''Sen gideli iki gün oldu,

Ben iki şarkı ezberledim..''


Gideli kaç gün oldu hesaplamadım..bilirsin sayılarla aram iyi değildir,saymaya kalksam hesapları şaşırır ve yine üçte takılı kalırım..işin kötüsü band bu kez bozuk çıkmaz ve geriye sarmaz..


Her şey birdenbire oldu diyen de kimdi?kız birdenbire,erkek birdenbire..Orhan Veli..haklıydı.birdenbire düşüvermişti çukura..


birdenbire mi aşık olurduk..birdenbire yalnız kalırdık öyle mi?birdenbire yaşar,birdenbire ölüverirdik..Her şey tamam (da) Veli amca,yalnızlığın birdenbire olduğuna inanasım gelmiyor..biz değilmiyiz onun yolunu gözleyen,en güzel şekilde ağırlayan,el üstünde tutan..yalnızlık herkese misafirliğe gelmez,hele yatıya hiç kalmaz diyerek pamuk yataklarda yatırıp üstünü üşümesin diye sıkı sıkı örten biz değilmiyiz??Gittiği zaman yanaklarımızı avuçlarımızın arasına alıp babasını bekleyen çocuk hüznünde dış kapının basamağında onu bekleyen..


Yalnızlık gelirken kokulu çikletler getirir bize..en kremalısından bizküviler,rengarenk balonlar..çilek aromalı şekerler cabası..sonra bir köşeye oturur onları iştahla tüketişimizi izlerdi..Kendini ağırdan satar,sallanan koltuğunu kimselere bırakmazdı yalnızlık..


''bilmezler yalnız yaşamayanlar''şarkısını koro halinde söyletir,yaptığımız hatalara kahkahalarla gülerdi yalnızlığımız..Biz çocuk şarkısı söyleyen edasında kocaman harflerle şarkıyı tekrar ederken Veli amcam belki de düştüğü çukurdan kafasını uzatır eşlik ederdi bize..


Sonra sallanan sandalyesinden kalkar,gitarını alır ve ayakta ne kadar uzun süre kaldığını ıspatlayanın gururunda şarkılar söylerdi bize..Adı ''yalnızlık şarkıları''diye kazınırdı zihnimize..Aniden elimizden tutar bir sokağa götürürdü bizi..karanfil sokak değildi bu..ışıkları yanmazdı..adı ''yalnızlık sokağı''..Hepimiz toplanmanın heycanını yaşarken ki bu birden bire olurdu kalkıp giderdi yanımızdan..işte bu yüzden adı yalnızlıktı..


Giderdi o ve biz iki şarkı daha ezberlerdik..


Gitmesini istemezdim.kapı eşiğinde bekleme saatlerini sevmezdim çünkü..çocuk şarkılarımdan eser kalmazdı..


Yalnızlığımdı ne de olsa..en yakın arkadaşım,sevgilim bazen damağımda kalan çilek aromalı cikletim..


Ben onu uyutmaya çalışırken sıkı sıkı örttüğüm yorganından kafasını kaldırır kalın sesiyle masal anlatmaya başlardı..koyun,kuzu sayma gibi geleneksel yöntemleri de kullanmazdı o..masalında bir kimse vardı..birde o kimsenin kimsesizliği..uyutmak için söylediği her sözcük ''yalnızlık masalları''ndan alıntıydı..


Uyanıp da yanımda göremediğim,sesinden uzağa düştüğüm zamanlar da damarlarımda kan yerine öfkenin aktığını hissederdim..yalnızlığım beni bırakıp hangi eve misafirliğe gitmiş olabilirdi..gittiği evde yalnızlık şarkıları söyletip,ahaliyi yalnızlık sokağına götürüp,içlerinden birine yalnızlık masallarından sözcükler sıralarmıydı..yada en sevdiğinin alnına bir öpücük bırakırmıydı..


Bilirim kimsede uzun süre kalmazdı..kalamazdı..kalmadı..işte bu yüzden adı yalnızlıktı..sarıldığımda yalnızlık kokar öptüğümde damağımdaki çilek aroması aniden gider ve ağır bir yalnızlık tadı kalırdı..


Gideli kaç gün oldu hesaplamadım..bilirsin sayılarla aram iyi değildir..saymaya kalksam hesapları şaşırır yine üçte takılı kalırım..yalnızlık saatlerini birdenbire değil aksine ağır ağır yaşarken misafirimi en iyi şekilde ağırlamanın hevesinde mahalle bakkalına koşar tüm çilekli cikletleri avuçlar renkli balonlarla eve dönerim..koşarken attığım her adımda gideceği telaşını yaşayarak..

Kapı eşiğinde ayağım takılır,yere kapanırım yüzümle beraber..''karnımda inanılmaz bir ağrı..''sesim cıkmaz..üstümdeki tozları silkelemenin telaşı,sağ avucumun yere gelen kızmındaki acı,dizimde henüz kabuğu düşmüş yaranın tekrar kanayan yanı birbirine karışır da sol avucumu açmaktan korkarım..

sol avucumda söylediği şarkılar vardır..birde anlattığı masallar..birde onun için aldığım çilek aromalı cikletler..yıldız tozlarını hiç saymıyorum..

sol avucum,beş parmağım kardeş olur da hiç açılmaz bir daha..


çünkü..yalnızlığım,benim olan yalnızlığım sade sadece sakince kendisine açılan parmakları sever..


yalnızlığım...git miş (di)r...

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 782
favori
like
share
CA-CHALLENGE Tarih: 16.08.2007 21:59
ELERİNE SAĞLIK.