Bahçeşehir Üniversitesi
(İstanbul)


Bahçeşehir-Uğur Eğitim Vakfı tarafından T.C. Bahçeşehir Üniversitesi’nin kurulmasına 18 Ocak 1998 tarihli ve 23234 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 15 Ocak 1998 tarihli ve 4324 sayılı kanun ile, T.B.M.M. karar vermiştir. Bahçeşehir Üniversitesi kuruluşundan kısa bir süre sonra, Şubat 1998 tarihinde Kaliforniya San Diego Devlet Üniversitesi ile kapsamlı bir akademik ve stratejik işbirliği protokolü imzalamıştır. Üniversite 1999- 2000 Eğitim - Öğretim yılında ÖSYS ile ilk öğrencilerini almıştır. Üniversite’nin akademik dünyaya adım atışının resmi açılışı 6 Kasım 1999 günü yeni kampüsümüzde gerçekleşmiştir. Açılışı Cumhurbaşkanı Sn. Süleyman Demirel ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onur Başkanı Sn. Rauf Denktaş birlikte yapmışlardır.
İkinci Akademik yılımızın açılışını ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sn. Yaşar Okuyan yapmıştır.
Bahçeşehir Üniversitesi, öğrencilerinin barınma ihtiyaçlarını gidermek için modern yurt imkanlarına sahiptir. Üniversite’nin Spor ve Aktivite Merkezi’nde olan yurtlar, öğrencilerimizin her konuda rahat etmeleri düşünerek düzenlenmiştir. 1 ve 2 kişilik odaların bulunduğu üniversite yurdu öğrencilere en güvenli ortamı sunmakta, her odada banyo, her öğrenciye bir tane olmak üzere çalışma masaları, klima, oturma grubu, buzdolabı ve balkon/teras bulunmaktadır. Bahçeşehir Üniversitesi İstanbul dışından gelen öğrencilere bu yüksek kalitede yurt imkanlarını sunarak, ailelerin çocuklarının rahat ve güvenilir bir ortamda olduklarını hissetmelerini sağlamaktadır. Odalarda televizyon, buzdolabı gibi temel ihtiyaçların yanı sıra modern yaşam koşulları mevcuttur. Aktivite merkezindeki bilgisayar imkanları ile internette erişim mümkündür. Ayrıca Bahçeşehir çevresinde oluşan yeni kentleşme öğrencilerimize değişik seçenekler sunar. Yurtta kalmak istemeyen öğrencilerimiz için, Bahçeşehir’de yada Bahçeşehir dışında (örneğin Esenkent’te), uygun çevre ve koşullarda yurt evler ve villalar kiralanmaktadır.

Üniversite bünyesindeki öğrenci kantinleri öğrencilerin ders aralarında kaynaştığı, bunun yanı sıra gıda ihtiyaçlarını karşıladıkları modern bir merkezdir. Kantinde, sıcak yemeklerin yanı sıra "fast food" tarzı yiyecek ve içecek servisi yapılır. Öğrencilerimiz, kahve ve çaylarını yudumlayarak, güne hazırlanabilmekte ya da yorgunluklarını atabilmektedirler.Öğrencilere yurtlarında sabah kahvaltısının yanı sıra akşam yemekleri de sunulur. Yurt alanında bulunan modern bir pastane öğrencilerin gereksinimlerine cevap verebilmektedir. Bir kampüs şehri olan Bahçeşehir’de bulunan çok sayıdaki restoran dünya mutfağından (Türk, Çin, Amerikan, İtalyan) yemekler sunmaktadır.Beslenme ihtiyaçlarının karşılandığı Üniversite kantinleri, kulüp faaliyetlerinin yanı sıra her türlü sosyal etkinlik duyurularının da yapıldığı bir yer olarak öğrenciler için bir haberleşme merkezi görevini de yapmaktadır.

Bahçeşehir Üniversitesi, öğrencilerine ve çalışanlarına çok düşük ücretlerle sağlık hizmetleri sunmak amacıyla Universal Hospital Group (Alman Hastanesi) ile bir protokol imzalamıştır. Bahçeşehir Üniversitesi Öğrenci Dekanlığı bu protokol çerçevesinde öğrenci ve çalışanların Alman Hastanesi ile olan temaslarının koordinasyonunu sağlar. Ayrıca üniversite içinde bulunan öğrenci reviriyle, öğrencilerin gün içinde karşılabilecekleri sağlık sorunlarına anında müdahale edilmesi amaçlanmaktadır.

Bahçeşehir Üniversitesi Kütüphanesi, 11 Ekim 1999 tarihinde, Üniversite’nin eğitime açılması ile okuyucunun hizmetine sunulmuştur. Mayıs 2004 tarihi itibari ile yaklaşık 38.854 kitap ve 60’ı güncel olmak üzere 456 ayrı dergiye ait sayı ve ciltlere sahiptir. Bahçeşehir Üniversitesi Kütüphanesinde her türlü bilgi elektronik ortamda tutulmaktadır. Kütüphane otomasyon programı, kataloglama, sağlama, tasnif, süreli yayınlar, ödünç verme modülleri ile gereksinime tam cevap verebilen, MARC formatı başta olmak üzere her türlü programdan kayıt alabilen INTERNET’e açık bir programdır. Kütüphanemizde bütün işlemler Yordam2001 otomasyon programı üzerinden elektronik olarak gerçekleştirilmektedir.Kütüphanemizde 36 adet okuyucu bilgisayarı bulunmaktadır. Öğrencilerimiz, bu bilgisayarlar vasıtası ile kütüphane programımızı taramakta ve internete erişebilmektedir.Okuyucularımız, on-line veritabanlarında yapacakları araştırmalarını da kütüphane içinde bu bilgisayarları kullanarak yapmaktadır.Bahçeşehir Üniversitesi Kütüphanesi’nin bir özelliği de Bahçeşehirlilere açık olmasıdır. Bahçeşehirliler, üye olarak, kütüphanemizin kitap ödünç alma dahil her türlü hizmetinden yararlanmaktadırlar. Üniversitemiz Kütüphanesi, kendi türünde ülkemizde bir şehir kütüphanesi görevini de üstlenen ilk kütüphanelerdendir.
Fizik Laboratuvarı,Kimya Laboratuvarı,Elektronik ve Dijital Tasarım Laboratuvarı,Akıllı Sınıflar ve Yazılım Laboratuvarı,Network Laboratuvarı (Cisco Network Academy),Mikroişlemci-Mikrodenetleyici Laboratuvarı,Robot Laboratuvarı,Endüstriyel Üretim ve Sistem Laboratuvarı ile öğrencilere hizmet vermektedir.

Bahçeşehir Üniversitesi Merkez Kampüsü 34538 Bahçeşehir-İstanbul
Tel: (212) 669 65 23
Fax212) 669 43 98
Beşiktaş Kampüsü;Osmanpaşa Mektebi Sokak, No: 4-6 Beşiktaş - İstanbul
Tel: (212) 236 54 90
e-mail: [EMAIL="info@bahcesehir.edu.tr"]info@bahcesehir.edu.tr[/EMAIL]

_______________________________FAKÜLTELER_________ _______________________

Fen - Edebiyat Fakültesi:

Fen-Edebiyat Fakültesi’nde dersler iki temel programın organizasyonu ile gerçekleştirilir.
Bu programlar Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler programlarıdır. Her iki program da bilgiye erişebilmeyi ve ezbercilikten uzak, neden-niçin sorularına cevap arayan, öğrenmeyi öğrenmiş mezunlar yetiştirmeyi amaçlayan eğitim süreçlerini kapsar.
Öğrenciye bilgi yükleme yerine bilgi kaynaklarına nasıl ulaşılabileceği ve bu kaynaklardan en verimli şekilde nasıl yararlanılabileceği öğretilmektedir. Ayrıca fakülte eğitim programının diğer batı üniversiteleri ile akredite edilmesine özen gösterilmektedir. Bu hedeflerin yanı sıra diğer fakültelerin Matematik, Fizik, Kimya, Türkçe, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi gibi temel dersleri eğitim-öğretimdeki son teknolojiler kullanılarak yürütülür.

Adres:Bahçeşehir Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi 34538 Bahçeşehir/İstanbul
Telefon0212)669 65 23
Fax0212) 669 43 98
e-mail: [EMAIL="ykarasu@bahcesehir.edu.tr"]ykarasu@bahcesehir.edu.tr[/EMAIL]

Hukuk Fakültesi:

Türkiye’de, Avrupa ülkelerinden ve özellikle ABD’den tamamen farklı olarak, Hukuk Fakültelerinin ders programları son derece "klasik" hatta bir anlamda "donmuş" programlardır. ABD’deki, hatta Avrupa üniversitelerindeki, hukuku da kapsayan "bölümleşme", "ihtisaslaşma" imkanları Türkiye’de Hukuk Fakülteleri için geçerli değildir.
Türkiye’de hukuk eğitimi, genel olarak öğrenci sayısının çokluğu, mekan kısıtlılığı, öğretim üyesi kısıtlılığı gibi nedenlerle, kısaca maddi bir takım imkansızlıklarla, son derce "teorik kalmaya" mahkum edilmiştir. "Uygulamayı hiç bilmeyen öğrenci", "dilekçe yazmasını bilmeyen genç avukat" yakınmaları, bu eksikliğin sonuçlarıdır.
Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi, bu iki temel gerçeğin ve Türk hukuk sistemi açısından sonuçlarının farkında olan bir eğitim kurumu olarak, bu yönde, Hukuk Fakülteleri programlarında mutlaka bulunması gereken "zorunlu temel derslerle", özellikle yabancı hukuklarla ve uygulamalı hukukla bağlantılı seçimlik derslerin, dengeli bir program çerçevesinde birleştirilmesini öngören bir içerik sunmaktadır.

İletişim Fakültesi:

Adres:Osmanpaşa Mektebi SokakNo: 4-6 Beşiktaş - İstanbul,
Telefon0212) 236 54 90

İşletme Fakültesi:

2000’li yılların başlangıcında eğitim-öğretim sürecinde mükemmeli arayan bir anlayış içinde faaliyet gösteren İşletme Fakültesi; kendini sürekli yenileyen bir anlayış çizgisinde yapılanma ile, Ekonomi, İşletme, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, Avrupa Birliği (AB) İlişkileri konularında bilim dünyasının en seçkin isimleri ile birlikte gelişmeleri yakından izleyen bir akademik kadro oluşturmayı, küresel düşünmeyi içselleştirmiş, ulusal ve uluslararası piyasaların en yoğun gereksinim duyduğu tipolojiye uygun mezunlar yetiştirmeyi hedef alan bir fakültedir.

Mimarlık Fakültesi:

Bahçeşehir Üniversitesi; 2001-2002 eğitim-öğretim yılı içinde, teknoloji okur-yazarlığına kavuşmuş insan kaynaklarının yetiştirilmesi misyonu doğrultusunda, Mimarlık Fakültesinde iki lisans programı açmaya karar vermiştir. Bu programlar Mimarlık ve İç mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümleridir. Mimarlık Fakültesi Birleşmiş Milletler tarafından verilmiş en iyi Uydu Kent ödülünü almış Bahçeşehir de kurulmaktadır. Örnek mimari ve alt yapısı ile burada yetişecek öğrenciler mimarlık alanındaki son gelişmelerle tanışacaklardır. Bahçeşehir aynı zamanda Amerika Mimarlar Birliği tarafından verilen en modern kent mimarlık projesi ödülünü de kazanmıştır. Örnek bir mimari alt yapıda öğrenci yetiştirecek olan Mimarlık Fakültesi Bahçeşehir Uydu Kenti gibi iddialı bir kampüste eğitim öğretime başlayacaktır.
Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde eğitim ve öğretim; dersler, atölye çalışmaları, eskizler, seminer ve benzeri çalışmalar, inceleme gezileri ve diploma projesi çalışmasından oluşan bir bütün olarak tasarımlanmıştır. Ayrıca Üniversitemizin MEP portföy eğitim sisteminin yanı sıra Genel Eğitim Programı (GEP)’den de dersler alınmaktadır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü,Mimarlık Bölümleriyle eğitim vermektedir.

Mühendislik Fakültesi:
Küresel ve Dijital değişimi benimsemiş ve ilkelerini yakalamış olan fakültemiz; özgüvenleri yüksek, araştırıcı, sorgulayıcı, yüksek etik sahibi mühendisler yetiştirmeyi kendisine hedef edinmiştir.İletişim kurmakta güçlük çekmeyen, çoşkulu ve istekli bireyler yaratmak misyonu; matematik, fen bilimleri ve mühendislik bilgisini, mesleki öğrenme süreçlerinin içine yerleştirecek bir eğitim stratejisi ile karıştırılmıştır. Sadece fakültemizin laboratuvarları değil tüm ülkemizin iş yerleri, fabrikaları, makina parkları, bilişim altyapısı bizim için gerçek laboratuvarlardır. Bugüne kadar yaptığımız birçok etkinlikte bu stratejimizi görmek mümkündür. Öğrencilerimizin; mezun olmadan kariyer planlama sürecini öğrenmiş, hedeflerine göre işini bulmuş, küresel rekabeti anlamış bireyler olarak yetişmesi en büyük çabamızdır.
Bilgisayar, Endüstri, Elektrik-Elektronik ve yakında açmayı planladığımız Yazılım Mühendisliği bölümü programlarımız uluslararası standartlarda bir özelliğe sahiptir. Özellikle teori ve teorinin uygulama saatleri birbirinden kesin olarak ayrılmış ve kişilerin laboratuvar ortamında bilgi üretimleri öne çıkartılmıştır. Buna ek olarak, " endüstri ile beraber öğrenme" metodolojisi uygulanarak, yüksek teknoloji kullanan şirketlerle yapılan protokollar çerçevesinde takım çalışmasını öğrenmiş, geleceğin liderlerini yetiştirmek ilke edinilmiştir.
Fakültemizde derslerin önemli bir kısmı "Akıllı Sınıf"larda yapılmakta ve web destekli işlenmektedir. Ders içeriklerindeki güncel konular, endüstriden sağlanan profesyonellerin verdiği derslerle öğrencilerimize aktarılmakta ve böylece mühendislik kültürü almış, gerçek uygulamaları bilen mezunlar yetiştirilmesi hedeflenmektedir.
Toplumun bilimsel ve teknolojik ufuklarını genişletme bilincinde mühendislik uygulamaları geliştiren fakültemiz, sosyal mühendislik kapsamında birçok projeyi başlatmış ve/veya başlatmak üzeredir. Her yaz yapılan "Yaz Teknoloji Kampları" Uzaktan Eğitim ve Bilişim teknolojileri sektörünün önde gelen firmaları ile beraber gerçekleştirilmekte ve yoğun talep görmektedir. Özellikle uydu teknoloji kullanılarak yapılan uzaktan eğitim dersleri yurt içinde bir çok merkeze iletilmiştir.
Mühendislik alanında uluslararası düzeyde gelişmeleri takip edebilmek için değişik uluslar arası kuruluşlarla ve üniversitelerle işbirlikleri yapılmaktadır.Hedefleri ve güncel teknolojiler paralelindeki vizyonuyla Bahçeşehir Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, çağdaş, kaliteli ve endüstriyle iç içe bir mühendislik eğitimi sunmakta ve mühendisliğe ilgi duyan gençlerimizi bizlerle çalışmaya davet etmektedir.
Bilgisayar Mühendisliği,Endüstri Mühendisliği,Elektrik-Elektronik Mühendisliği,Yazılım Mühendisliği bölümleriyle eğitimini sürdürmektedir.
Adres:Bahçeşehir Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi 34900 Bahçeşehir Büyükçekmece - İstanbul /Türkiye
Tel:+90-212-669 6523 x151
Faks:+90-212-669 4398
e-posta: [EMAIL="info@eng.bahcesehir.edu.tr"]info@eng.bahcesehir.edu.tr[/EMAIL]

_________________________________ENSTİTÜLER_______ _______________________

Fen Bilimleri Enstitüsü:

Üniversitemiz son derece önemli bir süreç olan eğitici insan kaynaklarının yetiştirilmesi misyonunu fen bilimleri enstitüsü ile hızlandırmak istemekte ve 2001-2002 akademik yılında eğitim öğretime başlamıştır.
Fen Bilimleri Enstitüsü temel bilimler destekli yüksek teknoloji içeren ileri akademik programları sunmayı hedefler.
Dinamik ve tecrübeli öğretim elemanları kadrosu ile Yüksek Lisans öğretimine hazır olan Bahçeşehir Üniversitesi’nde, Mühendislik ve Fen Edebiyat Fakülteleri öğretim elemanları Enstitünün alt yapısını oluşturur. Ayrıca Fakültelere ait teknolojik alt yapı Enstitü tarafından kullanılır. Fen Bilimleri Enstitüsü sanayi ile iç içe bir yapıda eğitim öğretim yapmayı arzular. Başlangıç programlarının; Matematik, Bilgisayar ve Enformasyon Teknolojileri, İnternet Mühendisliği, WEB Tabanlı Eğitim ve Öğretim Teknolojileri, Teknoloji Yönetimi, Bilgisayar Ağları yanı sıra ülkemiz için çok önemli bir süreç olan Enerji Yönetimi konuları üzerine kurulması hedeflenmektedir. Bahçeşehir Üniversitesi hızlı İnternet alt yapısının yanı sıra, bilgisayar donanımları, video konferans imkanları ile yüksek teknoloji içeren alanlarda yüksek lisans derecesi eğitimine hazır bir kurumdur. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri San Diego Devlet Üniversitesi ve endüstrimizin yüksek teknoloji kullanan şirketlerle olan teknolojik işbirliği antlaşmaları kapsamında her an teknolojiye erişmeye hazır durumda bir Enstitüdür.

Sosyal Bilimler Enstitüsü:

Üniversiteler entelektüel sermayeleri bakımından zengin ve güçlü kurumlardır. Basitçe bilgi birikimi olmanın ötesinde, entelektüel sermaye, canlı, devingen, sorgulayan ve eleştiren, durmaksızın gelişimin önünü açmaya çabalayan bir oluşumdur. Bir üniversite, yüksek lisans programları yoluyla bilginin kanallarını çoğaltır, paylaşıma açar, başka kanallarla buluşturur, böylelikle entelektüel sermayeyi gerçek bir değere dönüştürür. Bahçeşehir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü olarak, kendimizi işte bu değer üretiminin koşullarını hazırlamakla yükümlü sayıyoruz; mevcut standartlarla yetinmeyip durmaksızın kaliteyi arttırmanın, yeni ve daha yüksek standartlar oturtmanın yollarını arıyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi’nde bilimsel araştırma, tek ve mutlak bir doğrunun peşine düşmek anlamına gelmez. Bizim için cevaplardan önce sorularımızın niteliği gelir ve bir soru birden fazla cepheden kuşatılabilmelidir. Araştırma, öğrencilerimizin yeni sorular sorabilecekleri, dahası yeni kavramlarla karşılaşacakları, onlarla baş edecekleri bir yolculuktur. Bahçeşehir Üniversitesi’nde verdiğimiz lisansüstü eğitim, ulusal ve uluslararası, yerel ve global perspektifleri bir arada verebilen bir yapıya sahip. Başka bir deyişle, yolculuğumuz bu topraklardan başlayıp, öğrencimizin kendini hiç yabancı hissetmediği dünyada devam ediyor.
MBA,Sinema ve Televizyon,İleri Oyunculuk,Hukuk,AB İlişkileri bölümleriyle eğitim vermektedir.

_____________________________MESLEK YÜKSEKOKULLARI______________________

Bahçeşehir Meslek Yüksekokulu:

Ülkemiz endüstrisinde ara eleman açığı her zaman büyük bir gereksinim olarak tartışılmaktadır. Yabancı dil bilgisi olan, bilgisayar ve enformatik teknolojilerine hakim elemanların yetiştirilmesi amacı ile kurulan Meslek Yüksek Okulu, 2 yıllık çağdaş programlarıyla meslek edindirmeyi hedeflemektedir. Başarılı öğrenciler Yükseköğrenim Kurulu yönetmelikleri gereği lisans programlarına geçiş imkanı da elde edebilmektedir.
Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü,İşletmecilik Bölümü bölümleriyle eğitimini sürdürmektedir

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1370
favori
like
share
civciv Tarih: 12.02.2008 11:46
benim okulum...benim bölümüm reklamcılık veee benim hocalarımın başarısı...teşekkürler sennur
sennur Tarih: 08.02.2008 20:41
Genç İletişimcilerimizin Büyük Başarısı !!
( 14.12.2007 )
Aydın Doğan Vakfı tarafından her yıl düzenlenen Genç İletişimciler Yarışması’nın ödül töreni 12 Aralık 2007 Çarşamba gecesi Hilton Convention Center’da gerçekleştirildi. Bu yıl 19.’su düzenlenen yarışmaya 24 iletişim fakültesinden 787 öğrenci 671 çalışma ile katıldı.
Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri de reklam, halkla ilişkiler, internet yayını ve fotoğraf kategorilerinde katıldıkları yarışmada da büyük bir başarıya imza atarak toplam 8 ödül kazandı. 3 birincilik, 3 ikincilik ve 2 üçüncülük ödülü alan öğrencilerimiz büyük bir gurur yaşattı. 24 katılımcı üniversite arasından en çok ödül alan 2. üniversite olma başarısını gösterdiğimiz 19. Genç İletişimciler Yarışması’nda bizlere bu gururu yaşatan öğrencilerimizi tebrik ediyor ve başarılarının hayat boyu sürmesini diliyoruz.
elma kurdu Tarih: 28.12.2007 16:56
paylaşım için teşekkürler
casper Tarih: 27.12.2007 22:14
evet benim yeğenimde bu yıl buradan mezun oldu.her istanbula gittiğimde sırf o şahane manzara eşliğinde,nezih bir öğrenci ortamında bulunabilmek için ziyarete giderdim.gerçekten çok hoş bir okul keşke bende orada okusaydım.ama bizim zamanımızda yoktu böyle güzel okullar
sennur Tarih: 24.12.2007 17:44
beşiktaşta ,deniz kenarında ,bahçesinde çay içmeye doyum olmaz,çok çağdaş ve seçkin bir öğretim kadrosu vardır.