Tarihçe

Gaziosmanpaşa Üniversitesi

Halkla kucaklaşan, çağdaş, dinamik, paylaşımcı, katılımcı, bilgi ve teknoloji üreten, bölgenin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısına katkı sağlayan genç üniversite…

Adını Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa'dan alan Üniversitemiz 03.07.1992 tarihinde 3837 Sayılı Kanuna Ek 24. Madde gereğince kurulmuştur. Ziraat Fakültesi Cumhuriyet Üniversitesi'ne bağlı açılmıştır. Fen-Edebiyat Fakültesi, Niksar Meslek Yüksek Okulu, Tokat Meslek Yüksek Okulu, Zile Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sosyal Bilimler Enstitülerinden oluşan Gaziosmanpaşa Üniversitesi 01.11.1992 tarihinde Rektör ataması ile üniversite olarak birimlerini oluşturmuştur.

Üniversitemizde öğretim dili Türkçe' dir. 2000-2001 eğitim-öğretim yılından itibaren Taşlıçiftlik kampüsündeki birimlerde bir yıl süreli İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı açılmıştır.

Üniversitemizde Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Tıp, Fakültesi Ziraat Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü , Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu, Sağlık Yüksek Okulu, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Zile Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu, Almus Meslek Yüksek Okulu, Artova Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Meslek Yüksek Okulu, Niksar Meslek Yüksek Okulu,Reşadiye Meslek Yüksek Okulu, Tokat Meslek Yüksek Okulu , Turhal Meslek Yüksek Okulu, Zile Meslek Yüksek Okulu,Koyulhisar Meslek Yüksek Okulu, Erbaa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ve Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okullarında eğitim ve öğretime devam edilmektedir.

2002-2003 Eğitim-Öğretim yılında Tıp Fakültesine 25 öğrenci alınmıştır. Tıp Fakültesi öğrencilerimiz öğrenimlerine Gazi Üniversitesinde devam etmektedirler. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi hizmete açılmıştır.

Eğitim Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ve Tokat Meslek Yüksek Okulunda ikinci öğretim yapılmaktadır.

2005-2006 eğitim ve öğretim dönemi itibariyle yaklaşık öğrenci sayımız 12.000,Akademik personel sayımız 608, idari personel sayımız 515 dir.
Gaziosmanpaşa Üniversitesinde akademik yıl, iki yarıyıldan oluşmaktadır. Üniversitemizde yaz okulu programı bulunmaktadır.
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Yerleşkesi, Amasya yolu üzerinde Tokat İl merkezine 9 km. uzaklıkta Taşlıçiftlik Mevkiinde 2000 dekar arazi üzerinde kurulmuştur. Taşlıçiftlik yerleşkesinde, Eğitim Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi,İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Fen Bilimleri enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Beden Eğitimi Yüksekokulu, Tokat Sağlık Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu, Tokat Meslek Yüksekokulu ve Araştırma Uygulama merkezleri yer almaktadır. Şehir yerleşkesinde, Tıp Fakültesi, Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü konuşlanmıştır. Artova ve Reşadiye hariç diğer ilçelerde yer alan Meslek Yüksek Okullarımızın kampüsleri bulunmaktadır.

Başarı ve maddi durumları dikkate alınarak, üniversitemiz öğrencileri üniversitemizin değişik birimlerinde yarı zamanlı olarak istihdam edilebilmektedir.

Yerleşim planı

Barınma


YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ YURTLAR KURUMU
GAZİOSMANPAŞA YURT MÜDÜRLÜĞÜ İLE İLÇELERDEKİ
YURTLARLA İLGİLİ BİLGİLER


İl merkezindeki yurtlar 720 erkek, 1332 kız olmak üzere toplam 2052 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. Toplam 6 blok olup, 3 ayrı yerleşim yerinde bulunmaktadır. Aşağıda il merkezinde ve ilçelerimizdeki yurtların; adresleri, telefonları ve kapasiteleri verilmiştir. Kampus içerisindeki ve şehir merkezindeki tüm yurtlarımıza belediye ve özel taşımacılık tarafından sağlanan toplu taşıma araçları hizmet vermektedir.
Yurtlarla ilgili kayıt; başvuru, tarihler ve koşulları için tıklayınız.
SOSYAL TESİSLER: Kampus de bulunan yurtlarımızda barınan öğrencilerimiz; Müdürlük binamızın bulunduğu sosyal tesisten faydalanabilmektedir. Sosyal Tesis binamızda;
1. Kantin-Lokanta
2. Bilardo
3. Fotokopi-Kırtasiye
4. Berber
5. Kuaför
6. Terzi
7. Çamaşırhane
8. Ayakkabı Tamircisi
9. Kuru Temizleme işletmeleri bulunmaktadır.
Yemek


Merkezi Kafeterya

Üniversite merkezinin bulunduğu Tokat İl Merkez Taşlıçiftlik kampusunda ve Tokat ilinin Niksar, Erbaa, Reşadiye, Turhal ve Zile ilçelerindeki bütün üniversitemize bağlı okullarda öğrenci ve personelin beslenme hizmetleri ihale yolu ile müstecire verilmiş, sözleşme ve ihale gereğince günlük dört çeşit yemek olmak üzere en temiz, en kaliteli ve hijyenik bir ortamda çıkarılan yemekler öğrenci ve personelin hizmetine sunulmaktadır. Müstecirlerce çıkarılan yemeklerin kontrolleri pişmeden önce, pişirme ve gerekse dağıtılma esnasında oluşturulan komisyon tarafından kalite ve kontrolleri yapılmaktadır.
2004-2005 eğitim öğretim döneminde üniversitemiz öğrencilerine 395.691 adet, üniversite idari personeline 61.281 adet, üniversite akademik personeline 42.616 adet ve 28.323 adette üniversitemiz öğrencisine ücretsiz yemek verilmiştir. Dönem içinde toplam olarak 527911 adet yemek ücreti öğrenci sosyal hizmetler bütçesinden ödeme yapılmıştır. Yemekler Taşlıçiftlik merkezi kafeteryasında, tüm ilçelerdeki okulların yemekhanelerinde dört çeşit olarak verilmiştir. Yönetim Kurulu Kararı gereğince öğrenci ve ek göstergesiz personel için 1 YTL, Doçent, Profesör için 2.5 YTL, diğerleri için ise 1.75 YTL dir. İhale fiyatı ile arasındaki fark öğrenci sosyal hizmetler bütçesinin ilgili falsondan karşılanmaktır.
Üniversitemiz Taşlıçiftlik kampusu ve eski rektörlük merkezinde bulunan fakülte ve yüksekokullarda halen faaliyette bulunan 7 adet öğrenci kantinlerinde tüm satılan malzemelere Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda çok az bir karla öğrencilere simit, çay, poğaça, tost, köfte, bisküvi, hamburger… hizmetler verilmektedir.Spor

Üniversite içerisinde varolan tüm spor kompleksleri personelimiz ve öğrencilerimiz tarafından kullanılabilmektedir. Zaman zaman tenis, basketbol ve step-aerobik gibi dallarda kurslar açılarak gerekli aktiviteler yürütülmektedir. Ayrıca tenis, basketbol ve voleybol branşlarında yaz okulları açılarak isteyenlere gerekli çalışmalara katılmaları konusunda yardımcı olunmaktadır.
Bahar yarıyılında Gençlik Şölenleri etkinlikleri çerçevesinde çeşitli branşlarda personel ve öğrenci kategorilerinde turnuvalar düzenlenerek 1.2. ve 3. lere ödül verilmektedir. Bu turnuvalara ilçelerdeki okullarımızda katılmaktadır.


2004-2005 öğretim döneminde üniversiteler spor federasyonunun düzenlediği çeşitli üniversitelerde 11 çeşit dalda spor faaliyetine katılınmış ve farklı dereceler elde edilmiştir.


Ayrıca üniversiteler arası halter müsabakalarında BESYO öğrencisi Mete BİNAY dünya 1.si olmuştur.
ÜNİVERSİTE BÜNYESİNDEKİ SPOR YAPILABİLECEK MEKANLAR
TAŞLIÇİFTLİK KAMPUSU SPOR OLANAKLARI
· Çok amaçlı spor salonu
· Açık spor tesisleri(basketbol, voleybol ve tenis)
· Çim futbol sahası ve tribünleri(Yapımı devam ediyor)
ŞEHİR YERLEŞKESİ KAMPUSU SPOR OLANAKLARI
· Çok amaçlı spor salonu
· Kondisyon Salonu
· Halı Saha
· Tenis Kortu
· Futbol Sahası
· Atletizm Pisti
UlaşımGaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampusu

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Taşlıçiftlik Kampusu Tokat'a yaklaşık 9 km uzaklıkta ve Tokat - Amasya yolu üzerindedir.Aynı güzergah aynı zamanda Ankara, İstanbul yol güzergahıdır. Kampus ulaşımı özel toplu taşıma araçları ile sağlanmaktadır. Ayrıca personel için sabah ve akşam özel personel taşıma servisleri mevcuttur.
Toplu taşıma araçları GOP Kız Öğrenci yurdundan hareketle Niksar kavşağına kadar Behzat Bulvarını izlemektedir. Niksar kavşağından, eski rektörlük yoluna dönülerek Mevlana ve Demirköprü güzergahından Amasya yolu takip edilerek Taşlıçiftlik kampusuna ulaşılmaktadır. Hareket süreleri eğitimin durumuna göre değişiklik arz etmektedir. Üniversitemize çalışan toplu taşıma araçları mavi renktedir.


FotoğraflarBeğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2846
favori
like
share
endrss Tarih: 30.06.2008 16:40
tokatın merekeiznde
JoLiE Tarih: 21.09.2007 12:05
Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Hidroklimatoloji polikliniği açıldı.
GOP. Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesindeki Hidroklimataoloji polikliniğinde tıbbi çamur ile yapılan tedavi başta romatizmal ağrılar olmak üzere bir çok derde şifa veriyor. Hastane Yönetimi’nin ve Yard. Doç. Dr. Ufuk ŞEN’in özverisi ile hastaların hizmetine sunulan tıbbi çamurlu tedaviden sağlık güvencesi olan her vatandaş ekstra ücret ödemeksizin yararlanabiliyor Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi bünyesinde sağlık hizmeti veren ana bilim dallarından birinin de HİDROKLİMATOLOJİ olduğunu biliyor muydunuz? Üniversite Hastanesi bünyesinde 2006 yılı başından buyana, 1,5 senedir Hidroklimatoloji Polikliniği ile Kaplıca Tedavisi Uygulamaları hastalara şifa dağıtıyor. Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Ufuk ŞEN’in görev yaptığı poliklinikte, benzeri ÇAPA ve GATA Hastanelerinde yapılmakta olan tıbbi çamur uygulaması da hastalara şifa veriyor. ÖZEL ÇAMUR DENİZLİ’DEN GELİYOR Hidroklimatoloji polikliniğinde, çoğunluğu diz, bel, omuz ve boyunlardaki romatizmal ağrılara karşı kullanılmakta olan doğal çamur, Denizli ilinin Sarayköyü’nde yer altından özel olarak çıkarılarak getirtiliyor. Turba Grubu olarak adlandırılan çamurun analizleri yapılmış ve ruhsatları alınmış olduğu biliniyor. Organik madde içeriği yüksek olan bu çamur, hasta üzerinde, rahatsızlığın durumuna göre 45 ile 50 derece arasında ısıtılarak kullanılıyor. İltihaplı romatizmal hastalıklarda ise çamur sıcaklığı, vücut sıcaklığı ayarında, 30 ile 35 derece arasında kullanılıyor. SAĞLIK KARNESİ OLAN YARARLANABİLİYOR Çamur tedavisinden, sosyal sağlık güvencesi olan her vatandaş, ekstra ücret ödemeksizin, normal tedavi girişi yaptırarak yararlanabiliyor. Hastaneye tedavi için kayıt yaptıran vatandaş Hidroklimatoloji polikliniğine geliyor. Burada Yard. Doç. Dr. Ufuk ŞEN tarafından kontrolden geçiriliyor. Ağrılı bölgenin durumuna göre çamur tedavisi uygulanmak üzere randevu veriliyor. Tıbbi çamur tedavisinde paket uygulama yapılıyor. Vücutta ağrı olan bölgelere 47-50 derece sıcaklığındaki çamur sürülüyor ve 30-40 dakika arasında bekletiliyor. Bu uygulama kürü 15 ile 18 gün arasında sürüyor. İlk 2 hafta, tatil günleri hariç, 10 gün boyunca günlük çamur tedavisi yapılıyor. 3. hafta ise daha seyrekleşiyor ve ortalama 15 ile 18 arasında uygulama yapılmış oluyor. Geçmişte kaplıca tedavisi almış hastalar, çamur tedavisine daha çok adapte oluyorlar ve uygulamayı daha iyi algılıyorlar. İlk kez çamur tedavisi olanların ise algılama süreçleri biraz daha uzun oluyor. Ortalama 15-18 arası uygulamanın sonlarına doğru tedavinin olumlu sonuç verdiğini ancak algılayabiliyorlar. Tedavi 3 ay içinde sadece bir kür yapılabiliyor. 3. ayından sonra ise doktor uygun görürse tekrar yapılabiliyor. Yapılan kürün 1,5 yıl boyunca etkisini gösterdiği görülüyor. BÜYÜK BİR ÖZVERİ… Hastane Yönetimi’nin büyük bir özveri ile hastalara sunduğu Hidroklimatoloji Polikliniği, tedavi sürecindeki şifa verme başarısı ile takdir topluyor. Kaplıcalara gidemeyip de romatizmal ağrılardan şikayetçi olan vatandaşlar, poliklinikteki tıbbi çamur tedavisi ile sorunlarından arınmış olmanın rahatlığını yaşıyorlar. Ve şuan polikliniğe yoğun bir talep olduğu görülüyor. Tedavi için randevu veriliyor ve 10 gün içinde başlanılmış oluyor. TIBBİ ÇAMUR UYGULAMASI VE KAPLICA TEDAVİSİ Araştırma Hastanesi bünyesindeki hidroklimatoloji polikliniği ve kaplıca tedavisi uygulaması hakkında şu bilgileri edindik. “Çağdaş kaplıca kürü termomineral suların, çamurların ve iklimsel faktörlerin yanında diğer bazı tedavi yöntemlerinin de uygulandığı kompleks bir tedavi şeklidir. Medikal tedavi, fizik tedavi yanında tamamlayıcı ve alternatif tedaviler olan egzersiz ve masaj, akupunktur, herbal tedaviler ve aromaterapiler kaplıca tedavilerinde kullanılmaktadır. Bunun yanında sağlık eğitimi, sosyal tıp önlemleri, diyet, günlük yaşantının düzenlenmesi, psikolojik destek gibi yöntemler de kaplıca kür programlarına eklenebilmektedir. Kaplıca tedavilerinin en sık uygulandığı durumlar: Romatiod artrit, ankilozan spondilit başta olmak üzere inflamatuvar romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde, kronik boyun, sırt ve bel ağrıları ve diğer eklem ağrıları, boyun ve bel fıtığı ağrıları, siyatalji, kireçlenmelere bağlı eklem hastalıkları (osteoartrit, osteoartroz) miyozit, tendinit, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak, ortopedik operasyonlar ve travmalar sonrası, beyin ve sinir cerrahisi sonrasındaki mobilizasyon çalışmalarında, omurga hastalıkları, spastik paraliziler, inme rehabilitasyonu gibi kronik dönemdeki nörolojik rahatsızlıklarda, cerebral palsy gibi hastalıklarda rehabilitasyon amacıyla stres bozukluğu, nörovejetatif distoniler gibi bozukluklarda, spor yaralanmalarında, egzema, akne, sedef, nörodermit gibi cilt hastalıklarında, kronik bronşit, alerjik üst solunum yolları hastalıkları, astım gibi solunum sistemi hastalıklarında, esansiyel hipertansiyon, varisler, diabet, obesite ve gutta, kronik sistit, kronik prostatit ve ürolithiasisde (böbrek taşlarında) tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanılabilir. Kaplıca tedavisinin zararlı olabileceği durumlar ise; ateşli veya infeksiyöz hastalıklar, kalp, böbrek, karaciğer gibi organ yetersizlikleri, aktif tümör varlığı, herhangi bir iç organın infeksiyöz hastalığı (sarılık, plörezi, nefrit vb aktif ülser, kanama ile seyreden hastalıklar, hastalıkların akut (alevlenme) dönemleridir. Kaplıca tedavisinin yan etkileri tansiyon düşmesi, çarpıntı, tok karnına girilirse kusma, kişinin kendini kötü hissetmesi olup oldukça nadir görülür. Kaplıca kür tedavisi mutlaka kaplıca ve kür tıbbı uzmanı hekim veya yoksa başka bir uzman hekim tarafından düzenlenmeli ve takip edilmelidir. 2004 yılı Temmuz ayı itibariyle Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesi içinde kurulmuş olan Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Anabilim Dalı 2006 yılı başından itibaren poliklinik ve tıbbi çamur uygulama hizmetlerine başlamıştır. Verilen hizmetler aşağıdaki gibidir: 1- Hidroklimatoloji Polikliniği: Polikliğine başvuran hastalara kaplıca tedavi raporları düzenlenir ve alacağı tedavi konusunda bilgilendirilerek merkezlere yönlendirilir. Poliklinikte takip edilen hastalara kas ve iskelet sistemi ile ilgili sorunlarına bağlı olarak uygun reçeteler düzenlenir, postür analizleri ve değerlendirmeleri yapılır. Terapötik egzersiz programları çizilir ve ev programları şeklinde broşür olarak verilir. Hastalara evde uygulayabilecekleri lokal sıcak ve soğuk uygulamalar ile kaplıca ortamını kullanacak hastalar için uygun su içi egzersiz programları ve günlük yaşam aktivitelerini doğru bir şekilde yapmaları konusunda bireysel veya gruplar halinde eğitimler verilir. 2- Kaplıca Tedavisi Uygulamaları: Başvuran hastalara lokal peloid paket (tıbbi çamur) ve bireysel terapötik egzersiz uygulamaları yapılır. Tıbbi çamur tedavisinde paket tarzında uygulama en sık kullanılan yöntemdir. Paketler vücudun belirli bölgelerine sıcaklıkları 47-50 C, süresi 30-40 dakika olacak şekilde uygulanır. Bir kürde ortalama 15-18 uygulama yapılır. Paket uygulamalarından sonra hastaya hafif bir egzersiz programı ve masaj uygulanabilir. Romatizmal hastalıklar, posttravmatik ve postoperatif ortopedik lezyonlar, bazı jinekolojik ve ürolojik hastalıklar kullanıldığı durumlardır.”


beşkazalı Tarih: 20.09.2007 00:14
[QUOTE=beşkazalı;2084430]hastane yönetimi hangi fakülte veya yüksek okula bağlı bu bölüm tokatın hangi şehrinde

bu soruma cevap veren yokmu:6:
beşkazalı Tarih: 18.09.2007 09:45
hastane yönetimi hangi fakülte veya yüksek okula bağlı bu bölüm tokatın hangi şehrinde