Uzmanlardan yanlış klima kullanma uyarısı


Mardin Devlet Hastanesi'nde görevli olan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Devrim Emel Alıcı, klimaların yanlış kullanımı sonucu bazı hastalıklar alevlenme veya tamamen sağlıklı kişilerde ise yeni hastalıkların ortaya çımasına sebep olabileceğini söyledi.

Uzmanlar, küresel Isınma ile birlikte aşırı sıcaklarda, serinlemek uğruna aşırı ve bilinçsizce ev ve işyerlerinde kullanılan soğutucu klimaların insanda kalıcı hastalıklara sebep olabileceği için vatandaşları uyarılarda bulundular. Mardin Devlet Hastanesin'de görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Devrim Emel Alıcı, klimaların yanlış kullanımı sonucu bazı hastalıklar alevlenme veya tamamen sağlıklı kişilerde ise yeni hastalıkların ortaya çımasına sebep olabileceğini belirterek, "Klimanın bulunduğu mekandaki konumunun hatalı olması durumunda, boyun, göğüs ve omuza gelen klima akımlarının hastalıklara neden olabilir.

Aşırı sıcaklarla vatandaşların rağbet ettiği klimaların yanlış kullanımı sonucu, bazı hastalıklarda alevlenme veya tamamen sağlıklı kişilerde ise yeni hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Düzenli bakımı yapılmayan klimalar, soğutma sistemlerindeki küf mantarlarının, bakterilerin ve tozların birikmesine bağlı olarak, ani ve müzmin alerjik hastalıklar ortaya çıkarabilir.

Örneğin alerjik nezle, astım, ve nadir de olsa ani veya sinsi alerjik zatürree görülebilir. Bu uygun olmayan havanın solunmasından kaynaklanan hastalıklar, karşımıza gribal enfeksiyon benzeri ateş, baş ve kas ağrıları ile halsizlik gibi yakınmalarla çıkabilir. Sonrasında nefes darlığı, öksürük ve balgam yakınmalarına kadar ilerleyebilir. Alerjik hastalıklar dışında, bazı viral ve bakteriyel hastalıklar da, özellikle uygun bakımı yapılmayan veya eskiyen klimalar ile merkezi soğutma sistemlerinden bulaşabilir.

Klimalı mekanlardan güneşli havaya çıkma ya da güneşli havadan birden klimayla soğutulmuş bir alana girmenin insan vücuduna çok büyük zarar vermektedir. Klimanın neden olduğu rahatsızlıkları önlemek için havayı yavaş yavaş soğutmak gerekir. Klimaların ortamı belirli zaman aralıklarında soğutmak için kullanılması gerekir. Çok sıcaktan ve çok terliyken klimalı ortama geçmenin vücut ısısını birden bire düşürdüğü için kas ve iskelet ağrılarına neden oluyor. Bilinçsiz kullanım özellikle kas romatizması ve kireçlenmesi olanları büyük ölçüde etkiliyor.

Özellikle iş yerlerinde çalışanların klima akımına karşı oturmaları halinde sık sık hastalanabiliyor. Vücuda gelen klima akımlarının zatürreeye neden olabilir. Bakım yapılmamış klimalarda çeşitli mikroplar ürüyor. Klimaların ortamdaki nemi kurutarak burun ve solunum yollarını koruyan mekanizmayı bozuyor. Bu da çeşitli enfeksiyonlara zemin hazırlıyor. Mümkün olduğu kadar klimalardan uzak yerde oturmak, ayrıca hafta da bir kez dahi olsa klima temizliğini yapmamız gerekir" dedi.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 531
favori
like
share
VULKAN Tarih: 20.08.2007 17:12
ELLERİNE SAĞLIK
MiZaNsEn Tarih: 18.08.2007 05:55
bir iklimlendirme ısıtma soutma mezunu olarak bu konuda diyeceklerim şunlar

Fazla klima kullanım süresinin göüste ve başta yoğun ağrılar yapması
Sinuzit hastalarının sinuzitlerinin boy göstermesi
Sürekli akıntı(burun ve gözlerde)
Bunlar fazla kullanılan klima süresinini yaptıı kötü etkilerdir
CA-CHALLENGE Tarih: 17.08.2007 16:14
emğine sağlık.
missx Tarih: 16.08.2007 09:44
teşekkürler..
matrakSsS Tarih: 15.08.2007 16:50
sağolasın
SU-PERISI Tarih: 14.08.2007 23:52
yararlı bilgilerin için saol arkadaşım
eyLem_güzeLi Tarih: 14.08.2007 10:30
bilgilendirdiğin için chhoq sağolasın emeğine sağlık forumdaşım ((=
MeMoLi Tarih: 14.08.2007 02:44
emegine saglık sagol