Prof. Dr. Bülent Görenek, geliştirilen yeni yöntemler sayesinde hastaların yanlarında taşıyabilecekleri kolye şeklindeki küçük cihazlarla kalp çarpıntısı sırasındaki EKG'lerini hekimlerinin bilgisayarlarına ulaştırmalarının mümkün olduğunu söyledi.

Kongrede kalp hastalıklarının tanısında kullanılan ve gelecekte kullanılacak yeni yöntemlerin tartışıldığını bildiren Uluslararası Elektrokardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek, dünyanın çeşitli ülkelerinden yaklaşık 700 kardiyoloji uzmanını buluşturan etkinlikte 120'den fazla konuşmacının bu konulardaki bilgilerini diğer meslektaşlarıyla paylaştığını belirtti. KALP ÇARPINTILARININ EKG'Sİ
Prof. Dr. Görenek, özellikle kalp çarpıntısı yakınması olan hastaların her çapıntıları olduğunda hastaneye ya da hekime ulaşmasının gerekli olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:
"Geliştirilen ve bu kongrede ayrıntılarıyla tartışılan yeni yöntemler sayesinde hastaların yanlarında taşıyabilecekleri, bazıları kolye şeklinde olan çok küçük cihazlarla çarpıntı sırasındaki EKG'lerini, kendilerini takip eden hekimlerinin bilgisayarlarına ulaştırması mümkün. Bu sistemde hekim bir cep telefonu mesajıyla uyarılıyor. Bilgisayarında hastanın yolladığı EKG'yi görüyor. Daha sonra da hastasını arayan hekim, hemen hastaneye gitmesini ya da telaş etmemesini söylüyor."

Kongrede çarpıntıların tedavisindeki ilaç dışı tedavi yöntemlerinde son gelişmelerin ele alındığını vurgulayan Prof. Dr. Görenek, şöyle devam etti:
"Bazı ritm bozukluklarının radyo dalgaları aracılığıyla ortadan tamamen kaldırılması da mümkün. İşlem, koroner anjiyo gibi yapılıyor. Ancak ince ince kalbin renkli haritası çıkarıldığı için anjiyodan daha uzun sürüyor. Dolayısıyla pek çok hastayı artık sürekli ilaç kullanmak zorunda olmaktan kurtarabiliyoruz. Kongredeki çok sevindirici bir konu, şu anda yurt dışında kalp hastalıklarının tanı ve tedavisinde neler yapılıyorsa bunların aynı şekilde ülkemizde de yapılıyor olduğunun ortaya konması oldu."

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 531
favori
like
share
VULKAN Tarih: 23.08.2007 17:05
teşekürler ellerine sağlık
digimen Tarih: 03.08.2007 21:28
teşekkürler
deniz127 Tarih: 03.08.2007 17:35
bilgiler için teşekkür ederim.. Sağolasın
matrakSsS Tarih: 02.08.2007 11:11
sağolasın
CADIKIZ Tarih: 01.08.2007 12:55
[COLOR="YellowGreen"]Tesekkurler ablacim bu konuda bilgim var..
refik Tarih: 01.08.2007 10:51
paylaşımlarınız ve bilgileriniz için teşekkürler