Sakarya Geyve ilçesi

Geyve, Sakarya iline bağlı ilçedir.

Marmara Bölgesi'nin doğusunda, Sakarya ilinin güneyinde yer alır. Doğusunda Karapürçek ve Taraklı, batısında Pamukova, kuzeyinde Sapanca ve Merkez ilçe Adapazarı güneyinde ise Bilecik iline bağlı Osmaneli ve Gölpazarı ilçeleri vardır.

Geyve, 1830 yılından beri ilçe konumundadır. 1954 yılına kadar Kocaeli iline bağlıyken bu tarihten itibaren, Sakarya iline bağlanmıştır. Yüzölçümü 62.852 hektardır. Alan itibariyle Sakarya ilinin ikinci büyük ilçesidir. İlçe merkezinin deniz seviyesinden yüksekliği 80 metre olup, en yüksek yeri 1040 m. yükseliğindeki Çine taşı tepesidir.

İlçenin nüfusunun tamamına yakınını Manav Türkleri oluşturur. Manav Türklerinin soyu Türkmenlere dayanmaktadır.

İlçenin en önemli akarsuyu Sakarya Nehri ve Karaçay deresidir. Sakarya nehri ilçe merkezinin hemen kenarından, Karaçay deresi ise Geyve'nin ortasından geçmektedir. Sakarya nehri ovadaki tarımın can damarıdır. Arazinin Sakarya Nehri boyundaki %20'lik kısmı ova kalan %80'i ise dağlık ve ormanlıktır. Ova kısmı sulu tarım için çok uygundur.


Bitki örtüsü
İlçenin doğal bitki örtüsü genellikle ormandır. İlçe verimli topraklar ve sahip olduğu iklim özellikleri nedeni ile turunçgillerin dışında hemen hemen tüm ürünler yetiştirilir. Üretimi yapılan başlıca ürünler; Bağcılık, Meyvecilik (Elma, Ayva, Şeftali, Kiraz), Sebzecilik ve Hububattır.


Ulaşım ve Turizm
İlçe İstanbul'u Akdenize bağlayan E-25 karayolu üzerinde olup, ayrıca yapımının büyük bölümü tamamlanan geyve -taraklı-göynük yoluda İstanbul-Ankara arasını önemli öçüde kısaltmaktadır. İstanbul'dan Ankaraya gitmek isteyenler için değişik ve güzel bir güzargah. İlçede Alifuatpaşa köprüsü, Elvanbey imareti gibi tarihi eserlerin yanında çok sayıda eski yerleşim yeri bulunmaktadır. Geyve-Taraklı yolu 12. kilometrede dinlenme ve alabalık tesisleri temiz hava ve kiraz bahçeleri görülmeye değer. Aşağı bağlarbaşı köyünde bizans son döneminden kalan kale paşalar kalesi ve akıncı köyü yol sapağından adapazarı istikametine yaklaşık 2 km. mesafede ana yolun kenarında çoban kalesi görüle bilinecek tarihi yerler arasındadır.ayrıca mekşe boğazında bulunan kıncılar kilise harabeleride gezilebilinir.Çok güzel bir ilçedir ve alifuat paşa beldesındeki parla tepesi denen tepelik arazisi ilçeye ayrı bir güzellik katar.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 4302
favori
like
share
GENKİ DE Tarih: 29.03.2008 19:17
BENDE GEYVE SARIGAZİ DOGUMLUYUM
BURSALI1963 Tarih: 22.08.2007 21:18
@LEVİS-501

Ustam bızım oralarıda eklemıssın tesekkurler...
BURSALI1963 Tarih: 22.08.2007 21:17
[QUOTE=oropa;2013947]geyve doğançay köyündenim

Dostum desene toprak cıqdıq

ßende Geyve Esme qoyundenım...

Ama ßursada oturuyok !
oropa Tarih: 22.08.2007 21:04
geyve doğançay köyündenim