Koç Üniversitesi
(İstanbul - Sarıyer)

Resmi orjinal boyutta görmek icin buraya basiniz. Orjinal hali1600x1200 ebatinda ve 390kb büyüklügündedir.

KOÇ ÜNİVERSİTESİ
Koç Üniversitesi 1993 yılında Vehbi Koç Vakfı tarafından kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesidir. Halen 3200 öğrencisi bulunan Üniversitede; Fen-İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Hemşirelik Yüksek Okulu’nun yanı sıra; İşletme Enstitüsü, Fen Bilimleri ve Mühendislik Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Anadolu Medeniyetleri Enstitüsü bulunmaktadır. Koç Üniversitesi Kampusu, Rumeli Feneri Yolu, Sarıyer’dedir. Üniversite’nin eğitim dili İngilizce’dir.
Koç Üniversitesi vakıf universitesi kimliğindedir.Öğrenim Dili İngilizcedir.2000 - 2001 eğitim ve öğretim yılı başında Koç Üniversitesi, 1993 yılından beri öğretimini sürdürdüğü İstinye Kampüsü’nden, Rumeli Feneri’nde bulunan yeni ve devamlı kampüsüne geçmiştir.
Rumeli Feneri Kampüsü orman içinde 25 hektarlık bir alan üzerinde kurulmuş fakülte binaları, laboratuvarları, kütüphanesi, yurtları, spor ve sosyal tesisleri ile 60 binadan oluşmaktadır ve titizlikle planlanmış bir tasarımın ürünüdür. Konumu ve tesisleri ile dünyanın en güzel ve modern kampüslerinden birinde eğitim alma olanağı sağlamaktadır.

Yurtlarda kalmak için yarıyıllık sözleşmeler yapılır. Sözleşmeler her yarıyıl başında imzalanır. Her yarıyıl için bir defada ödenir.
Tek yataklı odada tek kişi yarıyıl ücreti: 1460 ABD Doları karşılığı Türk Lirası (KDV dahildir.)
İki yataklı odada tek kişi için yarıyıl ücreti(wc-banyolu) : 1260 ABD Doları karşılığı Türk Lirası (KDV dahildir.) İki yataklı odada tek kişi için yarıyıl ücreti:1100 ABD Doları karşılığı Türk Lirası (KDV dahildir.)Üç yataklı odada tek kişi için yarıyıl ücreti: 900 ve 840 ABD Doları karşılığı Türk Lirası (KDV dahildir.) Henry Ford Yurdu Tek yataklı odada tek kişi için yarıyıl ücreti:1800 ABD Doları karşılığı Türk Lirası (KDV dahildir.)İki yataklı odada tek kişi için yarıyıl ücreti: 1260 ABD Doları karşılığı Türk Lirası (KDV dahildir.)Üç yataklı odada tek kişi için yarıyıl ücreti:1260 ABD Doları karşılığı Türk Lirası (KDV dahildir.) Yurt kaydı için 300 ABD Doları karşılığı Türk Lirası depozito ödenmesi gerekmektedir. (Yurt ücretlerine ısınma, temizlik hizmetleri, rekreasyon alanlarının kullanımı dahildir).

Koç Üniversitesi’nde Uzman doktoru ve hemşireleriyle 24 saat açık olan Sağlık Merkezi, poliklinik hizmeti vermektedir ve bir de ambulansı bulunmaktadır.

Karşılıksız Burslar
Koç Üniversitesi’nde burslu olarak da eğitim imkanı vardır. Burslar karşılıksız olup, öğrencinin yerleştirildiği programda eğitimi için verilir ve normal öğrenim süresince devam eder. Bu süre yabancı dil hazırlık programı okuyacak öğrenciler için beş yıl; dil hazırlık programında okumadan birinci sınıftan başlayan öğrenciler için dört yıldır.

Yüksek Başarı Bursu:

ÖSS sıralamasında ilk 1000 öğrenci içinden burslu olarak yerleştirilen öğrencileri kapsar. Bu öğrencilere sağlanan burs (a) öğretim ücretini; (b) masraflarına katkı olarak 9 ay süreyle ayda 150 ABD Doları karşılığı TL burs desteğini; (c) öğrencilerin arzu ettikleri takdirde yurtlarda ücret ödemeden kalmasını kapsar. Bu öğrencilerden yurtta kalmayı tercih etmeyenlere 9 ay süreyle ayda 100 ABD Doları karşılığı TL ayrıca ödenecektir. Bütün bunlara ek olarak Yüksek Başarı Burslu öğrenciler, Üniversitenin Çalışma Bursu programından da faydalanabilirler.

Başarı Bursu:

Koç Üniversitesinin burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs (a) öğretim ücretini; (b) 9 ay süreyle ayda 150 ABD Doları karşılığı TL burs desteğini; (c) öğrencilerin arzu ettikleri takdirde Çalışma Bursu programında çalışma karşılığında yurtlarda ücret ödemeden kalmasını kapsar.

Destek Bursu:

Koç Üniversitesi’nin Destek Bursu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, öğretim ücretinin %50’sini kapsar.

I.B. Destek Bursu:

Uluslararası Bakalorya (IB) diploması toplam not ortalaması 34 ve üstü olan burssuz veya destek burslu yerleştirilen öğrencilere öğretim ücretinden %25 indirim verilecektir. Uluslararası Bakolorya (IB) diploması olan ve başarı burslu yerleştirilen öğrenciler ise yurtlarda ücret ödemeden kalabilirler. Bu öğrencilerden yurtta kalmayı tercih etmeyenlere 9 ay süreyle ayda 100 ABD Doları karşılığı TL ödenecektir.

Daha önce burslu kontenjandan Koç Üniversitesi’ne yerleşmiş olup ayrılanlar veya bir lisans programını tamamlamış olanlar burslu öğrenimden yararlanamazlar. Öğretim, yurt ücretleri ve burslar her yıl Mütevelli Heyeti tarafından, fıyat ve maliyet artışları ile o yılın üniversite bütçesi göz önünde tutularak saptanır.

Yaklaşık her 3 öğrencimizden biri karşılıksız burslu olarak Üniversitemize devam etmektedir.

Karşılıklı Burs

Sadece Sağlık Yüksek Okulu’nda dört yıllık Hemşirelik Burslu Lisans Programına uygulanır. Burslu okudukları her yıl karşılığında öğrencilerin, Amerikan Hastanesi’nde bir yıl mecburi hizmetleri olacaktır.

Sağlık Yüksek Okulu burslu Hemşirelik Programı öğrencileri “çalışma-yemek” programı kapsamında okulda haftada 10 saat çalışma karşılığında yemek ve cep harçlıklarına katkıda bulunabilirler.

İhtiyaç Bursu

Üniversitemize burssuz olarak yerleştirilen öğrencilerin eğitim masraflarını kendilerinin karşılamsı ana ilkedir. Ancak, ailenin durumunda cidd bir mali değişiklik olduğu takdirde, öğrenciye Burs Komitesi’nce çok sınırlı miktarda tam veya kısmi burslar verilebilir. Genelde bu tür burs, Üniversite içindeki çeşitli birimlerde çalışma olanakları sağlanarak verilmektedir. Üniversiteye yeni giren öğrenciler ilk yıllarını tamamlamadan İhtiyaç Bursu’ndan yararlanamazlar.

Çalışma Bursu

Koç Üniversitesi öğrencilerine Üniversitenin birimlerinden birinde çalışma karşılığı Çalışma Bursu olanağı sağlanmıştır. Çalışma Bursu almak isteyen her öğrenciye verilebilir. Ancak, öncelik karşılıksız burslu veya çalışma karşılığı burs almış öğrencilerindir. Çalışma Bursu alan öğrenciler haftada 5, 10 veya 15 saatlik programlarından birine başvurabilirler. Burs karşılığında çalışan öğrenciler saati 2 ABD Doları karşılığı TL alırlar. Çalışma Bursu’na başvuran öğrencilerin işe yerleştirilmeleri Öğrenci Dekanlığı tarafından yapılır.

Akademik İmkanlar:

1993-2002 döneminde Koç Üniversitesi Suna Kıraç Kütüphanesi’ni geliştirmek amacı ile satın alınan basılı, görsel-işitsel ve elektronik kaynaklara yaklaşık 9, 000, 000 ABD doları harcanmıştır. Önümüzdeki yıllarda da benzer miktarda harcamalar planlanmıştır.
Koç Üniversitesi Kütüphanesi şu anda içinde kitap, dergi, dia, video gibi materyallerin bulunduğu 175.000’i geçen bir koleksiyona sahiptir. Bu koleksiyona her ay yaklaşık 1000 yeni kalem eklenmektedir.
Ayrıca abone olunan veri tabanları ve dergi paketleri yoluyla 12, 000’in üzerinde elektronik dergiye ve 11, 000 civarında elektronik kitaba Kütüphane ve Kampus’taki bütün bilgisayarlardan anında erişim olanağı sağlanmaktadır. 8, 282 metrekare alana ve 700 kişilik oturma kapasitesine sahip olan Kütüphane’nin ilerleyen yıllar içerisinde 300, 000 kitap barındırması planlanmaktadır.

Sosyal:

Öğrenci kulüpleri ve organizasyonları arasında, Almanca, Bilgisayar, Bilim, Borsa, Dağcılık, Dans, Folklor, Fransızca, FRP ve Warhammer, Hemşirelik, İtalyanca, Koç Üniversitesi Gönüllüleri, Koç İşletme, Model Birleşmiş Milletler, Mühendislik, Münazara, Müzik, Pazarlama, Radyo Koç, Sanat, Sinema, Sosyal Aktiviteler, Sosyal Bilimler, Spor, Sualtı ve Araştırma, Tiyatro, Uluslararası İlişkiler, Yeni Ekonomi Kulüpleri, Yıllık Komitesi ve Öğrenci Konseyi bulunmaktadır.

Adres:Rumeli Feneri Yolu 34450 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 388 10 00/(0212)388 16 90
Fax0212)388 12 38

Koç Üniversitesi, yılında [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0stanbul"]İstanbul'da eğitime başlamış olan bir [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Vak%C4%B1f_%C3%BCniversitesi"]vakıf üniversitesidir. İlk başlarda [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0stinye"]İstinye'de eğitim veren okul, [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/2000"]2000 yılında, [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Rumelifeneri" rel="nofollow" target="_blank">Rumelifeneri yolu üzerindeki kalıcı kampüsüne taşınmıştır ve faaliyetlerine 265 öğretim elemanı ve 3.200 öğrenciyle burada devam etmektedir.
Konu başlıkları

Tarihçe

 • [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7_%C3%9Cniversitesi#Sosyal_hayat"]3 Sosyal hayat
 • [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7_%C3%9Cniversitesi#Lisans_programlar.C4.B1" rel="nofollow" target="_blank">4 Lisans programları
 • [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7_%C3%9Cniversitesi#Fen.2C_.C4.B0nsani_Bilimler_ve_Edebiyat_Fak.C3.BCltesi"]4.2 Fen, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi
 • [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7_%C3%9Cniversitesi#M.C3.BChendislik_Fak.C3.BCltesi"]4.3 Mühendislik Fakültesi
 • [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7_%C3%9Cniversitesi#Hukuk_Fak.C3.BCltesi" rel="nofollow" target="_blank">4.4 Hukuk Fakültesi
 • [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7_%C3%9Cniversitesi#Lisans.C3.BCst.C3.BC_programlar" rel="nofollow" target="_blank">5 Lisansüstü programlar
 • [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7_%C3%9Cniversitesi#Fen_Bilimleri_Enstit.C3.BCs.C3.BC" rel="nofollow" target="_blank">5.2 Fen Bilimleri Enstitüsü
 • [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7_%C3%9Cniversitesi#.C4.B0ngilizce_Haz.C4.B1rl.C4.B1k_Program.C4.B1_.28ELC.29"]6 İngilizce Hazırlık Programı (ELC)
 • [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Ko%C3%A7_%C3%9Cniversitesi#Bili.C5.9Fim_altyap.C4.B1s.C4.B1" rel="nofollow" target="_blank">7 Bilişim altyapısı
  8 Dış bağlantılar
  //Tarihçe

  Şubat 'da [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Vehbi_Ko%C3%A7_Vakf%C4%B1"]Vehbi Koç Vakfı'nın yaptığı başvurunun [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/TBMM"]TBMM'de kabul edilmesi ve [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/7_Mart"]7 Mart[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/1992"]1992 tarihli [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Resmi_Gazete"]Resmi Gazete'de ilan edilmesiyle kurulmuştur. Kurucu Rektör olarak [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Seha_M._Tini%C3%A7"]Prof.Dr. Seha M. Tiniç atanmıştır. Eğitime [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/1993"]1993-[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/1994"]1994 öğretim yılında [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0stinye"]İstinye'deki geçici tesislerde 200 öğrenci ile başlamıştır. İlk mezunlarını da Haziran [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/1995"]1995'te vermiştir. [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/2000"]2000-[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/2001"]2001 eğitim ve öğretim yılında Koç Üniversitesi, [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Sar%C4%B1yer"]Sarıyer'de [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Rumeli_Kava%C4%9F%C4%B1" rel="nofollow" target="_blank">Rumeli Kavağı sırtlarındaki sürekli kampüsüne taşınmıştır.

  Eğitim kadrosu

  Tam zamanlı öğretim elemanlarının %95’i doktora derecelerini 'nin ve [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Avrupa" rel="nofollow" target="_blank">Avrupa'nın önde gelen üniversitelerinden almıştır. Birçoğu Koç Üniversitesi’ne gelmeden önce önemli ABD, Avrupa ve Türk üniversitelerinde öğretim üyeliği yapmıştır.
  1993-2004 yıllarını kapsayan 11 yıllık dönemde Koç Üniversitesi öğretim elemanları 1631 bilimsel makale ve 77 kitap yayınlamışlardır. Makalelerden 681’i uluslararası atıf endekslerince taranan dergilerde yayınlanmıştır. Aynı döneminde Koç Üniversitesi’nde değişik konularda 1510 seminer ve konferans düzenlenmiştir. Koç Üniversitesi, Türk üniversiteleri arasında, öğretim üyesi başına düşen makale sayısında 2002, 2003 ve 2004 yıllarında birinci olmuştur.
  Koç Üniversitesi öğretim üyelerinden altı kişi ’nde (TÜBA) asli, bir kişi de assosiye üyesi olarak onurlandırılmıştır. Ayrıca sekiz öğretim üyesi [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%9CB%C4%B0TAK" rel="nofollow" target="_blank">TÜBİTAK Bilim Ödülü, 10 öğretim üyesi TÜBİTAK Teşvik Ödülü, bir öğretim üyesi TÜBA Teşvik Ödülü, 10 öğretim üyesi TÜBA GEBİP Ödülü ve 11 öğretim üyesi TÜBİTAK Kariyer Ödülü sahibidir.

  Sosyal hayat

  Koç Üniversitesi'nde seçimle iş başına gelen bir Öğrenci Konseyi vardır. Konsey başkanının Üniversite Akademik Kurulu'na katılma hakkı vardır. Velilere, okulun eğitim olanakları ve gelişmeler konusunda bilgi verilmek için her yıl, Veliler Günü düzenlenmektedir.
  Her öğrencinin öğretim üyeleri arasından bir akademik danışmanı (advisor) vardır. Koç Üniversitesi'ndeki ilk döneminde, her öğrenci okulun sosyal ve akademik hayatına rahat uyum sağlaması için, büyük sınıflardan başarılı bir öğrencinin (mentor) liderliğinde bir akran destek grubuna dahil edilir. Yurt yaşamına uyumu kolaylaştırmak için yurtta kalan deneyimli öğrenciler Bina Sorumlusu (RA) olarak görev yaparlar. Üniversitede değişik sosyal ve kültürel alanlarda faaliyet gösteren, Öğrenci Dekanlığı'na bağlı 32 öğrenci kulübü ve organizasyonu bulunmaktadır.

  Lisans programları

  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
  Ekonomi
  İşletme
  Uluslararası İlişkiler
  Fen, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi
  Fizik
  Kimya
  Matematik
  Psikoloji
  Sosyoloji
  Tarih
  Mühendislik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği
  Elektrik/Elektronik Mühendisliği
  Endüstri Mühendisliği
  Makine Mühendisliği
  Kimya-Biyoloji Mühendisliği
  Hukuk Fakültesi
  Hukuk
  Hemşirelik Yüksek Okulu
  Hemşirelik
  Lisansüstü programlar

  İşletme Enstitüsü

  İşletme Yüksek Lisans (MBA)
  Yönetici İşletme Yüksek Lisans (EMBA)
  Yönetici geliştirme programları
  Fen Bilimleri Enstitüsü [değiştir]
  Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisans
  Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans
  Matematik Yüksek Lisans
  Fizik Yüksek Lisans
  Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Yüksek Lisans
  Makine Mühendisliği Yüksek Lisans
  Malzeme Bilimleri ve Mühendislik Yüksek Lisans
  Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Doktora
  Bilgisayar Mühendisliği Doktora
  Endüstri Mühendisliği ve İşletme Yönetimi Doktora
  Sosyal Bilimler Enstitüsü
  Psikoloji Yüksek Lisans

  Gelişim Psikolojisi
  Endüstri ve Örgüt Psikolojisi

  Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans

  Siyasi Ekonomi
  Avrupa Birliği

  Anadolu Uygarlıkları ve Kültür Varlıklarının Yönetimi Yüksek Lisansı
  Ekonomi Yüksek Lisans
  İngilizce Hazırlık Programı (ELC)

  İngilizce Hazırlık Programı, Koç Üniversitesi'nin lisans veya İşletme Enstitütüsü programlarından birine girmiş, ancak programın gerektirdiği İngilizce dil bilgisine sahip olmayan öğrenciler için İngilizce eğitimi vermektedir. İngilizce Hazırlık Programı ayrıca, Hemşirelik Yüksek Okulu'nda verilen İngilizce programını da hazırlar. Her yıl yaklaşık 500 öğrenci İngilizce Hazırlık Programına başlar.

  Bilişim altyapısı

  Rumeli Feneri Kampusu'nda üniversitenin öğrencilerin kullanımına açtığı bilgisayarlar ve üniversitenin ağına bağlı, ağ hizmetlerinden yararlanan öğrencilere ait bilgisayarlar da göz önünde bulundurulursa 1,6 öğrenciye 1 düşmektedir. Master ve doktora öğrencilerine okul tarafından [URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Diz%C3%BCst%C3%BC_bilgisayar" rel="nofollow" target="_blank">dizüstü bilgisayar verilmektedir.
  Üniversitenin kendine ait 100 Mbps kapasiteli, yedekli İnternet erişimi bulunmaktadır. Kampus içinde ağ erişimi kablosuz veya yerel ağ prizlerinden sağlanmaktadır. Okulda yaklaşık 30 tane kablosuz İnternet vericisi vardır. Yurt odalarında, öğrencilerin kendi sistemlerini ücretsiz olarak bağlayabilecekleri, yerel ve İnternet ağı hizmetleri alabilecekleri ağ erişim noktaları bulunmaktadır.
  Fakülte binalarında 20 bilgisayar laboratuvarı vardır. Bunlardan ikisi, İngilizce Dil Hazırlık Programı tarafından kullanılan Bilgisayar Destekli Yabancı Dil Öğrenim Laboratuvarı bir diğeri ise diğer yabancı diller öğrencilerinin kullandıkları Leonardo Lab'dir.
  Her Koç Üniversitesi öğrencisi, İnternet, e-posta, yerel ağ dahil olmak üzere üniversitenin sahip olduğu tüm bilişim altyapısından yaygın olarak faydalanabilmektedir. Her öğrencinin ku.edu.tr uzantılı bir mail adresi vardır. Üniversitenin bilişim altyapısından ve servislerinden Bilgisayar ve Bilgi Teknolojisi departmanı (CIT) sorumludur.
  Koç Üniversitesi'ne Ulaşım

  Koç Üniversitesi'ne Ulaşım
  Koç Üniversitesi, Rumelifeneri Yolu 34450 Sarıyer İstanbul
  Tel: 0212 338 1000
  Sorularınız için: [EMAIL="information@ku.edu.tr"]information@ku.edu.tr[/EMAIL] • Beğeniler: 0
  Favoriler: 0
  İzlenmeler: 1257
  favori
  like
  share