Erkekler kadınları neden dinlemez?

Kadınlar bir şey anlatırken laflar erkeğin bir kulağından girip diğerinden çıkar..

Acaba kadın sesi ile erkek kulağı arasında bir tonal fark mı var?
Ya da frekanslar tutmaz da erkek kadının dediğini anlamaz mı?

Sevgiliniz durmadan 'neden beni hiç dinlemiyorsun? ' gibi laflar ediyorsa bu konuyu değerlendirme zamanı gelmiş demektir..

Gectiğimiz yıl İngiltere'deki Sheffield Üniversitesi Psikiyatri laboratuarında yapılan araştırmaya göre kadın sesi ile erkek sesi bir ekeğin beyninde farklı bölgeleri aktive ediyor. Bilim adamlarının bulgularına göre kadın sesleri erkek beyninde kompleks seslerin işlendiği bölgeyi harekete geçiriyor. Bu bölgede ise müzik, gürültü gibi karmaşık sesler analiz ediliyor. Erkek sesi ise bir erkeğin basit görsel işlemleri yaptığı beyin bölgesini uyarıyor. Buna göre kadın sesi erkek için kavraması zor ve kompleks bir tanıya sahip...

Dahası da var. 2001'de Indiana üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, kadın ve erkeğin dinleme ve anlatılanı takip etme alışkanlıkları da farklı, araştırmada 20 erkek ve 20 kadına bir romandan bir pasaj okunur. Metin dinletilirken bir yandan da beyinlerinin MR'i çekiliyor.

Sonuç şaşırtıcı..
Erkeklerin büyük çoğunluğunda beynin sol lobunda aktivite görülürken, kadınlarda da her iki beyin lobunda da eşit aktivite izleniyor. Yani bir erkeğin anlatılan şeyi algılayiş tarzı da kadınlardan farklı..

Kısacası, beyler bir dahaki sefere sevgilinizin gönlünü almak için " HAYATIM, SENI DINLEMEK ICIN COK UGRASIYORUM AMA BEYNIM YETERSIZ KALIYOR, AFFET BENI " deyip televizyon izlemeye devam edebilirsiniz. ...

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 653
favori
like
share
SU-PERISI Tarih: 08.08.2007 11:42
Eline saglık özlemcigim.