Maltepe Üniversitesi
(İstanbul)Maltepe Üniversitesi, 1991 yılında, "Anaokulundan Üniversiteye" sloganıyla eğitim hizmetine başlayan Marmara Eğitim Kurumlarının başarılı eğitim geçmişinin son halkasıdır. İstanbul Marmara Eğitim Vakfı (İMEV) tarafından 9 Temmuz 1997 tarih ve 4282 sayılı kanunla kurulan Üniversite, 2547 sayılı kanunun vakıf ve yükseköğretim kurumlarına ilişkin yasa ve yönetmelik hükümlerine tabi bir kamu tüzel kişiliğidir.Maltepe Üniversitesi, Maltepe’de Feyzullah Caddesindeki tarihi köşkte yönetim birimini kurup 1997 yılında ek kontenjandan öğrenci alarak öğretime başlamıştır.Bugün Üniversitemiz, 9 fakülte, 2 enstitü, 1 meslek yüksekokulu ile eğitim-öğretim hizmeti vermekte, bilimsel araştırma ve yayınlarıyla Türk ve dünya bilimine katkıda bulunmaya çalışmaktadır.
Üniversitemiz, seçkin ve deneyimli akademik ve idari kadrosuyla kurumsallaşmasını büyük ölçüde tamamlamış olarak Türk Üniversite Sistemi içindeki seçkin yerini almıştır.

Kampusler:
Marmara Eğitim Köyü Kampusü:

Üniversitemiz 2003-2004 Akademik Yılında, Maltepe Büyükbakkalköy mevkiinde bulunan ve Marmara Eğitim Köyü bünyesinde yer alan yeni kampüse taşınmıştır.
1000 dönümlük açık alandan oluşan Marmara Eğitim Köyünde; Açık kapalı spor alanları, tam olimpik yüzme havuzu ve öğrencilerin gereksinimi olan sosyal aktivite mekanları yer almaktadır.
Drados Kampusü:

Üniversitemizin Dragos Kampüsü, İstanbul’un Anadolu yakasında. Kartal sahilyolu Dragos mevkiinde bulunmaktadır. Deniz kenarında 15 dönüm arazi üzerinde bulunan kampüste; Yüksel Lisans programları, sertifika programları ve Meslek Yüksekokulu yer almaktadır.

Barınma Olanakları:

Maltepe merkeze 15’dk.’lik mesafede, doğanın ortasında çam ormanlarının arasında yer alan Marmara Eğitim Κöyü Öğrenci ΕvΙeri, olası İstanbul Depremine karşı %100 dayanıklı olarak yapıldı, aile yaşamını aratmayacak biçimde donatıldı.Kalıcı arkadaşlıkların kurulduğu, yardımlaşmanın, paylaşmanın öğrenildiği evlerimizde, hem hoş vakit, geçirebilir, dinlenilebilir; hem de yoğun ders çalışılabilir.Her biri üç katlı olan evlerin her katında karşılıklı iki daire vardır. Dairelerdeki üç odada bir ya da iki öğrenci kalabilir. Ayrıca katlarda içinde yatak odası, oturma odası, bağımsız banyo - tuvalet ve mutfak bulunan studyo tipi bir daire daha vardır.
Üniversite öğrencisi olmanın uyandırdığı duyguları birlikte hissetmek, yurt yaşamının en güzel zenginliği.
Tatlı veya buruk geçen günlerin her anında paylaşma, yardımlaşma, hoşgörü çıkar yurt yaşamında karşımıza.Maltepe Üniversitesi Öğrenci Evleri de bu yaşamı tattırıyor öğrencilerimize.Çam ormanları arasındaki Marmara Egitim Köyü, doğa ile yaşamı bütünleştiriyor, olanakları ile gençleri daha sağlıklı, daha dinamik, daha verimli kılıyor.
Ulaşım:
Marmara Eğitim Köyüne Ulaşım;
Üniversitemizin yeni kampusünün bulunduğu Marmara Eğitim Köyüne ulaşım için birden fazla seçenek bulunmaktadır.
TEM den gelenler için; Kartal - Samandıra Kavşağından girilerek gişelerden sonra Samandıra istikametine sapılır. Kavşak noktalarında bulunan yönlendirme tabelalarımızı izleyerek Kampüsümüze ulaşa bilirsiniz.E5 den gelenler için; Maltepe Köprüsü üzerinden SSK Süreyyapaşa Hastanesi - Başıbüyük yolundan Kavşak noktalarında bulunan yönlendirme tabelalarımızı izleyerek Kampüsümüze ulaşa bilirsiniz.
Kampüsümüze Servis ve Rink seferlerinden yararlanarak ulaşılabilir.
Dragos Kampüsüne ulaşım;
Kadıköy’den her yarım saatte kalkan, Bostancıdan geçerek Kartal yönüne giden belediye otobüsleriyle,Ziverbey yolundan geçen Kadıköy-Pendik minibüsleriyle,Haydarpaşa’dan Gebze yönüne giden banliyö trenleriyle ulasılmaktadır.
T.C. Maltepe Üniversitesi, 2003
34857 Maltepe/ İSTANBUL
Tel: (0216 ) 626 10 50
Fax:0216 626 10 70
[EMAIL="bilisim@maltepe.edu.tr"]bilisim@maltepe.edu.tr[/EMAIL]
Maltepe Üniversitesi Kütüphanesi:

Kütüphanemiz, öğretim elemanları, öğrenciler ve idari personelin eğitim ve araştırma sürecinde gereksinim duyduğu bilgi ve belgeleri sağlayıp hizmete sunmaktadır. Koleksiyonumuzda şu an 18 bin dolayında kitap ve 510 çeşit süreli yayın bulunmaktadır. Vedat Günyol Kitaplığı da Kütüphanemiz bünyesinde yer almaktadır. Ayrıca Mimarlık Fakültesi Kitaplığı ile Tıp Fakültesi Kitaplığı da kendi alanlarında kitap ve süreli yayınları içermektedir.
Kütüphanemizde, kitaplar, açık raf düzeninde, “Dewey onlu sınıflama” sistemine göre yerleştirilmiştir. Ayrıca yayınlar, Bilişim Bölümümüzce hazırlanan kütüphane otomasyon programına geçirilmektedir.
Öğrencilerimiz, ödev ve projelerini hazırlarken kütüphanemizde bulunan bilgisayarlardan da yararlanabilmekte, internete bağlanabilmektedirler.

______________________________FAKÜLTELER_________________________________

Eğitim Fakültesi:

Teknolojinin tüm yeniliklerine rağmen günümüzde halen öğretmenin yeri doldurulamamıştır. Öğretmen, dün olduğu gibi bugün de eğitimin omurgasını oluşturmaktadır.İnsanları eğitmek gibi çok önemli bir görevi üstlenen öğretmenlerin yetiştirilmesi bu bakımdan ayrı bir önem taşımaktadır. Bu önemin bilincinde olan Maltepe Üniversitesi, yapısında Eğitim Fakültesine yer veren ilk Vakıf Üniversitelerindendir.
Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, 2000’li yılların öğretmenlerini yetiştirmenin yanında yurtseverlik ve Cumhuriyet sevdasının aşılanabildiği bir eğitim ocağı olmayı kendine misyon olarak seçmiştir.Akademik kadrosunu oluşturma aşamasını tamamlayan Eğitim Fakültesi, 2004 -2005 akademik yılında Eğitim Bilimleri Bölümü bünyesinde Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Programı ile eğitime başlamıştır. Önceliğin bu programa verilmesi, ülkemizin bu alandaki öğretmen ihtiyacından kaynaklanmıştır.

Fen Edebiyat Fakültesi:

insanın dünyayı anlamlı kılan, kültürü oluşturan bir varlık olduğu gerçeğine dayalıdır. Psikoloji-Matematik Bölümlerinden oluşan Fakültemiz, eğitim-öğretim etkinliklerini sadece kendi öğrencileriyle sınırlamamakta, Üniversitemizin diğer fakültelerine de hizmet vermekte; bunun yanı sıra, çeşitli etkinliklerle toplumu aydınlatma görevini sürdürmektedir
Felsefe,Matematik,Psikoloji bölümleri ile eğitim verilmektedir.

Güzel Sanatlar Fakültesi:

Sanat eğitimini çağdaş bir toplum yaratmanın en vazgeçilmez öğelerinden biri olarak gören, üretim içinde öğrenim düşüncesini benimseyen fakülte, dört yıllık eğitimi süresince dünyayı doğru algılayan ve yorumlayan, özgür, yapıcı, yaratıcı, aydın, atak ve eleştirel genç sanatçılar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
Güzel Sanatlar Fakültesi eğitim verdiği alanlarla ilgili sanayi kuruluşları ve sektörle sağlıklı bir işbirliği içinde, öğrenci ve öğretim elemanlarının birlikte üretecekleri ortak ve bireysel projelerin sektörde örnek olarak yer almasını sağlayacak bir yapılanma içinde programlarını sürdürecektir.
Oyunculuk,Plastik Sanatlar,Sinema bölümleriyle eğitim verilmektedir.

Hukuk Fakültesi:

Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, 2000-2001 döneminde ilk mezunlarını vermiş ve halen beşinci öğretim yılını sürdüren yeni ve dinamik bir öğretim kurumudur. Fakültenin 4 yıllık lisans öğretim programı, Türkiye’nin 120 yıldan beri hukuk öğretimi yapan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinin her yönü ile gelişmiş programına paralel olarak düzenlenmiştir. Ana yapısı teorik dersler ve pratik çalışmalardan oluşan bu programa, gelişmekte olan yeni hukuk alanları için seçimlik dersler de eklenmektedir. Bu suretle, programı izleyen öğrencilerimiz sözde yenilikçi bir takım fantastik uygulamalardan uzak tutularak, klasik hukukçu kimliğini kazanacak şekilde yetiştirilmektedirler. Öğretim kadrosu, Türkiye’nin seçkin akademisyenlerinden oluşan Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi, yüksek düzeyde, kaliteli öğretim işlevinin yanısıra, yayınları ve diğer etkinlikleri ile de ülkemizin hukuk bilimi yaşamında şimdiden önemli bir yer almış bulunmaktadır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi:

Maltepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin amacı; giderek uluslararası modern dünyayı anlayabilen, Türkiye ve dünyayı sosyo-politik, ekonomik ve hukuki bağlamlar içinde kavrayabilen, ulusal ve uluslararası stratejik gelişmeleri görebilen, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğine yönelik genel politikasına uygun olarak Avrupa Birliği’nin gelişimini, kurumlarını, işlevlerini, politikalarını ve hukukunu özümsemiş olan, özgürce düşünüp karar verebilen, bilimsel-akademik nitelikleri tam olan genç insanlar yetiştirmek, bu amaç için uygun bir akademik atmosfer yaratıp öğretim üye ve yardımcılarının özgür bilimsel çalışmalarda bulunabilmelerini sağlamaktır.Bu genel amaca uygun olarak misyonumuz, İş, ekonomi, siyaset ve toplum gibi kavramların sürekli değişerek yenilendiği bir çevrede başarılı performanslara ulaşacak bireylerin teorik ve uygulamaya dönük bilgilerle yetkinleştirilmesi ve “Bilimde çağdaş düşüncede özgür” bir yapı içerisinde gelişen ve değişen koşullara uyum sağlayabilecek insan gücünün topluma kazandırılmasıdır.
Fakültemizde okutulmakta olan ders programları, yukarıdaki amaçları yerine getirmek için yoğun ve titiz çalışmalar sonunda belirlenmiş, bu arada Avrupa Kredi Transfer Sistemi’nin (ECTS) kriterlerine uygun olarak düzenlenmiştir.Ülkemizin dünyayla ilişkileri ve bütünleşmesi ile ilgili olarak öğrencinin uygulamada kullanacağı yabancı dil dersi olan Mesleki İngilizce’nin yanı sıra bilhassa Avrupa Birliği’ne ilişkin derslerin programımızda yer alması bizim için memnuniyet verici bir özelliktir.
İktisat,İşletme,Uluslararası İlişkiler bölümlerini bünyesinde bulundurmaktadır.

İletişim Fakültesi:

Çağdaş ve özgür düşünce yapısına ve eleştirel bakış açısına sahip,evrensel değerleri benimseyen, çevresine karşı duyarlı, iletişimi her boyutuyla kavrayan, yaratıcılığını ürüne dönüştürebilen gençlerin yetiştirilmesi, toplumsal ve mesleki yaşama hazırlanmasıdır.
İletişim Fakültesi bu misyonu yerine getirebilmek için öğrenciyle diyaloga açık, kuram ve uygulamanın yan yana olduğu, mesleki becerinin yanı sıra bilimsel düşüncenin kazandırılmasını amaçlayan ve öğrencileri henüz eğitim aşamasında üretime teşvik eden bir eğitim anlayışı benimsemiştir.
Görsel İletişim TasarımHalkla İlişkiler ve TanıtımHalkla İlişkiler ve TanıtımRadyo Sinema TVRadyo Sinema TV alanlarında eğitim vermektedir.

Mimarlık Fakültesi:

Fakültemizdeki eğitim ve öğretimin amacı; 21.yüzyılın mühendis, mimar, iç mimar ve grafik tasarımcılarında aranacak özellikleri kazandırmaktır. Bu nedenle, çağın gelişimine ayak uydurarak yeni gelişmelerin ışığı doğrultusunda bilgi ve teknolojiyi üretip uygulamaya aktarabilecek üstün niteliklere sahip ve bilimde çağdaş, düşüncede özgür insan gücünü yetiştirmeyi ve geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Grafik Tasarım,İç Mimarlık,Mimarlık alanlarında eğitimini sürdürmektedir.

Mühendislik Fakültesi:

1997 yılında Maltepe Üniversitesinin kuruluşu ile eğitim-öğretime başlayan Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, 2004 yılında fakültenin Mimarlık Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi olarak ikiye ayrılması sonucu, Mühendislik Fakültesi adı altında eğitim-öğretime başlamıştır. Mühendislik Fakültesi’nin bünyesinde Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği adlı iki bölüm yer almaktadır. Ancak Endüstri Mühendisliği Bölümüne henüz öğrenci alınmamaktadır.

Fakültemizde bir yıllık İngilizce Hazırlık eğitiminden sonra 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir.
Mühendislik Fakültesinin eğitim-öğretim felsefesi; çağın bilgilerini ve teknolojik gelişmelerini toplam kalite anlayışı ve çağdaş öğretim yaklaşımları çerçevesinde, temel bilgi ve becerilerle donatılmış, bilgisayar ve ileri teknolojilere aşina, çevresiyle uyumlu, grup çalışmasına yatkın, analiz, sentez ve tasarım yeteneklerine sahip, yaşam boyu öğrenme alışkanlığı edinmiş mühendisler yetiştirmektir.
Bilgisayar Mühendisliği,Endüstri Mühendisliği bölümleri ile gerekli insan gücünü yetiştirmektedir.

Tip Fakültesi:

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, her geçen gün sayısı artan bilimsel niteliği yüksek dinamik ve genç öğretim üyesi kadrosuna sahiptir. Halen 76 öğretim elemanından oluşan akademik kadromuzda 13 profesör, 2 doçent, 17 yardımcı doçent ve 19 öğretim üyesi, 25 araştırma görevlisi ile birlikte görev yapmaktadır
Her geçen gün biraz daha güçlenen fakültemizde hazırlık sınıfı dahil olmak üzere 176 öğrenci eğitim görmektedir. Bu durumda her öğretim üyemize düşen öğrenci sayımız “2”dir. Sahip olduğumuz neredeyse bire bir “öğretim üyesi-öğrenci ilişkisi” sınıflarımızdaki eğitim ve öğretimimizin başarısını arttırmaktadır.Fakültemiz tıp eğitiminde sadece bugün düşünülmemekte, aynı zamanda bilim ve teknolojideki gelişmelerde takip ederek orta ve uzun vadeli projeler hazırlanmaktadır. Erasmus Üniversite Beyannamesini almaya hak kazanan Üniversitemiz, Ulusal Ajans aracılığı ile AKTS Etiketi için başvuruda bulunmuştur. Fakültemiz de AKTS ile ilgili çalışmalarını tamamlamıştır.
Fakültemiz Eğitim Koordinatörlüğü her ders yılı sonrasında olduğu gibi bu yıl da eğitimimizi gözden geçirmiş ve genel eğitim kapsamında birinci dönem öğrencilerimize felsefe, sağlık antropolojisi ve güzel sanatlar yanı sıra üniversite genelinde bu yıl ilk kez uygarlık tarihi derslerini de ortak zorunlu ders olarak eğitim programına eklemiştir.

______________________________ENSTİTÜLER__________________________________

Sosyal Bilimler Enstitüsü:

2000 akademik yılında faaliyete geçmiş olan Enstitümüz, her yarı yılda öğrenci kabul ve kayıt etmektedir. Misyonumuz sosyal bilimlerin pek çok alanında bilimde çağdaş düşüncede özgür bir çatı altında, konularında uzman bireylerin yetişmesini sağlamaktır. Seçilen programlar çağdaş bilimsel ve günümüzü yakalayan programlardır. Her şeyin hızla değişip yenilendiği dünyamızda yoğun rekabet koşulları, tüketici istekleri, teknolojik yenilikler ve küreselleşme gibi etkiler altında olan çeşitli sektörlere uzmanlaşmış insan gücü sunmaktadır.

Değişen ve gelişen iş dünyasına yönelik hazırlanmış olan yüksek lisans programları konularında uzmanlaşmak isteyen profesyonelleri geleceğe hazırlayıp yönlendirmektedir. Enstitümüz ayrıca akademik kariyeri meslek olarak seçmiş elemanları yetiştirmektedir. Yürütülmekte olan yüksek lisans programlarımızın yanı sıra, önümüzdeki yıldan itibaren doktora programlarımız da açılacaktır. Aşağıda belirtilen Yüksek Lisans Programlarında çok sayıda seçmeli ders olanakları ile yeni ekonomi, Avrupa Birliği, E-Ticaret, İnsan Kaynakları, İstikrar Politikaları ve IMF gibi güncel konularda uzmanlaşma imkanı sağlamaktadır.
İşletme (MBA),Radyo Televizyon ,Sinema,Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Hukuk bölümlerini bünyesinde bulundurmaktadır.

Fen Bilimleri Enstitüsü:


2001 - 2002 Akademik yılında kurulan Enstitüde, Restorasyon Yüksek Lisans Programı açılmıştır. Bu program; mimarlık, kent planlaması, arkeoloji, sanat tarihi, restorasyon ve inşaat mühendisliği gibi farklı lisans programlarını bitirenler için düşünülmüştür.Bu programla, kültürel ve tarihsel çevrenin koruma sorunlarına getirilecek çözümlerin; tek yapıdan çevresel ölçeğe, müze objesinden yapının ayrılmaz parçası olan süsleme elemanlarına varan çeşitliliklerinin araştırma, koruma ve kurtarılmalarında görev alacak elemanların yetiştirilmesi amaçlanmıştır.
Yüksek lisans programlarlarına başvurabilmek için, 4 yıllık lisans eğitimini bitirmiş olmak ve LES sınavından 45 veya üzeri puan almak gerekmektedir.
Restorasyon Yüksek Lisansı ,Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansı bölümleriyle eğitimini sürdürmektedir.
______________________________YÜKSEKOKULLAR_____________________________
Maltepe Meslekyüksekokulu:

Meslek Yüksekokulu’ nun misyonu, Türk Eğitim Sisteminin doğal büyüme alanının iki yıllık Meslek Yüksekokulları olduğu gerçeğine uygun olarak teknolojik ve toplumsal ihtiyaçları göz önünde bulunduran çağdaş bir eğitim-öğretim uygulamak ve öğrencilerimizi sektörün ihtiyaçlarına göre yönlendirerek mezuniyet sonrası aranan eleman niteliklerini oluşturmaktır.
Meslek Yüksekokulu, tüm öğrencilerini çağın ve eleman yetiştirdiği sektörlerin ihtiyaçlarına göre yönlendirerek; akademik disiplinlerin uygulama ve mesleki boyutlarına öncelik veren ders programları ile “Eğitimde İşbaşı” anlayışına uygun olarak profesyonel hayata hazırlamaktadır.

Meslek Yüksekokulu’ nun hedeflerini gerçekleştirme konusundaki başarısı; büyüme ve gelişmeye dönük hazırlık çalışmalarında, sağlıklı yapılanma için gerekli tüm ön çalışmaların ve gelişme stratejilerinin en küçük ayrıntılarına kadar planlanması ve belirlenen ihtiyaçların gerçekleştirilmesinde en uygun yöntem ve araçların kullanılmasıdır.
Radyo Tv Programcılığı,Turizm ve Otel İşletmeciliği ,Film Yapım Teknikleri ,Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama ,Endüstriyel Elektronik(İÖ) ,Muhasebe(İÖ) Mobilya Dekorasyon(İÖ)
alanlarında insan gücü yetiştirmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 19738
favori
like
share
kovboy_18 Tarih: 09.01.2011 16:16
Merhaba, bu üniversiteler paralı öyle değil mi? üniversiteye giriş felan nasıl oLuyor bilgi verir misiniz acaba..
Birde burs felan veriyorlarmış sanırım bazı fakültelerine o nasıl oluyor hem biz onlara para veriyoruz hemde onlar bize mi veriyo

Toyum bu konularda yardımcı oLursanız sevinirim.
HaNıM aGa Tarih: 05.12.2009 22:35
az mı ömrüm geçmedi burda teşekkürler..