Katarakt, çoğunlukla iki gözü de etkileyen bir rahatsızlık. Bazen her iki gözde birlikte başlar ve birlikte ilerleyerek her iki gözün de eşit derecede etkilenmesine sebep olur. Bazen de tek gözü etkiler

Katarakt özellikle de 65 yaş sonrasında çok yoğun olarak görülen bir rahatsızlık. Katarakt, gözdeki doğal lensin bulutlu ve kahverengi bir hal alıp, gelen ışığın dağılmasına sebep olmasıdır. Görüşü bulanıklaştıran katarakt müdahele edilmediği takdirde körlüğe yol açabilir. Özellikle katarakt ameliyatlarında kullanılan teknikler hakkında merak edilenleri Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ali Sipahier cevapladı:
Katarakt ameliyatlarında kullanılan teknoloji ve lensler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Katarakt ameliyatları 10 yılı aşkın bir süredir fako adı verilen bir yöntemle gerçekleştiriliyor. Halk arasında laserle katarakt ameliyatı olarak bilinen bu yöntemde aslında ultrasonik enerji kullanılıyor. Ortalama 3 mm'lik bir kesiden göz içine girilerek saydamlığını kaybetmiş, kataraktlı lens fako ile temizleniyor ve yerine yapay mercek konuluyor. Kesik ufak olduğundan kendi kendine kapanıyor.

Lensin avantajları nelerdir?

Göz içine takılan yapay mercekler 3 tür malzemeden yapılabiliyor. PMMA(Sert akrilik), silikon ve akrilik. Günümüzde katlanabilir olmalarından yani daha küçük bir kesiden göz içine yerleştirilebilir olmalarından dolayı silikon ve akrilik lensler tercih ediliyor. Göz içi yapay mercekler ömür boyu, değiştirilme ihtiyacı olmadan göz içinde kalabiliyorlar. Ameliyat öncesi yapılan ölçümler sonucunda kişiye uygun mercek takıldığında gözlük ihtiyacı da ortadan kalkabiliyor. Bunun yanında son zamanlarda geliştirilen asferik lens dizaynları sayesinde katarakt ameliyatı olan kişiler neredeyse gençlik yıllarındaki görmelerine kavuşuyorlar.

Katarakt oluşumunun nedenleri nelerdir? Yalnızca yaşlılarda mı görülüyor?

Katarak en sık yaşlanmaya bağlı gelişir. Lensin zaman içinde sertleşmesi ve sonrasında saydamlığını kaybetmesi tıpkı saçın beyazlaması gibi doğal bir süreçtir. Ancak kataraktın ortaya çıkma yaşı, kişinin genetik yapısına ve çevresel etkenlere bağlı değişkenlik gösterebilir. Örneğin güneş ışınlarına fazla maruz kalanlarda katarakt daha erken yaşlarda görülmektedir. Bunun yanında doğumsal, travmatik ve sistemik hastalıklara bağlı katarakt tipleri vardır.

Kişilerde ne gibi şikâyetler oluyor?

Ağrısız, ilerleyici görme azalması kataraktı olan hastalarda en sık görülen şikayettir. Renklerin soluk algılanması, alacakaranlıkta ve geceleri artan görme bulanıklığı, parlak ışıklardan rahatsız olma, derinlik hissi kaybı, göz yorgunluğu ve baş ağrısı bu hastalıkta oluşabilecek diğer şikayetlerdir.

Ameliyat ne kadar sürüyor?

Fakoemulsifikasyon tekniği kullanılarak yapılan katarakt ameliyatı ortalama 15-20 dakika sürer.

Ameliyat kesin çözüm

Bu ameliyatla katarakt tamamen tedavi edilmiş oluyor mu? Ameliyat sonrasında kişi gözlük takmaya devam ediyor mu?

Kataraktın tek tedavisi ameliyattır ve kesin çözümdür. Kataraktın tekrarlaması diye bir durum söz konusu değildir. Bazı hastalarda ameliyat sonrası düzelen görme seviyesi belli bir süre sonra azalabilmektedir. Bunun sebebi yapay göz içi merceği içine koyduğumuz kesenin opaklaşmasıdır. Bu durum kesinlikle kataraktın tekrarlaması değildir. Tedavisi özel bir laser yardımıyla 2-3 dakikada gerçekleştirilmektedir.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 408
favori
like
share
VULKAN Tarih: 23.08.2007 16:44
Ellerine sağlık
matrakSsS Tarih: 13.08.2007 14:08
teşekkürler
sonbahargibi Tarih: 06.08.2007 19:14
teşekkürler
missx Tarih: 06.08.2007 09:15
önemli bir konu sağol su perisi..
digimen Tarih: 05.08.2007 17:35
teşekkürler
ugurkaanugur Tarih: 05.08.2007 17:14
bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz