Tarihçe ve Genel Bilgiler

Adını büyük Türk ulusunun emperyalist saldırganları kesin bir yenilgiye uğrattığı Kocatepe’den alan üniversitemizde, Atatürkçü düşünceyi özümsemiş, akıl ve bilimi yol gösterici olarak kabul etmiş, mesleki yaşamlarında gereksinim duyabilecekleri donanıma sahip, yüksek karakterli bireyler yetiştirmek üzere çalışıyoruz. Sizleri çağdaş eğitim ve bilimin ışığı ile aydınlanan üniversitemize bekliyor, Kocatepe’de ulusal bağımsızlığımıza katkıda bulunan ve yaş ortalaması 15-16 olan insanların içtenliği, yurt sevgisi ve coşkusu ile yeni bir gelecek, yeni bir başlangıç için Afyonkarahisar’da yükseköğrenime davet ediyoruz.

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi, 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla kurulmuş ve 10 Kasım 1992 tarihinde eğitim-öğretim faaliyetlerine başlanmıştır. Ancak üniversitenin tarihi o dönemde Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisine bağlı olarak kurulan Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulunun açıldığı 1974 yılına dayanmaktadır. Afyon Maliye Muhasebe Yüksekokulu 1987 yılında Anadolu Üniversitesine bağlı Afyon İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi haline dönüştürülmüştür. Bu fakülte, Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesinin kuruluşu sırasında üniversitemize bağlanmıştır.

Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesinin kuruluşu sırasında Anadolu Üniversitesine bağlı Afyon Meslek Yüksekokulu ile Bolvadin Meslek Yüksekokulu üniversitemize bağlanmıştır. Ayrıca 1992 yılında Afyon il merkezinde Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açılmıştır. Üniversitemize bağlanan bu birimler dışında Afyon'da Fen-Edebiyat Fakültesi, Teknik Eğitim Fakültesi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen Bilimleri Enstitüsü kurulmuştur.


Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesinde halen 8 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 12 meslek yüksekokulu ve 12 uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversitemizde Eylül 2006 tarihi itibariyle 29 profesör, 67 doçent, 280 yardımcı doçent, 209 öğretim görevlisi, 46 okutman, 344 araştırma görevlisi, 32 uzman ve 1 eğitim öğretim planlamacısı olmak üzere toplam 1008 akademik personel bulunmaktadır. İdari personel sayısı ise 532’dir.
Afyonkarahisar'da Ahmet Necdet Sezer Kampusü, Ali Çetinkaya Kampusü, Ahmet Karahisari Kampusü olmak üzere üç kampuste eğitim ve öğretim faaliyetleri sürdürülmektedir. Üniversitemiz 2006-2007 akademik yılına yaklaşık 24.000 öğrenciyle başlayacaktır.
Ulaşım

Önemli kara ve demiryollarının kesişme noktasında yer alan ve coğrafi konum olarak birçok bölgeyi birleştiren özelliği nedeniyle ulaşım kolaydır. İlimizin bazı önemli şehirlere uzaklığı şöyledir : İstanbul-Afyonkarahisar arası 457 km. (Otobüsle yaklaşık 6 saat), Ankara-Afyonkarahisar arası 257 km. (Otobüsle yaklaşık 3 saat), İzmir-Afyonkarahisar arası 325 km. (Otobüsle yaklaşık 5 saat), Antalya-Afyonkarahisar arası 287 km. (Otobüsle yaklaşık 3.5 saat). Ayrıca yurdumuzun birçok ilinden Afyonkarahisar'a trenle de ulaşılabilmektedir. Afyonkarahisar Kocatepe Üniversitesi'nin bulunduğu kampuslere şehir merkezinden düzenli olarak özel halk otobüsleri ve minibüslerle ulaşım sağlanmaktadır.

Ayrıca üniversitemizde üniversitelerimiz arasında ilk ve tek olan "Öğrenci Kampus Acil Yardım Servisi" hizmeti de verilmektedir. Servis, üniversitemizin Afyonkarahisar il merkezindeki kampuslerinde öğrenim gören ve derslerinin olağan dışı saatlere sarkması nedeniyle hiçbir ulaşım hizmetinden yararlanma şansı kalmayıp kampuslerde mahsur kalan öğrencilerimize hizmet vermektedir. Bu hizmetten, barındıkları yerde sağlık nedeniyle acil ulaşım aracına ihtiyaç duyan öğrencilerimiz de yararlanabilmektedir. Servis, haftanın 7 günü 24 saat boyunca hizmet vermektedir. Bu servis kapsamında Ahmet Necdet Sezer Kampusünde bir binek aracı ve şoför hazır bulundurulmaktadır.
Barınma

Üniversitemizde öğrenim gören öğrencilerimiz barınma konusunda herhangi bir sorun yaşamamaktadırlar. Afyonkarahisar'da Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait öğrenci yurtları barınma ihtiyacının büyük kısmını karşılamaktadır. Yurtlarımız, öğrencilerimizin her türlü ihtiyacına yanıt verebilme donanımına sahiptir. Afyonkarahisar'da Ahmet Necdet Sezer Kampusü yakınında ve şehir merkezinin çeşitli yerlerinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 700 erkek, 1260 kız olmak üzere toplam 1960 öğrenci kapasiteli yurtlar öğrencilerimize hizmet vermektedir. Yurtta bulunan2 erkek ve 4 kız blokundaki odalar 4'er ve 6'şar kişiliktir. Şehir merkezinde yine Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait 450 kişilik bir erkek yurdu, 280, 200 ve 180'er kişilik üç erkek yurdu olmak üzere toplam 1110 öğrenci kapasiteli 4 yurt bulunmaktadır. Yurtlarda çalışma salonları, spor alanları, kantin,yemekhane ve anfi tiyatro yer almaktadır. Afyonkarahisar il merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda toplam 3070 öğrencimiz barınmaktadır. İl merkezi ve ilçelerdeki pek çok özel yurt da öğrencilerin barınma gereksinimini karşılamaktadır.

İscehisar'da 250 kişilik öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Bolvadin, Sandıklı, Emirdağ ve Çay'da yurt sorunu bulunmamaktadır.
Beslenme

Üniversitemizin tüm birimlerinde öğrencilerimiz için yemekhane ve kantinlerimiz bulunmaktadır. Fast-food türünde yiyeceklerin yanı sıra içeceklerin de bulunduğu kantinlerimizde satış fiyatlarının öğrenci bütçelerine uygun olmasına dikkat edilmektedir. Satışa sunulan tüm yiyecek ve içecek maddelerinde sağlık koşullarına titizlikle uyulmaktadır.

Kampuslerimizde bulunan kantinlerimiz, öğrencilerimizin beslenme gereksinimlerinin karşılanabilmesi için öğretim saatleri boyunca açıktır. Öğrencilerimizin istedikleri müzikleri dinleyebilmeleri için müzik kutuları da bulunmaktadır.

Kampuslerimizde öğrenci ve öğretim elemanlarının yararlandığı yemekhaneler de hizmet vermekte ve yemek çeşitleri uzmanlarca belirlenmektedir. Yemek listeleri günlük ihtiyaç duyulan kalori miktarına göre hazırlanmaktadır.

Akademik ve idari personel ile öğrencilerin öğle yemekleri aynı mutfaklarda hazırlanmakta ve aynı çeşit yemekler öğrencilerin kampuslerinde verilmektedir.

Öğrencilerimiz kampuslerde geçirdikleri zamanlar dışında beslenme ihtiyaçlarını şehir merkezinde bulunan restoran ve cafelerde de giderebilmektedirler. Restaurantlarda, son derece zengin bir mutfağa sahip olan Afyonkarahisar'ın yöresel yemekleriyle tanışmak

Sağlık

Üniversitemize bağlı fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarında okuyan öğrencilerin sağlık sorunları ile ilgili ilk başvuru merkezi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren Mediko Sosyal Merkezidir. Üniversitemizde mediko hizmetleri Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde yer alan Mediko Sosyal Merkezi, Ali Çetinkaya Kampusü, Ahmet Necdet Sezer Kampusü olmak üzere 3 birimde verilmektedir. Mediko Sosyal Merkezi, öğrencilerimizin tüm sağlık sorunlarıyla yakından ilgilenen bir kadroya sahiptir. Öğrencilerimizin muayene ve tedavileri uzman doktorlarca yapılmaktadır. İleri tetkik ya da tedavi gerektiren durumlarda öğrencilerimiz Ahmet Necdet Sezer Uygulama ve Araştırma Hastanesine sevk edilmektedir.
Sosyal yaşam

Kampuslerimize yakın yerlerde ve şehir merkezinde bulunan alışveriş merkezleri, restoranlar ve termal turizme yönelik beş yıldızlı otellerin disko, yüzme havuzları, eğlence ve müzik salonları mevcuttur. Şehir merkezinde çok sayıda kafeterya ve sinema salonları da bulunmaktadır.Ahmet Necdet Sezer Kampusünde bulunan Öğrenci Vadisi adı verilen alanda 1000 kişilik Vadi Kafe ve 1000 kişilik öğrenci yemekhanesi hizmet vermektedir. 2005-2006 akademik yılının başında öğrencilerin kullanımına açılan Vadi Kafe öğrencilerin boş zamanlarında dinlenebilmeleri ve bazı aktivitelerini gerçekleştirebilmeleri amacıyla hizmet vermektedir. Öğrenim saatleri boyunca açık olan Vadi Kafe'de, öğrencilerin aperatif olarak beslenme ihtiyaçlarını giderebilmeleri için her türlü yiyecek ve içecek maddelerinin satışı yapılmaktadır. Vadi Kafede bulunan 4 adet profesyonel bilardo masası ve satranç masaları da öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için kullanıma sunulmuştur. Yine Ahmet Necdet Sezer Kampusünde öğrenci ve personelin hizmetine sunulmuş No Smoking Cafe de yer almaktadır. Bu kampusdeki eğitim blokları ile Ali Çetinkaya ve Ahmet Karahisari Kampuslerinde çok sayıda öğrenciye aynı anda hizmet verebilecek kantinler bulunmaktadır

Burs olanakları

Üniversitemizde öğrenim gören bütün öğrencilerimiz, devletçe sağlanan burs olanaklarından yararlanma hakkına sahiptir. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü ile Başbakanlık tarafından her yıl isteyen öğrencilere kredi ve burs verilmektedir.

Ayrıca üniversitemizde öğrenim gören yardıma muhtaç öğrencilere Sosyal Yardımlaşma Birimimiz tarafından beslenme ve giyim yardımı yapılmaktadır. Yine bu birimimiz tarafından belirlenen maddi durumu yetersiz öğrencilere çeşitli kişi ve kurumlardan sağlanan olanaklar ölçüsünde parasal destek sağlanmaktadır. Üniversitemizdeki başarılı ve yardıma muhtaç öğrencilere üniversitemiz birimlerinde kısmi zamanlı çalışma olanağı da sunulmaktadır.
Araştırma

Üniversitemizin Ahmet Necdet Sezer Kampusünde bulunan merkez kütüphanede 79 bin kitap ile 781 adet yerli ve yabancı süreli yayın bulunmaktadır. İnternet olanağının da sağlandığı kütüphanede hafta içi 08.30 ile 20.00, cumartesi 10.00 ile 16.00 saatleri arasında hizmet verilmektedir. Dört farklı veritabanından 35 bin elektronik kitap, 1900 tam metinli elektronik dergi ve Avrupa Birliğiyle ilgili hemen hemen her türlü dokümana erişebilme olanağı mevcuttur. Üniversitemizin tüm birimlerinde 93.000 dolayında kitap vardır. Böylece üniversitemizde zengin bir araştırmaya dayalı eğitimin ön planda olduğu gerekli alt yapı hazırlanmıştır. Üniversitemiz bünyesinde öğrencilerin uygulama derslerinde kullandıkları çok sayıda donanımlı laboratuvar ve atölye de bulunmaktadır. Öğrencilerimizin tümüne internet erişimi imkanı sağlanmış ve bilgisayar laboratuvarları okulların ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir.
Fotoğraflar

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1805
favori
like
share
OptmstC Tarih: 08.08.2011 10:16
Afyon Kocatepede iktisat bölümü okuyan var mı?
gozdetrk Tarih: 10.09.2008 07:40
ben de afyonkocatepedeyimokulumu özledim bu carsamba afyona dönüş