[CoLoR=#0080ff]

Dokuzgöz

Denizden yüksekliği 1000 metre civarında olan Dokuzgözün tamamı Görele sınırları içersinde ve Görele'nin köyleriyle çevrilidir. İsmini; dokuz ayrı su kaynağının bulunmasından almıştır. Çevresindeki köylerin meraları olarak kullanılan Dokuzgöz yer yer geniş düzlüklere sahiptir. Yöremizde bulunan yaylaların iklimsel özelliklerini taşıyan Dokuzgöz, Görele'ye 9 km. mesafede olup arabayla 30 dakikada ulaşılmaktadır. Dokuzgöz'e ulaşım iki ayrı yoldan yapılmaktadır. Biri Yeğenli köyünden, diğeri ise Daylı köyündendir. Dokuzgöz çevre köyler tarafından, meralar olarak köy taksimatlarına ayrılmış durumdadır. Bu taksimatlar o köylerin yukarısına veya yakınına göre yapılmıştır. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Ataköy, Tepeköy, Daylı, Türkeli ve Yeğenli meraları vd.

Dokuzgöz eski yıllarda daha çok açık alana sahip olmasına rağmen, son yıllarda alt kısımlarından gelen ormanlaşma ve hayvanların azalmasından dolayı her geçen gün açık alanları ormanla kapanmaktadır.

Dokuzgöz iki büyük düzlüğe sahiptir. Bunlardan biri ismini aldığı yer olan dokuz "göz"ün bulunduğu düzlüktür. Diğeri ise bu düzlüğün yukarısındaki büyük düzdür. "Büyük Düz"den, Eynesil-Tirebolu arasındaki sahil ve çevre köyler gözükmektedir. Dokuzgöz tepesi (Büyük düz) Arkasında Sis dağı, diğer tarafta Haç Dağı ile Karadenizi selamlamaktadır. Dokuzgöz, deniz gören ve sahilden en kısa sürede ulaşılabilen, yöremizdeki en yüksek tepe özelliğini taşımaktadır.

Dokuzgöz'ün bir bölümü son yıllarda Orman Bakanlığı tarafından Milli Park yapılmış olup buralara gelenlerin konaklaması içinde gerekli tesisler inşa edilmiştir. Bu tesisler kurulduğundan bu güne kadar gerekli ilgiyi görmemiş olup, yöremizdeki turizmin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla bu tesislerin işletmesini 1999 yılında Görele Belediyesi almıştır. Ayrıca Görele Belediyesi ve İstanbul'da kurulu bulunan Görele Dernekleri Birliği ile ortaklaşa I.Dokuzgöz Yayla Şenliği düzenlenmiştir. 24-25 Temmuz 1999 tarihinde yapılan bu şenliğin birinci günü Görele'de Halk Konseri, ikinci gün ise Dokuzgöz'de Yayla şenliği düzenlenerek gerçekleştirilmiştir. Gerek Belediyenin gerekse Dernekler Birliği'nin Dokuzgözü ve yöremizi tanıtma çalışmaları gözardı edilemeyecek düzeydedir.

Çocukluğumun yaz tatillerinin bir bölümünün geçtiği Dokuzgöz, ziyaret eden herkese ve çevresindeki yerleşim yerlerine küçük bir yayla misafirperverliği sunmaktadır. İnsana bir günde dört mevsimi yaşatan Dokuzgözde, gününüz çok güneşli başlayabilir, öğleye doğru bir sis kaplar her tarafı; birazdan bakmışsınız dolu yağıyor. Bunun içinde hazırlıklı gitmek gerekir Dokuzgöze kibar görünüşüne aldanılmamalı.

Yaylalara çıkan Göreleliler hayvanlarına Dokuzgözde bir yayla provası yapmadan çıkmazlar yayla yolculuğuna; çan-kelek sesleriyle, çobanlar ıslık sesleriyle, köpeklerin boğuk havlama sesleri doğanın müthiş rengârenk açmış çiçekleriyle birleşince ayrı bir güzellik verir Dokuzgöze. Bu güzellikleri pek görmez buralarda yaşayanlar, bu yaşamla bütünleşmiştir yöre halkı. Onlar için bunlar mecburiyettendir, yaşam mücadelesidir; kader diye inanırlar. Bunun içindir ki yetişen gençler hep gitmiştir buralardan ve bir gün tekrar döndüklerinde görebilirler eskiden yaşadıklarını, yaşamın sadeleğini, doğallığını, insanın yaşadığı yerle ne kadar özdeşleştiğini.

Yöremizdeki yaylaların, ulaşımının zor olması ve yaylalardaki konaklama imkânlarının az olmasından, yöremiz insanlarına daha cazip bir yer olmaktadır Dokuzgöz. Bu durumlar göz önüne alınarak ve her yıl geleneksel olarak yapılması düşünülen şenlikler içinde ziyaretçilerin daha rahat edebilmeleri için ve şenliklere katılımın daha çok ve kolay olabilmesi için gerekli alt yapı imkanlarının sağlanması, mevcut imkanların genişletilmesi konuları yetkililer tarafından yerine getirilmesi gerekmektedir. 1999 yılından itibaren Temmuz ayı içersinde yapılan Dokuzgöz Yayla Şenlikleri göstermiştir ki sahile en yakın "Yayla Turizmi"nin yapılacağı yer Dokuzgöz'dür. [/CoLor]

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 697
favori
like
share