Tarihçe

18 Aralik 1966 tarihinde Ankara Tıp Fakültesi bünyesinde ögretime açılan Diyarbakır Tıp Fakültesi ile 21.11.1973 tarihinde Diyarbakir'da kurulan Fen Bilimleri Fakültesi, bu günkü Dicle Üniversitesinin oluşmasında temel teşkil etmistir. Önceleri Diyarbakır Üniversitesi olarak faaliyet gösteren Üniversitemiz bünyesinde 1976 yılında Dış Hekimliği Fakültesi, 1981 yılında da Şanlıurfa Ziraat Fakültesi kurularak hizmete girmistir.

2547 sayili Yüksekögretim Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra 20.7.1982 tarihinde çikartilan 41 sayili Kanun Hükmünde Kararnamenin 32. maddesi uyarinca Diyarbakır Üniversitesinin adı Dicle Üniversitesi olarak değistirilmiştir. Aynı Kanun Hükmünde Kararnameyle Hukuk Fakültesi ile Mühendislik-Mimarlik Fakültesi kurulmuş ve Milli Egitim Bakanlığından devralınan Yüksekokullar Dicle Üniversitesine bağlanmıştır.

Dicle Üniversitesi bünyesinde daha sonra 1988-1989 ögretim yılında Mardin Meslek Yüksekokulu, 1990-1991 ögretim yilinda Saglik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1992-1993 ögretim yılında da Atatürk Saglik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu hizmete girmistir. Hizmete giren bu birimlere ilave olarak Şırnak, Bismil, Batman ve Çermik'te birer Meslek Yüksekokulunun daha kurulmasi uygun görülmüstür.11.7.1992 tarih ve 21281 sayili Resmi Gazetede yayinlanan 3837 sayili kanunla yapılan değişiklikle Şanlıurfa Ziraat Fakültesi ve Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu Harran Üniversitesine bağlanmis ve Üniversitemiz bünyesinde Veteriner Fakültesi, İlahiyat Fakültesi ve Ziraat Fakültesi adı altında üç yeni Fakültenin kurulmasi kararlaştırılmıştır.

Sözkonusu Fakültelerle birlikte Bismil Meslek Yüksekokulu, Çermik Meslek Yüksekokulu ve Batman Sağlik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu 1993-1994 ögretim yilinda, Şırnak Meslek Yüksekokulu ise 1995-1996 ögretim yilinda hizmete girmistir. Mevcut Fakülte ve Yüksekokullarimiza ilave olarak Ergani Ve Çüngüs'te birer meslek yüksekokulu, Diyarbakir Siirt ve Mardin'de birer Saglik Yüksekokulunun ögretime açilmasi için baslatilan çalismalar sonuçlanmis olup,1997-98 ögretim yilinda hizmete girmislerdir.

Ayrica Üniversitemize bağlı olarak Batman'da Teknik Egitim Fakültesi, Diyarbakir'da Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu ile Sivil Havacilik Yüksekokulu kurulmus olup, Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu 1998-1999 ögretim yılında hizmete girmiştir. Üniversitemiz bünyesinde bugün 11 Fakülte, 11 Meslek Yüksekokulu, 5 Yüksekokul, 3 Enstitü , 9 Uygulama ve Araştırma Merkezi, Devlet Konservatuvarı ile 1 Eğitim ve Araştırma Hastanesi yer almaktadir.


FAKÜLTELER

Tıp Fakültesi

Fen - Edebiyat Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi

Mühendislik Mimarlik Fakültesi

Siirt Eğitim Fakültesi

Veteriner Fakültesi

Ziraat Fakültesi

İlahiyat Fakültesi

Batman Teknik Eğitim Fakültesi

Mardin Mühendislik Mimarlık Fakültesi

YÜKSEKOKULLAR

Atatürk Saglik Yüksekokulu

Mardin Saglik Yüksekokulu

Siirt Saglik Yüksekokulu

Beden Egitimi ve Spor Yüksekokulu

Sivil Havacilik Yüksek okulu

MESLEK YÜKSEKOKULLARI

Diyarbakir Meslek Yüksekokulu

Batman Meslek Yüksekokulu

Mardin Meslek Yüksekokulu

Bismil Meslek Yüksekokulu

Çermik Meslek Yüksekokulu

Cüngüs Meslek Yüksekokulu

Ergani Meslek Yüksekokulu

Siirt Meslek Yüksekokulu

Sirnak Meslek Yüksekokulu

Midyat Meslek Yüksekokulu

Atatürk Saglik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Batman Saglik Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

DEVLET KONSERVATUARI

Devlet Konservatuarı

ENSTİTÜLER

Saglik Bilimleri Enstitüsü

Fen Bilimleri Enstitüsü

Sosyal Bilimler Enstitüsü

ARAŞTIRMA MERKEZLERİ

Atatürk Ilke ve Inklap Tarihi Uyg. Ars. Merkezi

Çevre Sorunlari Uyg. Ars. Merkezi

G.A.P. Uyg. Ars. Merkezi

Günes Enerjisi Uyg. Ars. Merkezi

Karaciger Hastaliklari Uyg. Ars. Merkezi

Psikolojik ve Sosyal Danisma Uyg. Ars. Merkezi

Saglik Bilimleri Uyg. Ars. Merkezi[DUSAM]

Yabanci Diller Ögretimi Uyg. Ars. Merkezi

Doğal Afetleri Ars. ve İnceleme Merkezi
FotoğraflarBeğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 6390
favori
like
share
serhatss Tarih: 26.03.2010 14:07
tşk paylatığniz için
suskun_ Tarih: 04.08.2007 19:08
tşk.ler
zahmetine sağlık