motor seçenekleriyle sunulan Yeni Ford Mondeo'nun tasarımı tamamen kinetik dizayn anlayışına göre yenilendi. Mondeo artık daha sportif ve dinamik bir görünüme sahip.Yeni Mondeo'nun iç kısmında amaç, Ford Konfor Alanı ile sürücüye kokpit hissi vermekti. Bunun için sürücünün araç ile temas ettiği her nokta yeniden dizayn edildi ve Bilgisayar Destekli Sanal Mühendislik (CAVE) ile hiç bir ayrıntının gözden kaçmayacağı ve hiç bir nokta eksik kalmayacağı şekilde sanal bir ortamda geliştirildi. Bu sayede, kokpitte her şey sürücünün elinin altında ve kontrolünde olması sağlandı.

Araç içi sürücü ve yolcuları tamamen saracak şekilde dizayn edildi. Örneğin vites kolu sürücünün rahatça ulaşmasını sağlayacak şekilde daha yükseğe konumlandırılırken, direksiyon simidi önceki Mondeo'ya göre sürücüye yüzde 25 daha fazla yaklaştırılabiliyor. Pedal konumu da çok farklı boylardaki sürücüler için mükemmel uyum sağlıyor. Ön konsol kapı içerine kadar yumuşak bir kıvrımla devam ediyorYeni Mondeo Titanium serisinde Ford un kendi geliştirdiği HMI (İnsan Otomobil Arabirimi) sistemi standart olarak sunuluyor. Direksiyonun sol ve sağ tarafında bulunan iki düğme ve Ford Convers adı verilen araç ile ilgili tüm bilgilerin sürücüye iletildiği 15 cm.lik renkli ekran sayesinde herşey kontrolünüz altında.
Yeni Mondeo da güvenlik standart. Opsiyonel olarak sunulan bir güvenlik özelliği bulunmuyor...

Yeni Ford Mondeo'da ABS, EBA ve EBD gibi bütün elektronik destekli fren sistemleri ile birlikte ESP (Elektronik Denge Programı) de standart olarak sunuyor.

Bir önceki Mondeo'da bulunan, ön yan hava yastıklarını ve aktif gergili emniyet kemerlerini kontrol eden Akıllı Koruma Sistemine (IPS) daha da geliştirildi.

Tüm hava yastiklari ve önden çarpışmada bacakları koruyan sürücü diz hava yastığı da Yeni Ford Mondeo'da standart olarak sunuluyor. Aracın gövdesi, şiddetli bir çarpışma anında enerjiyi emecek ve yolcu güvenlik hücresindeki hasarı en aza indirecek şekilde tasarlandı, bor alaşımlı çelik kullanılarak geliştirildi.

Sürüş Özellikleri: Yeni Ford Mondeo, Ford markasının karakteristik özelliği olan yüksek sürüş dinamiklerini daha da ileri noktalara taşıyan mükemmel bir otomobil. Hissedilen gürültü ve titreşim değerleri, sınıfının en iyisi. Süspansiyon ve şasi sistemindeki geliştirmeler ile Yeni Ford Mondeo, yol tutuşta rakip tanımıyor.


İlk kez Yeni Ford Mondeo ile sunulan teknolojiler; Yeni Ford Mondeo Ford'da geliştirilen birçok teknolojik yeniliği bünyesinde barındırıyor.

Ford Kolay Yakıt: Yeni bir kapaksız yakıt doldurma sistemi Yeni Ford Mondeo'da sunulan bu yeni sistemin iki avantajı var.

• Yakıt doldurmadan önce açılması gereken bir kapak bulunmadığı için, yakıt ikmali temiz bir şekilde ve kolaylıkla yapılabiliyor.

• Bu sınıfta ilk kez sunulan yanlış yakıt önleyicisi. Bu akıllı mekanik algılama cihazı, dizel ve benzin pompalarında kullanılan farklı yakıt pompası uçlarını belirleyebiliyor ve sadece doğru yakıt pompası kullanıldığında açılıyor. Mondeo'da artık benzin deposuna yanlışlıkla motorin doldurma (ya da tam tersi) gibi durumlar söz konusu olmuyor.

Anahtarsız Sistem; Yeni Ford Mondeo'yu tam anlamıyla anahtarsız bir araç haline getiriyor.

• Anahtarsız Giriş Yeni Mondeo'yu bütünüyle anahtarsız bir araca dönüştüren bu sistem, "Pasif anahtar"ın içinde yer alan bir mikroçip ile çalışıyor. Sürücünün kapıları, bagaj kapağını ve marşı, anahtar ya da uzaktan kumandayı kullanmadan çalıştırmasına olanak tanıyor.

• Ford Power çalıştırma düğmesi Ön panelde yer alan bu düğmeyle anahtarı kontağa ya da ön panele yerleştirme ihtiyacı ortadan kaldırılıyor. Sürücünün anahtarı taşımak dışında hiçbir şey yapması gerekmiyor!

Yokuş Kalkış Desteği; Yeni Mondeo, Yokuş Kalkış Desteği sayesinde rampalardaki kalkışlarda hiç sorun yaşamıyor. Örneğin sıkışık bir trafikte - dik bir yolkuşta kaldıysanız ayağınızı gaz pedalından çekip fren pedalına koymak için size 2sn fazla süre kazandırıyor.

Yol Uyarıcılı (FA) Adaptif Hız Kontrol Sistemi (ACC) ile Eşsiz Sürüş konforu; Yeni Mondeo nun bu sınıfa getirdiği belki de en önemli teknolojilk özellik.

ACC, Yeni Ford Mondeo hızını, yol durumuna göre düşüren ya da artıran bir özellik. Bu geliştirilmiş hız kontrol sistemi aracın hızını trafik koşullarına göre ayarlayabiliyor ve aracın önünde yeralan bir radar sensörü sayesinde öndeki araçla mesafeyi algılıyor ve sürücü tarafından belirlenen mesafeyi koruyabiliyor.

Yol Uyarıcısı, ACC ile birlikte çalışarak önden olası bir çarpışmanın yakın olduğu ve sürücünün müdahalesinin gerektiği durumlarda sürücüyü görsel ve sesli olarak uyarıyor. Sürücünün birkaç milisaniye içerisinde tepki vermemesi/frene basmaması durumunda fren disklerine onceden sıkıştırma uyguluyor. Bu da acil durumda frene basıldığında aracın durmasını kolaylaştırıyor

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 893
favori
like
share
hakan2230 Tarih: 09.08.2007 02:10
güzelmişş
MARDINLI1986 Tarih: 25.07.2007 19:35
Ford araclarini sevmem ama, yeni Mondeo güzel biseye benziyor..
okanoo28 Tarih: 22.07.2007 22:50
bir öncekine göre hem tasarım hemde konfor olarak oldukça gelişme var gibi görünüyor.. ben bir önceki kasasını kullandım..

cok hosuma giden bi araç.. kullanıcılarına hayırlı olsun...

bilgiler için teşekkürler özlemank77