Bayanlar öncelikle s.a

Aklıma şu soru çok takıldı..

Bayanlar adet oldukları zamanlar namaz kılamıo,kurana el sürüp okuyamıyor Yha bu dönem içerisinde oje sürmek günah olurmu ?

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 243
favori
like
share
SheqeYy_BeBiSh Tarih: 20.03.2010 15:26
Kısaca söyLüyorum
dinimizde
SÜS PÜS SADECE KOCAMIZ İÇİN YAPILIRSA CAİZDİR!
Yatak odamızda kocamıza güzeL görünmek için
sürüp sürüştürebiLiriz. Dişarıda bu süsLeri sakLamak zorundayız.
Geri kaLanLar için günahtır.

SuaL: Bazı böLgeLerde kadınLar ayakLarına haLhaL deniLen biLezik gibi bir şey takıyorLar. BunLarı takmak ve sesini duyurmak caiz midir? Abdest aLırken çıkarmak şartı ile oje sürmek caiz midir?

CEVAP
KadınLara her türLü süs caizdir. Ancak yabancıLara gösteremezLer. ÖrtüLü oLarak takınabiLirLer. Ancak şıngırdatıp da haLhaL sesini duyurmak caiz oLmaz. Bir âyet meaLi şöyLedir:
[COLOR="Pink"](Gizledikleri [örtülü] ziynetleri bilinsin diye, ayaklarını [yere, birbirine] vurmasınlar.) [Nur 31]

Dikkat ediLirse, ayaktaki örtüLü ziynet tabiri geçiyor. Yani ziynetLerin gizLenmesi gerekiyor.

KoLdaki biLezikLeri ve eLdeki yüzükLeri de göstermemek gerekir. KoLye, kına, sürme gibi diğer ziynetLerini de göstermemek gerekir. Âyetin başında buna da işaret ediLmektedir.

Diğer süsLer gibi oje de caizdir. Ancak yabancıLara gösteremez. ALtına su geçmeyeceği için abdest ve gusüLde ojeyi çıkarmak gerekir.

***

[COLOR="deepPink"]Dinimizden/ İbadetten soğumak ne anLama geLiyor çözemedim
aLLahın emirLerini yargıLamak bize düşmez!
ALLAH haram kıLdıysa sebebinide kuranda apaçık biLdirmiştir.
Ayrıca Peygamber Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) Hadisi ŞerifLerinde defaLarca bunu anLatmıştır.
İsLamiyet kadar kadın hakLarı savunan
ve isLamiyet kadar kadınLara değer veren
başka bir din yoktur!
Örtünmemizin, güzeLLikLerimizi sakLamamızın sebebi
kadınLar çok değerLi hazineLer oLduğu icindir.
Kuranda kadınLar okadar güzeL anLatıLıyorki.
BöyLe değerLi varLıkLar kötü bakışLardan
sakLanmaLarı gerekiyor.
SoğuyacakLarsa böyLe güzeL dinden
buyrun öbür dünyada aLLaha verirLer hesapLarını..

[COLOR="deepPink"]Alıntı değiLdir

uCuRuM ciCegi Tarih: 20.03.2010 14:11
sen zaten adetliyken ibadetini gerçekleştirmezsin,birçok şeyden muafsındır çünkü ama bu dönem bittiğinde tekrar ibadetine dönersin ve bence ibadetini dört dörtlük yapan biri zaten oje sürmezki arkadaşım...yani sana kimse oje sürme demiyor ama halkıpta câizmi değilmi sormaTek bir cumlesi dogrudur arkadasin yazdiklari icinde onun disinda uslubunu hic begenmedim evet gayet itici olmus cevabi sizin gibi uslub kullananlar yuzunden genclerin bircogu ibadetten soguyor geri adim atiyor ..Bence kendinizde bunun bi tartimini yapin evvela..İslâm Dinî, bazı şartlarla süslenmeye ve boyanmaya cevaz vermiştir. Bilindiği gibi, müçtehit imamlar devrinde günümüzde kullanılan boya ve makyaj malzemelerinin çoğu yoktu. Ancak bu anlamda kına ve bazı bitkilerin köklerinden ya da çiçeklerinden elde edilen boyalar eksik değildi. O nedenle belirtilen konuda yaptıkları içtihad ve tesbitlerde daha çok genel hükümler koydular ve yeni yeni çıkacak süslenme malzemeleri hakkında uygulanacak esasları tesbit ettiler.

Kadın veya erkek, birbirlerine kendi yuvaları içinde daha çekici görünebilmek için süslenebilirler, bunda bir sakınca yoktur. Ama başka kadın veya erkeklerin dikkatini çekmek için bunu yaparlarsa kerahet vardır, hattâ bu kerahet onların niyet ve davranışlarına göre haram da olabilir.

Kadınların Süslenmesi : Kadınlar, deri üzerinde bir tabaka oluşturmayan boyalarla kocalarına şirin görünmek için boyanabilirler. Bugünkü tabir ile aşırı olmamak şartıyle makyaj yapabilirler. Sokağa çıkarken bu tip süslenmeleri asgariye düşürmeleri ve mümkün olduğu nisbette tesettüre uymaları gerekir. Bunun aksini yapmak caiz değildir. Günümüzde kadınların tırnaklarını uzatıp oje ve benzeri boyaları sürmelerinin iki sakıncası vardır: Biri, tırnakları uzatmak kesinlikle mekruhtur. Diğeri, tırnak üzerinde bir tabaka oluşturup abdest ve gusülde suyun deriye nüfuz etmesini engellediğinden kadının bu durumda aldığı abdest ve yaptığı gusül sahih olmaz. O halde kadınlara bu hususta tavsiye edilen şudur: Kadın annedir ve ev hanımıdır. O ancak kocasına şirin ve çekici görünmesi için süslenir. Tırnaklarını boyamaz, çünkü yemek pişirir, çamaşır yıkar, abdest alır ve gusleder. Yüzünü belirtilen amaçla yani kocası için süsler ve temizliğe azamî derecede riâyet ederse, sevap kazanır. Erkeğin de aynı temizlik ve çekicilik içinde hazırlanması da bu anlamda sünnettir.

Ayrıca kadınların saçlarını kendilerine nikah düşen erkeklere göstermesi haramdır. Güzel görünmesi için Boyanıp süslemesi bu günahı daha çoğaltır. Müslüman bir hanım efendi, boy abdesti almak ve namaz için abdest alması gerektiğinden boyanın suyu geçirmeyecek derecede olması, dolayısıyla boy abdestinin ve namaz abdestinin olmaması anlamına gelir. öyleyse yalnız kocasına güzel görünmenin dışında süslenmeleri doğru değildir. Kocası için süslenmiş ve boyanmış sa su geçirmeyen cinsten boyaların mutlaka temizlenip ondan sonra abdest alınması gerekir.


aLinti
SheqeYy_BeBiSh Tarih: 20.03.2010 11:17
[COLOR=hotPink]Oje sürmek geneL anLamda günah zaten!
Sadece kocan için sürebiLirsin.
AdetLiyken sürmek anLamsız oLur çünkü kocan o dönemde sana yakLaşamıyor!
O yüzden adetLiyken sürmekte günah.
Erkeğini boş yere hevesLendirmiş oLuyorsun.
Oje sürüp dişarı çıkarsan günaha girmiş oLursun
nekadarda kocan içinde sürmüş oLsan.

GusüL abdesti aLırken ojeyi çıkarman gerekiyor.
O temiz su vücudunun her noktasını temizLemesi gerekiyor
bir iğne ucu kadar kuru yer biLe kaLmicak şekiLde.

[COLOR="deepPink"]Ayrıca özLemin yazısında bir eksikLik var:
TopukLu ayakkabı giymekte haramdır.
RenkLi oje, PantoLon ve vücudun
önemLi böLgeLerini beLLi eden kıyafetLer.
Boyanmakta bunun içindedir.

Yani kocan dışında başka insanLara
güzeL görünmek için yapıLan herşey haramdır.
CADIKIZ Tarih: 30.07.2007 16:10
[COLOR="YellowGreen"]Sende saolasin.
DarkAngel Tarih: 30.07.2007 16:00
[COLOR="Pink"]özlemank77 Chok saol

CADIKIZ sende

pedalize saol ablam
CADIKIZ Tarih: 30.07.2007 15:24
[COLOR="YellowGreen"]Neyse konuyu kapatalim arkadaslar bu olay sen yaz o yazsin bu yazsin konu uzucak,ozlemde sana suan guzel cevap yazmis artik gerisi sana kalmistir..
ozlemank77 Tarih: 30.07.2007 14:57

bu senin sorunun cevabı...


Tırnaklara oje katmak haram değildir. Ancak oje tırnak üzerine bir tabaka meydana getirdiğinden abdest ve guslün sıhhatine manidir.

Bunun için abdest almak, cünüp veya hayızdan yıkanmak isteyen ojeli kadın mutlaka ojesini kazımak zorundadır. Aksi takdirde abdest’i veya guslü sahih olmadığından namazı batıldır.

Buda bizim demek istediğimiz....

Kim ne yorum yaparsa yapsın; başörtüsü Kur'an'ın emridir: "Mü'min hanımlara söyle: Gözlerini korusunlar, nâmus ve iffetlerini muhâfaza etsinler. Görünen kısmı müstesnâ olmak üzere, ziynetlerini (süslerini ve süs taktıkları organlarını) teşhir etmesinler. Başörtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler…" (24/Nûr, 31). Başörtüsü teferruat değildir. Allah'ın Kur'an'da emrettiği bir farz teferruat, ayrıntı kabul edilemez. Bu mantık(sızlık)la, eğer başı örtmek teferruat ise, meselâ göğsü örtmek de teferruattır; çünkü o da aynı şekilde farzdır. Başörtüsü, çarpık yorumlarla önemsiz ve hizmet(!) için tâviz verilecek basitlikte görülemez, olmazsa da olur denilecek bir husus kabul edilemez.


Güzel kokudan (parfümden) kaçınmak şarttır: "Bir kadın, güzel koku sürerek bir topluluktan geçer, onlar da 'onun kokusu şöyle şöyleydi' diye konuşurlar. Böyle (koku sürünmesi ve) söylenmesi çirkindir." (Ebû Dâvud, hadis no: 351). Konuşurken ciddî olma mecbûriyeti vardır: "...Eğer (Allah'tan) korkuyorsanız, (yabancı erkeklere karşı) çekici bir edâ ile konuşmayın; sonra kalbinde hastalık bulunan kimse ümide kapılır..." (33/Ahzâb, 32). Müslüman hanımın davranışı, yürüyüşü ağırbaşlı olmalı, dişiliğini, cinselliğini öne çıkarmamalıdır: "... Gizlemekte oldukları ziynetleri anlaşılsın diye, ayaklarını yere vurmasınlar (dikkatleri üzerlerine çekecek şekilde yürümesinler)." (24/Nûr, 31)...
Pedaliza Tarih: 30.07.2007 14:51
vala gidip hocaya sorcam

ay ne uzattınız giii

adet dönemi bayanların herşeyden muaf olduğu dönemdir..vücut hem dinlenir hem temizlenir..
kişi eğer oje yada makyaj seviyosa o dönem içinde yapabilir
açık yada kapalı abartmadan bayana yakışır göze batmıcak şekilde
kendini mutlu hissetcekse adam yapsın bize ne yaw

burda oje adet dönemi sürülebilir diye sormuş tofiş

cevap: sür evladım
3 mü 5 mi kaç gün sürüyosa sonra güzelce temizle abdestini al ibadetine devam
CADIKIZ Tarih: 30.07.2007 14:26
[COLOR="YellowGreen"]Kendi bildigin nedir kiz desene:5: