Son yıllarda giderek artan kalp krizi aslında gelmeden önce size haber veriyor!


Belirtileri dikkate alırsanız hem sevdiklerinizle daha uzun süre yaşama hem de sağlıklı kalma ihtimaliniz çok yüksek. Alınacak en etkili önlem de en küçük bir göğüs ağrısını bile önemseyip derhal en yakın hastaneye gitmek!.

Anadolu Sağlık Merkezi Kalp Damar ve Göğüs Cerrahisi Koordinatörü Doç. Dr. Besim Yiğiter; kalp krizi ile ilgili soruları yanıtladı:

Kalp krizinin 'geliyorum' dedirten belirtileri neler?

Öncelikle göğüs kafesinin orta bölgesinde birkaç dakikadan uzun süren sıkışma ve sıkıntı hissi yaşanır. Ancak bu can yakan bir ağrı değildir. Göğüs ağrısı; omuzlara, boyna veya kollara yayılır. Çarpıntı ve nefes darlığı olur. Ayrıca baş dönmesi, bayılma, bulantı ve terleme de görülüyor.

Kol ya da eldeki ağrı da dikkate alınmalı mı?

Kalp Podcast krizi belirtilerinin atipik olanları da var. Mesela ağrının sol kola yayıldığı gibi yerleşmiş bir kanı varr. Halbuki ağrı, sağ kola da yayılabilir. Elin sadece bir ya da iki parmağı bile ağrıyabilir. Çene veya diş ağrısı da olabilir.

Kriz sırasında öksürme gerçekten hayat kurtarır mı?

Öksürmenin kalbe elektroşok etkisi olabilir. Çünkü öksürerek kalbi uyarıyorsunuz. Bu yöntemle, ritim bozukluğundan ya da ani kalp durmasından gerçekleşen ölümler engellenebilir.

DERHAL HASTANEYE GİDİN

Kriz anında neler yapılmalı?

Eğer enfarktüs trajik bir şekilde ortaya çıkmadıysa, uzak da olsa yakın da olsa mutlaka hastaneye gidilmesi gerekiyor. Yani tek başına evde yapılacak bir şey yok. İlk önce enfarktüsün teşhis edilmesi gerekiyor.

Kriz anında dil altı hapı kullanımının yararı var mı?

Evet; kalp krizi geçirenler için dil altı hapının alınmasının yararı olabilir. Zaten daha önce kalp krizi geçirmiş hastalar yanlarında hep dil altı hapı taşırlar ve kriz geçirdiklerini anlarlar.

Aspirin faydalı olur mu?

Evet, kalp krizi esnasında bir aspirin içilebilir. Aspirinin ağızda çiğnenerek yutulması, kanı sulandıracağından hayli faydalı olabilir.

Hasta yakınları ne yapmalı?

Kriz anında hastayı hemen hastaneye yetiştirmek dışında yapılabilecek pek bir şey yok. Hemen gelebiliyorsa ambulansla ya da en iyisi kendi imkanlarıyla hastayı hastaneye yetiştirsinler.

Hiç kalp ağrısı çekmemiş birinin birden göğsü ağırırsa ne yapmalı?

En küçük bir şüphede, yani normalin dışında bir tuhaflık hisseden kişi bunu hiçbir şekilde ihmal etmemeli; şikayet kalp krizine benzesin ya da benzemesin derhal bir hastaneye başvurmalı.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 557
favori
like
share
sonbahargibi Tarih: 06.10.2007 20:02
Son zamanlarda gencecik insanarda bile kalp krizi görülüyor.Nedendir bilinmez,yediklerimiz mi sunnileşti,yoksa yaşam şartları mı?Eskiden bu kadar sık ve erken yaşlarda rastlanmazdı kalp krizine.Aman dikkat edelim..Tskler güzel bilgilendirme icin
yhasean Tarih: 06.10.2007 13:26
onemı yok
VULKAN Tarih: 23.08.2007 16:44
Ellerine sağlık
matrakSsS Tarih: 13.08.2007 14:10
tşkr
yhasean Tarih: 07.08.2007 09:26
ÖNEMLI DEGIL HERSEY INSAN ICIN
SU-PERISI Tarih: 06.08.2007 23:45
yararlı bilgileriniz için saolun