Tarihçe ve Genel Bilgiler

Anadolu Üniversitesinin temelini, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi oluşturur. 1982 yılında Anadolu Üniversitesine dönüşen kurumumuz, kısa zamanda yalnızca ülkemizin değil, dünyanın en büyük üniversiteleri arasında çağdaş, dinamik ve yenilikçi bir üniversite olarak yerini almıştır.

Bir bilim ve kültür merkezi aynı zamanda da bir gençlik kenti olarak nitelenen Eskişehir’in merkezinde yer alan ve ana kampus niteliğinde olan, Yunusemre Kampusünde fakülte ve yüksekokulların bazılarıyla idari birimler ve sosyal tesislerin önemli bir kısmı yer almaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Mühendislik Mimarlık Fakültesinin bulunduğu 2 Eylül Kampusü ise kent merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Anadolu Havaalanı da bu kampustedir.

Bunun yanında Porsuk Meslek Yüksekokulu, yine şehir merkezinde; Bilecik Meslek Yüksekokulu, Bilecik Gülümbe Kampusünde; Bozüyük Meslek Yüksekokulu ise ilçe merkezindeki kendi binalarında eğitim vermektedirler.

Anadolu Üniversitesi, üçü uzaktan öğretim sistemi uygulayan 12 fakültesi, 6 yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı, 4 meslek yüksekokulu, 9 enstitüsü, 27 araştırma ve uygulama merkezi ile 15 araştırma-geliştirme-uygulama birimiyle evrensel üniversite değerlerine sahip Türk Yükseköğretiminde ilklere imza atmış bir üniversitedir.

Bu ilklerin başında, uzaktan öğretim sistemini hayata geçirmenin başarısı gelmektedir. Bugün uzaktan öğretim yapan üç fakültenin toplam öğrenci sayısı 1 milyonun üstündedir. Bu sistemin geliştirilmesinde gösterilen başarı, bir çok ülke tarafından örnek alınmaktadır.

Anadolu Üniversitesi, en son teknolojik olanaklarla donatılmış bölümlerinde, her biri alanında en iyisi olmak için çalışan ve tüm zamanını öğrencileriyle paylaşan geniş öğretim kadrosuyla öğrencilerini, yaratıcı ve dinamik eğitim ortamları içinde geleceğin en iyileri olarak hazırlamak için çalışmaktadır.

Eğitim, bilim, kültür ve sanayi merkezi olan Eskişehir, aynı zamanda bir tarih beldesidir. Frig, Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarından derin izler taşıyan Eskişehir, Cumhuriyet Türkiye’sinin hedeflediği çağdaşlaşma çabalarının öncülerinden olup, bilinen yedi bin yıllık tarihi ile bir kültür mozayiğidir. Kent nüfusu, eğitim döneminde öğrencilerle birlikte hareket kazanır; yani Eskişehir, bir gençlik ve öğrenci merkezidir. Kentin içinden geçen Porsuk Çayı ve iki yanındaki kafeler Eskişehir’e adeta bir sahil kenti görünümü kazandırırken sinema, tiyatro, konser ve sergi salonlarındaki etkinlikler öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmeleri için de çeşitli olanaklar sağlar.

Sosyal ve Kültürel Etkinlikler

Anadolu Üniversitesinde, eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda, konferans, seminer, panel, kongre, sempozyum gibi bilimsel toplantılar; gösteri, sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmekte; her birimdeki küçük konferans salonlarının yanı sıra Yunusemre Kampusünde hemen Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi, Kongre Merkezi ve Sinema Anadolu da sürekli etkinliklere sahne olmaktadır. Uluslararası Eskişehir Festivali’nin etkinliklerinin büyük bir kısmı, her yıl ekim ayı içinde Anadolu Üniversitesi salonlarında gerçekleştirilmekte; yıl boyunca özel grupların konser ve gösterileri, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi gibi kuruluşların yapıtları da izleyicilere sunulmaktadır. Tarihi binaların restorasyonuyla Odunpazarı Semtinde oluşturulan Cumhuriyet Tarihi Müzesi ve Eğitim Karikatürleri Müzesiyle Yunusemre Kampusündeki Çağdaş Sanatlar Müzesi de Anadolu Üniversitesinin kültürel zenginlikleri arasında yer almaktadır.

Öğrenciler, üyesi oldukları kulüpler ve topluluklar içinde hazırladıkları etkinliklerle hem kendilerini ifade etme olanağı bulmakta, hem de becerilerini arkadaşlarıyla paylaşmaktadır. Öğrenciler kantinleri ve kafeteryalar da gerektiğinde bu etkinliklere sahne olmaktadır. Anadolu Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu, çeşitli yörelerimizin oyunlarıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında başarılı gösteriler sunarken, Senfoni Orkestrası ile Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Koroları ise kendi dallarındaki müziğin genç kuşaklarca tanınmasına büyük katkıda bulunmaktadır. Tiyatro Anadolu da kendi alanında Türkiye’nin ilk ve tek profesyonel tiyatro topluluğu olarak geniş bir repertuvarla izleyicilerle buluşmaktadır. Anadolu Üniversitesinin Yunusemre Kampusündeki Anadolu Otel, Akademik Kulüp, Taşbina Restoran ve Konukevi üniversite mensupları ve konuklarına hizmet sunarken aynı zamanda turizm ve otelcilik eğitimi alan öğrencilere uygulama ortamı da sağlamaktadır. Üniversitenin olanaklarıyla restore edilip “butik otel” olarak hizmet veren Odunpazarı Konukevi de bu alanda özel bir yer almaktadır.

Bahar Şenlikleri

Yıl boyu hemen her gün çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerin gerçekleştirildiği Anadolu Üniversitesinde Mayıs ayları bir başkadır. Ay boyunca, başta öğrenci kulüpleri olmak üzere tüm birimler, hazırladıkları programları “Bahar Şenlikleri” kapsamında, salon ve açık hava ortamlarında bir festival havası içinde sunmakta, gerçekleştirilen panayır ve şenliklerle üniversite yaşamı daha da renklenmektedir. Birimler arasındaki spor karşılaşmalarının finalleri de şenlikler sırasında gerçekleştirilirken, doyumsuz bir coşku yaşanmaktadır. Üniversitemizdeki birimlerin sunduğu gösteriler ve konserlerle öğrenciler kendilerini ifade etme olanağı bulurken yerli ve yabancı toplulukların etkinlikleri de Bahar Şenliklerini uluslararası bir düzeye taşımaktadır.

Spor

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundaki eğitimin yanı sıra, Anadolu Üniversitesinde hem spor kulübü hem de spor birliği kapsamında bini aşkın genç, spor yapma olanağı bulmaktadır. Bayan Masa Tenisi ve Bayan Hentbol takımları, Avrupa Kupalarında Türkiye’yi temsil etme başarısı gösterirken, çeşitli dallarda Anadolu Üniversitesi sporcuları gerek Eskişehir’de gerekse Türkiye düzeyinde başarılı sonuçlar almaktadır. Anadolu Üniversitesi bünyesinde öğrencilerin yararlandığı spor salonları, kapalı yüzme havuzu, futbol sahaları, tenis kortları, açıkhava voleybol ve basketbol alanları gibi spor tesisleri bulunmaktadır. Her yıl düzenlenen spor şenliği sırasında değişik dallarda yüzlerce öğrencinin aktif olarak yer aldığı karşılaşmalar büyük heyecan kaynağı olmaktadır.


Fotoğraflar

[URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res002.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res003.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res004.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res005.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res006.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res007.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res008.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res009.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res010.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res011.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res012.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res013.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res014.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res015.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res016.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res017.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res019.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res018.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res020.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res022.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res023.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res024.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res025.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res026.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res027.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res028.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res029.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res030.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res031.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res032.htm"] [URL="http://www.anadolu.edu.tr/album/slides/cat01_res033.htm" rel="nofollow" target="_blank">

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6779
favori
like
share
_EvAnEsCeNcE_ Tarih: 24.05.2010 17:05
paylaşım için teşekkürler bu üniversite bayağı büyük ve çok güzel
serhatss Tarih: 26.03.2010 14:04
süper tşk paylaşımınız için
zeynep18 Tarih: 26.11.2009 09:44
ESKİŞEHİR NE KADAR GÜZEL BU GÜNEYDOĞU DIŞINDAKİ HER YER GÜZEL ASLINDA
sshy Tarih: 04.03.2009 03:08
hem eskişehir hemde kampüs mükemmel yaaanadoludaki ilk senem ve aşık olunacak bi yer...
damlasu Tarih: 17.03.2008 18:28
herşey güzel amaaaa keşke eskişehir antalya ya yakın olsaydı ne güsel olurdu yaaaaaaaaaaaaama diil offffffffffffffffff offffffffff
CeDRiC Tarih: 20.01.2008 21:35
Ablamın kaydına gitmiştim oraya.. süper yer
GaNgSTeRs PaRaDiSe Tarih: 18.12.2007 01:18
Kaldığım eve bi kaç yüz metre uzaklıkta , eczacılık fakültesinin yanı başındayım ama biz okuyan kesim değil çalışan kesimiz

Yunus emre kampüsünü dolaşma fırsatım olmuştu gerçektende görülmeye değer
casper Tarih: 05.12.2007 14:44
benim okulum
KaHiN Tarih: 11.11.2007 02:47
[QUOTE=**poyraz**;2210313]arkadaşalr anadolu üni. bağımlılık yapıyor
mezun oluyorsun ama yine özlüyorsun

Ah ßi Mezun oLSam VarSın ßaqımLıLık yapSın

@lordtet

De ßakem NaSıLSın ?