Karın ağrısı şikayetinin altında farklı sebepler olabileceği için bilinçsiz bir şekilde ilaç almamak gerektiğini söyleyen uzmanlar, yemek sonrasında gelişen, hafif şiddetteki karın ağrılarında hafif buzlu su, elma suyu içilebileceğini belirtiyor.

Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Osman Naci Çelik, şiddetli, tekrarlayıcı, artan ve devamlı karakterde ağrılar ile ağrı ile nefesin kesilmesi durumlarında doktora müracaat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Dr. Çelik, "Baygınlık hissi, kanama, kusma ve yüksek ateş olması, karın ağrısının göğüse, boyuna ve omuza yayılması, dışkıda kan görülmesi, karında gerginlik ve şişme olması durumlarında vakit geçirilmeden hekime müracaat edilmelidir." diye konuştu.

Karın ağrısı sorunuyla doktora gelen kişilerin detaylı muayenesi yapıldıktan sonra bazı hastalıkların ayırımı için, kan testi, idrar testi, ultrasonografi, tomografi gibi görüntüleme testleri istenerek tanıya gidildiğini kaydeden Çelik, "Karnın çeşitli bölümlerindeki ağrılar çeşitli hastalıkların başlangıcı olabilir. Tedavi tamamen saptanan soruna göre düzenlenir. Karaciğer, safra kesesi ve yollarının hastalıkları ve ülser sorunları sorumlu olabilir. Dalak, pankreas ve karın şah damarının (aorta) hastalıkları olabilir. Yemek borusu, mide ve oniki parmak bargırsağının, gastrit, ülser ve reflü gibi hastalıkları akla getirir." şeklinde konuştu.

Çelik, "Ağrının karın sol alt bölümünde olması durumunda kalın bağırsak iltihapları, yumurtalık, idrar sorunları, karın şah damarının hastalıkları, dış gebelik ve apandisit problemi olabilir. Ağrının karın sağ alt bölümünde olması durumunda apandisit, idrar, dış gebelik, yumurtalık, fıtık boğulması, safra kesesi ve yolları sorunları düşünülmelidir." dedi.

Beğeniler: 2
Favoriler: 1
İzlenmeler: 677
favori
like
share
CHIL3K3SH Tarih: 25.08.2007 16:59
teşekkürler ellerine sağlık
VULKAN Tarih: 23.08.2007 16:48
Ellerine sağlık
Kenz_üL Tarih: 11.08.2007 16:40
tesekkürler
oLci Tarih: 09.08.2007 23:30
Ben geneLLikLe eLma yerim karnım ağrıyınca..Pek iLaç taraftarı değilimddir..
CADIKIZ Tarih: 09.08.2007 22:47
[COLOR="YellowGreen"]Ben hicbir agri icin bilmedigimiz ve bilincsiz yutulan ilaclara karsiyim..
kesinlikle cok tehlikeli arkadaslar:85:
eskitoprak Tarih: 09.08.2007 19:07
cok guzel bir paylasim tesekkurler
digimen Tarih: 09.08.2007 18:10
Sağol Kardesh ..