DOST`UM BİLDİKLERİM ACABA NEYE DOST

Dost; arkadaşlık ve yaren olmanında ötesinde, gönül den gönüle köprü kuran, kendisinden emin olunan, Hakk’ın rahmeti olan sevgi’nin, karşılık ve menfaat beklemeden verildiğinde, aynı düşünceler içinde sahip olabilene denir.
Bir Ayette “ Onları biz yarattık; onların yaratılışını sapasağlam yaptık. Dilediğimizde (kendilerini yok eder) yerlerine benzerlerini getiririz.”
Ayetten de anlaşıldığı gibi insanı yaratan Allah, kendi nizamına uygun olarak, bilgi tekâmülü esas alınarak, imtihanlar sonucu doğruyu bulmasını murad etmiştir.


Bir Ayette “İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı tarafına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, o kimsenin yaptığıdır ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır. (Allah'in rızasını gözeterek) yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve kölelere sevdiği maldan harcar, namaz kılar, zekât verir. Antlasma yaptığı zaman sözlerini yerine getirir. Sıkıntı, hastalık ve savaş zamanlarında sabreder. İşte doğru olanlar, bu vasıfları taşıyanlardır. Müttakîler ancak onlardır!”

Kur’an-ı Kerimin kısaca özeti olan bu ayeti kerimde, kulun dünya yaşamı süresince salih ameller konusunda yapması gerekenler anlatılmıştır.

Müttaki olmanın şartı; iyi işler yapmaktan, salih ameller de bulunmaktan, nefsin dürtülerine uymayarak, gönülden gelen impuslar dahilinde zorlanmadan, riyadan uzak kalarak, dünya yaşamını idame edebilmektir.

Bir Hadis-i şerifte “Hz. Peygamberin huzuruna bir kişi gelerek: “Ey Allah’ın elçisi! Bana öyle bir amel göster ki, onu yaptığımda hem Allah beni sevsin, hem de halk” Resulullâh cevap verdi: “Dünyadan rağbetini kes ki, Allah seni sevsin, herkesin elinde olandan rağbetini kes ki, halk seni sevsin..!”

Ayetlerin ve Hadis-i şerifin ışığında amelde bulunanlar, Allah DOSTU’dur, onlar Allah c.c. rızasını kazanmış Vahdet’e salik kullardır.

Kulun kula olan dostluğuna gelelim, yaşadığımız şu dönemde dostluk kelimelerde kalmış, nerede ise anlamını yitirmiş durumdadır.

İnsanların aralarında ki ilişki menfaat üzerine kurulmuş, kendi çıkarları doğrultusunda her hangi bir uyuşmazlık olmadığı sürece ufak tefek anlaşmazlıkları, benim hoşgörümdür diyerek katlanıyor görünmüş, bir başka deyimle kaz gelecek yerden tavuğu esirgememiş, ne zaman ki dostluk anlayışının içinde gizli tuttuğu hedefte sapma olmuş, işte o zaman hoşgörü ve rıza kavramından eser kalmamıştır.

Dost dosta rıza gösterir, gerçek anlamda ki dost, dostundan gelen sınavın sebebini Hakk’tan bilerek, tefekkürde olup hikmet aramalıdır.

Yaradana dost olan, yaradılana da dost olmak durumundadır. Yaradan dan dolayı yaratılanı seviyorum mantığı, gönlümüzde gerçek anlamda yerini almış ise riya bu durumda yoktur.

Negatif temel üzerine kurulmuş olan dostlukta gönül bağı olmaz, riyanın aktif olduğu bir dostlukta süre vardır, gelip geçicidir.

Pozitif temel üzerine kurulmuş ikili dostlukta, Allah c.c. üçüncü Dost’tur, Hakk hep onlarladır, onların yardımcılarıdır.

Onlar birbirlerine gönül gözü ile görüp, kulağı ile de işitirler, bu dostlukta süreklilik vardır, aslında yakınlık ilahi sevginin bir tezahürüdür, O’nda yok oluncaya kadar sürer.

Dostlarımız ile olan ilişkilerimizi ihlas içinde gözden geçirelim, beraber olmakta ki sebep ne? Nefsimizden mi kaynaklanıyor? Beklentimiz nedir? Bir boşluğumu dolduruyoruz? Dünyasal bir oluşumda ondan vazgeçebilirmiyiz? Bu soruların cevapları bizi gerçek dostumuz ile buluşturacaktır, sonuç ta iki seçenek çıkacak karşımıza, ya Hakk’a dostuz, yada masivaya.

GAYRETİMİZ, GÖNÜL’E DOST, HAKK’A DOST OLSUN!
AMİN!

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 794
favori
like
share
Lahika Tarih: 22.08.2007 11:58
Allah (c.c) razı olsun
GÜLSiMA Tarih: 21.08.2007 18:48
Allah (c.c) razı olsun.hakiki dostlarla dost olmak temennisiyle.selam ve dua ile
CA-CHALLENGE Tarih: 18.08.2007 22:48
[QUOTE=missx;1991819]Allah dostu ve Allah dostlarının dostu olanlardan oluruz inşallah..
sağol marab..
poyraz Tarih: 18.08.2007 14:29
ellerine saglık allah razı olsun
missx Tarih: 12.08.2007 13:35
Allah dostu ve Allah dostlarının dostu olanlardan oluruz inşallah..
sağol marab..
Asiyan Tarih: 12.08.2007 12:16
ya Hakk’a dostuz, yada masivaya

teşekkürler abi Allah razı olsun
VATAN 06 Tarih: 12.08.2007 10:28
paylasim icin tesekkürler