Mahir Çayan (14 Ağustos 1945- 30 Mart 1972), Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi(THKP-C) kurucularından.

Ortaya koyduğu teorileriyle Marksizm-Leninizm'i Türkiye şartlarına uyarlamış, tahliller yapmıştır. 30 Mart 1972'de Kızıldere'de Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının serbest kalması için yaptığı üç İngiliz teknisyeni kaçırma eylemi sonrasında saklandıkları yerde jandarmayla girdikleri çatışmada 9 arkadaşı ile beraber ölmüştür. Bu eylemden tek sağ kalan kişi Ertuğrul Kürkçü'dür

Samsun doğumlu olan Mahir Çayan ortaokul ve lise dönemlerini Haydarpaşa Lisesi'nde İstanbul'da devam etti. 1963'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydoldu. Ertesi yıl Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğrenimine devam etti. Bu dönemde TİP ve FKF'ye (Fikir Kulüpleri Federasyonu) bağlı olan SBF (Siyasal Bilimler Fakültesi) Fikir Kulübüne girdi. 1965'te bu kulübün başkanlığını da üstlandi.

1967'de kısa süreliğine Fransa'ya gitti. Burdaki Sosyalist hareketlerin genel seyri ve içinde bulundukları tartışmaları izledi. 1968'deki 6. filo eylemlerine İzmir'de katıldı ve göz altına alındı. Bu dönemde TİP içinde başlayan Mihri Belli'nin savunduğu MDD (Milli Demokratik Devrim) tartışmalarında Mahir Çayan ve daha sonra kurulacak olan THKP-C'nin önder kadrolarıyla tartışmaların içinde aktif şekilde bulundu. Bu tartışma sürecinde TİP adına Zonguldak Ereğlisi'nde çalışmalar yürüttü.

Bu geziden sonra ideolojik olarak MDD saflarında yer aldı. TİP ile olan temel ayrılığı devrim sorunu olarak tarifler. Fransa'da bulunduğu süreçte Latin Amerika silahlı (fokoist) mücadelerinden etkilenmiştir. TİP'i bu süreçte yasalcılıkla suçlamış. Türkiyedeki devrim sürecinin ancak silahlı bir mücadeleyle ve kendi özgül koşullarının tespit edilmesiyle olabileceğini savunmuştur. Bu görüşe daha yakın olan Türk Solu ve Aydınlık dergilerinde yazılar yazdı. bu dönemde yazdığı önemli yazıları "Revizyonizmin Keskin Kokusu 1", "Revizyonizmin Keskin Kokusu 2" ve "Aren Oportünizminin Niteliği" dir.

1969 yılında Ankara'da yapılan ve adını DEV-GENÇ (Devrimci Gençlik Fedarasyonu) olarak değiştirdiği toplantıda Türkiye sosyalist hareketinin seyrini değiştirmiştir. 1971 yılında yapılan TİP kongresine katılmamış. TİP çevresinden ve kendi çalışma çevresinde öğrenci ve işçilerle birlikte bir toplantı örgütlemiştir. Mihri Belli ile olan ayrılıkları iyice ortaya çıkmış olmasıyla birlikte yolunu MDD sürecinden ayrılmıştır. Bu ayrışmanın temel noktası aslında MDD tespitinin TİP yasalcılığının başka bir versiyonu olduğu görüşüne varmış. O dönemde Türkiye devrim Sürecini Kesintisiz Devrim I-II-III broşürlerinde dile getirmiş. Türkiye'nin sahip olduğu yapıyı oligarşi olarak tanımlamıştır. Ek olarakta "Türkiye'deki geçmişe nazaran refah seviyesinin artması ile birlikte devlet ve halk arasında bir denge vardır." demiş ve bu dengeyi Suni denge olarak adlandırmıştır. Suni dengeyi de bozmanın ancak silahlı mücadele ile olacağını savunmuştur.

Bu süreçte THKP-C'nin kuruluş çalışmalarını sürdürmüştür. Ertuğrul Kürkçü, İlhami Aras, Ulaş Bardakçı ve Hüseyin Cevahir gibi isimlerle örgütün kurulma çalışmalarını sürdürmüştür. Şehir Gerillası modellini benimseyen Mahir Çayan buna uygun bir silahlı eylemlerin planlanmasında ve içinde bizzat bulunmuştur. Çalışmalarını sürdürmek için Şubat 1971'de İstanbul'a geçen Mahir Çayan burda da silahlı eylemlere devam etmiştir. 1 Haziran 1971'de kaldıkları evden kaçarken polisle girdikleri çatışmada Hüseyin Cevahir ölmüştür. Mahir Çayan yaralı olarak ele geçirildi. Daha sonra arkadaşlarıyla birlikte Kartal-Maltepe Askeri Cezaevi'nden kaçan Mahir Çayan bir süre İstanbul'da saklandı. Ocak 1972 de THKO ile ortak eylem kararı alarak arkadaşları ile birlikte Fatsa'ya geçti. Mart 1972'de Fatsa'da radar istasyonunda çalışan 3 ingiliz teknisyeni kaçırdılar ve THKO (Türkiye Halkın Kurtuluş Ordusu) önderleri Deniz Gezmiş Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın serbest bırakılmasını istediler. Niksar'ın Kızıldere köyünde jandarmayla girdiği çatışmada diğer arkadaşları ile beraber öldürülmüştür. Çatışmadan sadece Ertuğrul Kürkçü sağ çıkmıştır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 3227
favori
like
share
ozgurluk_5643 Tarih: 12.06.2009 22:18
"...Satılmışlığın, kahpeliğin, riyakarlığın,
adiliğin ve her çeşit yabancılaşmanın karışımı olan
karanlık denizin ortasında, güneşi batmayan bir
Ada
Ben ne şuralıyım ne buralı
Adalıyım Adalı
Adam ormanlıktır
Dostluk, yoldaşlık, mertlik ormanı
Bütün Adamı kaplar
Erdemin güneşi yirmi dört saat aydınlatır Adamı
Biz Ada sakinleri bilmeyiz karanlığı..."

Mahir Çayan
sevil1903 Tarih: 29.08.2008 19:33
[QUOTE=ChE;2489484]savundukları düşünceler yüzünden öldürüldüler.
savundukları şeyleri,o yıllarda reddeden sağ partilerin şu an hemen hemen aynı şeyleri savunmaları çok büyük çelişki ve hatta trajikomiktir...

nokta...
TÜRKOĞLU Tarih: 29.08.2008 16:39
ülkemin askerine mermi sıkan adamları kahraman ilan ediyorlarya hayret bişey...
MaRaBoGLu61 Tarih: 28.08.2008 20:39
Anarşist dedemin rahmetlinin tabiriyle Anarşit
GeceMavisi Tarih: 29.07.2008 05:14
Ülkeye geçmişteki terör büyük zarar verdi. Bugünlere gelmemizin temeli o zamanlardan atıldı belki. Sağ, sol çatışmasının, 5 bin insanın ölümünün, o kadar sakat, o kadar işsiz kalmanın ne yararı oldu?

Sağcı, solcu dediler düşmanlarımız kazandı. Bizler düşman değiliz, halkız, kaderimiz aynı.
GeceMavisi Tarih: 29.07.2008 05:12
[QUOTE=DENİZLİSPORLUYUZi;73281]
devletin askeriyle polisiyle çatışmış, o çok değer verdiği köylüye kredi veren ziraat bankasını soyacak kadar alçalmış, eylemleriyle kaos ve tehtid ortamı yaratmayı amaçlamış kahraman, rahmetli, yüce devrimci, mücadele insanı sıfatlarıyla anılan che özentisi insandır. devletin kurumuna kurşun sıktıktan sonra ister pkk olsun ister komünist hiç farketmez o kurşun kendisine geri döner. insanlar gider ama insanların kurduğu örgütsel bir üst-yapı olan devlet baki kalır... zavallı azınlık devrimcilerde hayatlarını böyle saçma bir şekilde heba ederler.

SİEMPRE GALLO & ANTİ antalyaspor
[/quote]

İdam edeceklerse, vurarak öldüreni de etselermiş.
17 yaşındaki çocuğu suçsuz yere asmışlar. Yazık.
zıkkıms_50 Tarih: 28.07.2008 17:27
DEV-GENÇ MARŞI

Hey Dev-Genç’li, Hey Dev-Genç’li
Savaş vakti yaklaştı
Al silahı vur beline
Emperyalizme karşı

Deniz Gezmiş, Mahir Çayan
Devrim için öldüler
Devrimciler ölür ama
Devrimler durmaz sürer


her dinleyişte insanda ağlama hissi oluşturan ve çok anlamlı bir marş
hakan2230 Tarih: 27.07.2008 22:34
Arkadaşım Önce Bi Atatürk'ün Bursa Nutkunu Oku Orda Devletin Polisiyle Askeriyle İlgili Yazan Yeri Anlamaya Çalış (Başarabilirsen) Che Gueverayı Ben De Severim Örnek Alırım Atatürkle Beraber 20.yy 'ın En Büyük Devrimcilerindendir Bence..600 Yıllık Devletler Yıkıldı Zamanında Sen Ne Diyorsun Yanış İş Yaptı Mı Yıkılır O Devlet Olmamış Şey Değil..Olması Gerekne Yıkmak Değil Devlet Doğru Şeyler Yapmalı..

(Burdan Sonrası İçin Sen Hariç Tüm Main Üyelerinden Özür Diliyorum)

Esas Senin Gibi Düşünme Yeteneğini Kullanmayan Ya Da Kullanamayanlara Biz Bir Şeylerin Farkında Olan Ve Engellemeye Çalışan İnsanlar Hep Acımışızdır..
DENİZLİSPORLUYUZ Tarih: 27.07.2008 21:29
devletin askeriyle polisiyle çatışmış, o çok değer verdiği köylüye kredi veren ziraat bankasını soyacak kadar alçalmış, eylemleriyle kaos ve tehtid ortamı yaratmayı amaçlamış kahraman, rahmetli, yüce devrimci, mücadele insanı sıfatlarıyla anılan che özentisi insandır. devletin kurumuna kurşun sıktıktan sonra ister pkk olsun ister komünist hiç farketmez o kurşun kendisine geri döner. insanlar gider ama insanların kurduğu örgütsel bir üst-yapı olan devlet baki kalır... zavallı azınlık devrimcilerde hayatlarını böyle saçma bir şekilde heba ederler.
SİEMPRE GALLO & ANTİ antalyaspor