Yaşı yeterince olgun olanlar hatırlarlar. Evvel zaman içinde,kalbur saman içinde,çok güzel bir ülkede mahalleler varmış..Bu mahallelerin çocukları birbirlerini çok severlermiş..
Dışarıdan gelen parolalı bir ıslığa uçarak aşağı iner, beraber olacakları anları iple çekerlermiş. Kavga etseler de kin tutmaz, her gün yeniden dünyalar kurarlarmış.
Herkeste paylaşma duygusu, sevgi ve arkadaşlarını kollama duygusu yavaş yavaş gelişirmiş. O zamanlar çocuklar okula servis ile değil, köşe başında buluşarak giderlermiş.
Onların yolunu gözlememiş evdeki bilgisayar, şehrin en iyi dershanesi, hazırlık kursları. Bilmezlermiş; hamburgeri, MTV’ yi, interneti, cep telefonunu, tedrisi, nintendoyu... Bilirlermiş duvar üstünde sohbet etmeyi, hatıra defterleri doldurup sevgileri keşfetmeyi.
Bilirlermiş horoz şekercisini, elleri kirli macuncunun tornavida ile koyduğu rengârenk macunları. Eve gitmeyi unutmayı, hava kararınca azar işitmeyi, sonra bir ıslıkla tekrar aşağıya kukalı saklambaca kaçmayı.
Bilirlermiş o hakkında türlü şeyler söylenen evdeki garip adamdan korkmayı, küsmeyi, aynı kıza asılmayı, torbalarla misket toplamayı, gıcır köstek ayırmayı, değiş tokuş, kaybedince kapısı, Teksas'ı, Tommiks'i, Konyakcı'nın dişerini.
İç içe konan naylon topları, taştan kale direklerini. Üç korner bir penaltıyı. Üzerine apartman yapılan top sahalarını, sonra o apartmana taşınan yeni dostları ve onları kapma yarışını.
Otobüsteki biletçinin lastik sarılı silgili kalemini, yoğurtçuyu, kalaycıyı,hallacı.
Evlerin arkasındaki odun kömür depolarını. Yakar topun yakışını. Mantarlı gazoz kapaklarını, yaldız kazımayı. Yandaki mahalle ile alınan kavgayı,her kavganın çıkardığı kahramanı/ödleği. Kan kardeşliğini, ip atlama lastiğe basma, topaç virtüözlüğünü, çelik çomağı, kırılan camları, toplanan paraları. Açık hava sinemalarını,frigo buzu..
Sonra zamanla bu güzel ülkede durumlar değişmeye başlamış. Yaşlar ilerledikçe bu birliktelik,koruma kollama duyguları bu mahallenin çocuklarının başlarına çok işler açmış. Daha sonra işsizlik,hayat pahalılığı,enflasyon,köşeyi dönme,adamını bulma,malı götürme falan derken,herkes yüzünde soluk bir bakış,içinde hayatın yenilgisi,çaresizlikleri,tatminsizlikleri ile baş başa kalmış.
Çocukları mı? Çocukları şimdi koca koca apartmanların arasında, nefes alınmaz bir havada, evlerinde, sanal bir dünyada, emniyet içinde ve yalnız yaşıyorlar. Anneleri babaları onları çok seviyor.
Beta kapmasınlar diye kalabalık ortama hiç sokmuyor. Hafta sonları hep beraber Karum ya da Galleria'dalar. Okul servisleri çocukları neredeyse yataklarından alıyor. Çocuklar trafik kaygısıyla, köşedeki markete dahi gönderilmiyor. Babalar şirketlerin bilânçolarını, çocuklarda dershane reytinglerini izliyorlar.
Hepsi birer test uzmanı, sayısal-sözler yuvarlanıp gidiyorlar. Seksek oynamayı değil taban puanları çok iyi biliyorlar. Hayat açılan pencereleri Windows 95,98... Onlar ekrana, ekran onlara bakıyor ve koca bir hayat dışarıda akıp gidiyor. Ve şehrin dışında ağaçlar; tırmanacak, salıncak kuracak, kalp kazıyacak mahalle çocuklarını bekliyor. Paylaşmayan yalnız,bencil,kafesler içinde,gürbüz,güvendeki çocukları.
Hiç sopa yememiş,ağaçtan düşmemiş,topu yandaki bahçeye kaçmamış,dizlerinde yara kabukları olmamış çocukların.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 423
favori
like
share
MiSS-FENER Tarih: 10.08.2007 13:41
[QUOTE=Serendipity;1987967]Hepsi birer test uzmanı, sayısal-sözler yuvarlanıp gidiyorlar. Seksek oynamayı değil taban puanları çok iyi biliyorlar. Hayat açılan pencereleri Windows 95,98... Onlar ekrana, ekran onlara bakıyor ve koca bir hayat dışarıda akıp gidiyor. Ve şehrin dışında ağaçlar; tırmanacak, salıncak kuracak, kalp kazıyacak mahalle çocuklarını bekliyor. Paylaşmayan yalnız,bencil,kafesler içinde,gürbüz,güvendeki çocukları.
Hiç sopa yememiş,ağaçtan düşmemiş,topu yandaki bahçeye kaçmamış,dizlerinde yara kabukları olmamış çocukların.


Hepsi Okadar Doqruki

Paylaşan Yüreqine Saqlık Canım :3: