Tarihçe

Üniversitemiz, 28 Ocak 1975 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclis’inde, 25 Mart 1975 tarihinde de Cumhuriyet Senatosu'nda kabul edilen ve 3 Nisan 1975 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren yasa ile kurulmuştur. İnönü Üniversitesi, 1976-1977 Eğitim Öğretim Yılı'nda eğitime başlamıştır. 1984 yılına kadar şimdiki Malatya Fen Lisesi’ nde eğitimini sürdüren Üniversitemiz, 1984-1985 Eğitim Öğretim Dönemi'nde, bugün kü kampus alanına geçmiş ve hızla gelişme imkanına kavuşmuştur.
Üniversitemiz bünyesinde ilk olarak Temel Bilimler Fakültesi ile Eğitim Fakültesi kurulmuştur. 28 Şubat 1977 tarihinde Temel Bilimler Fakültesi'nin Fizik, Kimya ve Matematik bölümlerine öğrenci alınmasıyla da fiilen eğitim öğretime başlamıştır. Bununla birlikte, daha önce kurulmuş olan Çukurova Üniversitesi'ne bağlı Malatya İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi de müstakil olarak eğitim öğretime devam etmiştir.

1981 yılında Yükseköğretim Kurulu'nun oluşturulması ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun kabul edilmesinden sonra yayınlanan "Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Hakkında 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname" ile İnönü Üniversitesi yeni bir yapıya kavuşmuştur. Buna göre; Temel Bilimler Fakültesi Fen Edebiyat Fakültesi olarak, Çukurova Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne bağlı Malatya İktisadi ve Ticari İlimler Yüksekokulu' da İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi olarak değiştirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Malatya Meslek Yüksekokulu’da Üniversiteye bağlanmıştır.

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi 1988-1989 Eğitim Öğretim Yılı'nda eğitim faaliyetine başlamıştır.Darende İlahiyat Fakültesi, 1992-1993 Eğitim Öğretim Yılı'nda Darende'de eğitime başlamış, 2001-2002 Eğitim Öğretim Yılı'nda İnönü Üniversitesi kampüsüne taşınmıştır. Adıyaman Fen-Edebiyat Fakültesi, Matematik ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri ise 1999-2000 Öğretim Yılı'nda eğitime başlamıştır. Bakanlar Kurulu'nun 2001/3249 sayı ve 24 Ekim 2001 tarih kararı ile kurulması onaylanan Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nden, Eczacılık Fakültesi 2002-2003 Eğitim Öğretim yılında, Güzel Sanatlar Fakültesi 2004-2005 Eğitim Öğretim yılında eğitime başlamıştır.

İnönü Üniversitesi, üniversal anlayışla ülke kalkınmasına hizmet edecek, kalifiye teknik eleman ihtiyacının giderilmesine büyük katkı olacak Meslek Yüksekokullarının açılmasına büyük önem vermiştir. Bu kapsamda, bugüne kadar 12 Meslek Yüksekokulu kurulmuş olup, bunlardan 10 tanesi hizmet vermektedir. Ülkemizin ihtiyacı bulunan kalifiye sağlık elemanlarının yetiştirilmesi, verimliliğin artırılması ve Ebe, Hemşire ile Sağlık Memurluğu eğitiminin, Avrupa Birliği normlarına uygun olarak lisans düzeyinde gerçekleştirilmesi amacıyla Malatya ve Adıyaman illerinde olmak üzere iki Sağlık Yüksekokulu’ da 1997 yılında açılmıştır.
Eğitim ve öğretim birimlerinin yanı sıra yüksek lisans ve doktora öğretimini yürütmek amacıyla 1983 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1984 yılında Fen Bilimleri Enstitüsü ve1993 yılında Sağlık Bilimleri Enstitüsü kurulmuştur.

İnönü Üniversitesi’nin Adıyaman ilindeki birimleri olan Adıyaman Fen Edebiyat Fakültesi, Adıyaman Sağlık Yüksekokulu, Adıyaman Meslek Yüksekokulu 17.03.2006 tarih 26111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5467 sayılı Kanunla kurulan Adıyaman Üniversitesi’ne devredilmiştir.

Adıyaman Üniversitesi’ne devir yapılmasından sonra İnönü Üniversitesi 29.05.2007 tarihi itibariyle; 9 Fakülte, 11 Meslek Yüksekokulu (Bunlardan Darende Mustafa İclal Başer Meslek Yüksekokulu ve Doğanşehir Meslek Yüksekokulu öğrenci almamaktadır.) 1 Sağlık Yüksekokulu, 3 Enstitü ve 1003 akademik, 1031 idari personel ile 17181 öğrenciye eğitim öğretim hizmeti vermeyi sürdürmektedir.

Kuruluşundan bugüne geçen 27 yıllık sürede her geçen gün kendini yenileyen ve geliştiren İnönü Üniversitesi; çağdaş, yenilikçi, Atatürkçü düşünce eğitimi ve bilimsel çalışmalarının yanı sıra sosyal-kültürel etkinlikleriyle yüksek eğitim standartlarını korumaya çalışmaktadır.
Sağlıklı bir eğitimin gerek bilimsel gerekse sosyo-kültürel imkanların sağlanması ile mümkün olacağı inancında olan İnönü Üniversitesi, 7000 dönüm alanı kapsayan kampüsünde, temiz ve bakımlı çevresi, çağdaş ve modern tesisleriyle öğrencilerine ve personellerine geniş imkanlar sunmaktadır.
Üniversite kampüsünde; yönetim ve eğitim-öğretim birimlerinin yanı sıra, Turgut Özal Tıp Merkezi, öğrenci yurtları, spor tesisleri, konferans salonu, alışveriş merkezi, öğrenci kafeteryası, kitap satış merkezi, internet merkezi, kütüphane, bayan kuaförü, postane ve banka şubeleri yer almaktadır. Aynı zamanda, Kampüs alanı içerisinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ana okul, ilköğretim okulu ile TED koleji, üniversite personellerimizin ve öğretim üyelerimizin çocukları için eğitim hizmeti vermektedir.
Spor etkinlikleri yoğun bir şekilde destekleyen Üniversitemizde, öğrencilerimize spor faaliyetlerini yürütebilmeleri için 750 kişi kapasiteli kapalı spor salonunun yanı sıra; tenis kortları, futbol sahaları, voleybol-basketbol sahaları ve yarı-olimpik açık yüzme havuzu ile geniş spor olanakları sağlanmaktadır.
Ayrıca, Üniversitemizin adını aldığı büyük devlet adamı İsmet İnönü'nün anısına açılmış olan İnönü Müzesi her gün ziyaretçilere açıktır.


• Eğitim ve Araştırma İmkanları

a)Kütüphane ve Dökümantasyon Merkezi
b)İnternet Merkezi
c)Kitap Satış Merkezi

• Sosyal Tesisler

a)Konferans salonu
b)Misafirhane
c)İnönü müzesi
d)Şenlik gösteri alanı


• Öğrenci Destek Hizmetleri

a)Barınma
b)Beslenme
c)Ulaşım
d)Postane hizmetleri
e)Banka hizmetleri
f)Burs ve ödüller
g)Kültürel etkinlikler
h)Spor
j)Spor tesisleri
k)Öğrenci toplulukları
m)Bahar şenlikleri


FAKÜLTELER
Fen-Edebiyat Fakültesi
Eğitim Fakültesi
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Tıp Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
İlahiyat Fakültesi
Adıyaman Fen-Edebiyat Fakültesi
Güzel Sanatlar Fakültesi


ENSTİTÜLER
Fen Bilimleri Enstitüsü
Sağlık Bilimleri Enstitüsü
Sosyal Bilimler Enstitüsü


YÜKSEKOKULLAR
Malatya Sağlık Yüksekokulu
Adıyaman Sağlık Yüksekokulu


MESLEK YÜKSEKOKULLARI
Malatya Meslek Yüksekokulu
Adıyaman Meslek Yüksekokulu
Arapgir Meslek Yüksekokulu
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Kale Meslek Yüksekokulu
Battalgazi Meslek Yüksekokulu
Akçadağ Meslek Yüksekokulu
Yakınca Meslek Yüksekokulu
Sürgü Meslek Yüksekokulu
Hekimhan Meslek Yüksekokulu


ARAŞTIRMA MERKEZLERİ
Turgut Özal Tıp Merkezi
Merkezi Araştırma Laboratuvarı
Kayısı Araştırmaları ve Uygulama Merkezi
Geleneksel El Sanatları Arş. ve Uyg. Merkezi
Gök Bilimleri Arş. ve Uyg. Merkezi
Çevre Sorunları Arş. ve Uyg. Merkezi
Osmanlı Devri Adliye Sicil Arş. ve Uyg. Merkezi
Kültür Merkezi Müdürlüğü
Üniversite Sny. İşbir. Arş. Uyg. Mrk. Müd.
Bilimsel Araştırma Projeleri Kom. Bşk.
Stratejik Araştırma Merkezi Müd.


REKTÖRLÜĞE BAĞLI BÖLÜM BAŞKANLIKLARI
Türk Dili Bölüm Başkanlığı
Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı
Güzel Sanatlar Bölüm Başkanlığı
Atatürk İlke ve İnk. Trh. Böl. Bşk.
Enformatik Bölüm Başkanlığı
Fotoğraflar

(resimlerin büyük hali için üzerine tıklayınız.)

[URL="http://www.inonu.edu.tr/fotograf/univ/inonu2003/kampus2.jpg"][URL="http://www.inonu.edu.tr/fotograf/univ/inonu2003/kampus3.jpg"][URL="http://www.inonu.edu.tr/fotograf/univ/inonu2003/kampus4.jpg" rel="nofollow" target="_blank">

[URL="http://www.inonu.edu.tr/fotograf/univ/inonu2003/guncel_yasam2.jpg"][URL="http://www.inonu.edu.tr/fotograf/univ/inonu2003/guncel_yasam3.jpg"][URL="http://www.inonu.edu.tr/fotograf/univ/inonu2003/guncel_yasam4.jpg"][URL="http://www.inonu.edu.tr/fotograf/univ/inonu2003/guncel_yasam5.jpg" rel="nofollow" target="_blank">

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3375
favori
like
share
zeynep18 Tarih: 26.11.2009 09:35
((