[COLOR="yellowgreen"]Yapılan bir araştırmaya göre, gün içinde yaşanan stresle başa çıkabilenler, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ve felç geçirme riskini yüzde 25 düşürüyor

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nce yapılan bir araştırma günlük hayatın stresiyle başa çıkabilenlerin kalp damar hastalıklarına yakalanma ve dolayısıyla felç geçirme riskini yüzde 25 oranında azalttığını ortaya koydu.

20 bin üzerindeki kişide yapılan ve 7 yıl süren araştırmada, 100 bin şiddetli stres yaratan olay tespit edilirken izlenen kişilerden 452'sinin inme geçirdiği saptandı.

Oran dörtte bire indi
Araştırmacılar böylelikle karşılaştıkları stresle başa çıkabilenlerin felç geçirme riskini dörtte bire indirdiğini belirledi. Stresi yenmeyi başaranların yeni durumlara uyum sağlama yeteneğinin üstün olduğu sonucuna varıldı.

Dr. Paul Surtees, 'Bulgularımız stresli koşullara daha çabuk uyum sağlayanların felç geçirme riskinin daha düşük olduğunu ortaya koydu' dedi. Stres ile felç arasındaki ilişkinin karmaşık olduğunu vurgulayan Dr. Surtees, her şeye rağmen aradaki ilişkiyi destekleyen vakalara dikkat çekti.

Örneğin, Japonya'nın Kobe kentinde 1995'te meydana gelen depremden sonraki 3 ay içinde, bölge halkında görülen felç vakaları yüzde 90 oranında arttı.

Dr. Surtees, stresle uygun şekilde mücadele edenlerin iyi bir hayat tarzına sahip olma eğiliminde olduklarına da dikkat çekti. Buna göre stresi yenenler daha çok spor yapıp alkol ve sigaradan uzak duruyor.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 419
favori
like
share
VULKAN Tarih: 23.08.2007 17:03
teşekürler ellerine sağlık
missx Tarih: 16.08.2007 09:36
stresten uzak durmak lazım ama bunu ne kadar başarabiliyoruz ki
teşekkürler cadıkız
matrakSsS Tarih: 13.08.2007 14:15
streste var yakında felçte olur o zaman
SU-PERISI Tarih: 10.08.2007 17:22
Ne olursa stresten oluyor