Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Gülçin Belene Taşlıyurt, akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıklarının sırt ağrısı yaptığını söyledi.
Sırt ağrılarının modern çağın en sık rastlanan rahatsızlıklarından biri olduğunu kaydeden Taşlıyurt, masa başı çalışmaları, hareketsizlik ve stres sonucu sırt sorunlarının önemli bir probleme dönüştüğünü söyledi. Sırt ağrısının; yanlış oturma, duruş bozukluğu veya ağır kaldırma gibi mekanik faktörlerin yanı sıra stres gibi bazı sosyal etkenler de yol açtığına dikkat çeken Taşlıyurt, "Öncelikle ağrının boynumuzdan mı, sırt kaslarından mı kaynaklandığı veya başka bir hastalığımız mı olduğu tespit
edilmelidir. Unutmayalım ki akciğer hastalıkları, safra kesesi ve mide rahatsızlıkları da sırtta ağrı yapar. Teşhis öncelikle fiziki muayene, şikayetlerinin dinlenmesi ile sonra da gerekli olgularda yapılan bazı incelemelerle konur" dedi.

Sırt ağrılarından korunmak için stresten uzak durmak gerektiğini belirten Taşlıyurt, "Sırt-bel egzersizleri, boyun egzersizleri ve omuz kaslarını kuvvetlendirici egzersizler en sık yapılan egzersizlerdir. Eğer gerekli ortam bulunursa sırt üstü yüzmek çok iyi bir egzersizdir. Güneş, deniz, sıcak kum, kaplıcalar çok faydalıdır" diye konuştu.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 758
favori
like
share
VULKAN Tarih: 23.08.2007 16:47
Ellerine sağlık
KaHiN Tarih: 11.08.2007 22:26
Ne qüZeL..
Kenz_üL Tarih: 11.08.2007 16:48
tesekkürler
bende sirt agrisi cekenlerdenim
SU-PERISI Tarih: 06.08.2007 23:54
son zamanlarda sıkça sırt agrılarına rastlıyoruz.hareketsizlik ve stres sırtagrılarının başlıca sebebi
sonbahargibi Tarih: 06.08.2007 19:13
Teşekkürler faydalı bilgiler için