KİTABIN ADI: ESKİCİ VE OĞULLARI (ESKİCİ DÜKKANI)
[FONT=Times New Roman, Times, serif]YAZARI: ORHAN KEMAL

[FONT=Times New Roman, Times, serif]KİTABIN KONUSU:
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Trablus’ta savaşırken bacağının birini kaybeden topal bir eskicinin dram dolu hayatını anlatmaktadır.

[FONT=Times New Roman, Times, serif]KİTABIN ÖZETİ:
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Trablus’ta savaşırken bacağının birini kaybeden roman kahramanı Kurtuluş Savaşı’ndan sonra eskicilik yapmaya başlar. İşleri yolunda giden eskici bir süre sonra eskicilikten bıkmıştır. Çukurova’nın köylerinden birine iki oğluyla göçer. Bu köy gayet zengindir. Demir araçları tamirciliği yapar. İşleri çok iyi gider. Fakat İkinci Dünya Savaşı sonunda çeşit çeşit traktörlerin gelmeye başlamasıyla Topal’ın işlerde bozulur. Amerikan makinelerine yenik düşen Topal, köyden ayrılıp kente göçer. Kent çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Topal önceki mesleği olan eskiciliğe geri döner. İki oğluyla eskici dükkanında işe koyulur.
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Babasının hakaretlerine dayanamayan büyük oğul pamuk toplamaya karar verir. Küçük oğulda ağabeyinin bu kararına katılır.
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Eskiciliğin bittiğini anlayan Topal toptancı olmaya karar verir. Fakat yeterince sermayesi yoktur. Bu nedenle oğullarıyla birlikte pamuk toplamaya gitmeye karar verir. Dokuz kişilik aile yola düşer. Pamuk toplamaya başlarlar ama bir süre sonra hepsi sıtmaya yakalanır. Topal karısı ve kızıyla kente geri döner.
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Oğulları sıtmaya dayanır ve pamuk toplamaya devam ederler. Lakin fazla pamuk toplayamazlar. Verilen avansın yarısını karşılar. Bu nedenle borçlanırlar. Bu borcu nasıl ödeyeceklerini düşünürler. Kente aileleriyle birlikte hasta, bitik halde geri dönerler. Topal çocuklarının durumuna acır. Eskici dükkanını devredip borçlarını öderler. Şimdi hiçbir şeyleri yoktur.

[FONT=Times New Roman, Times, serif]KİTABIN ANA FİKRİ:
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Fakirliğe bile şükredileceğini vurgulayan bu roman beterin beteri vardır sözünü kanıtlamaktadır.

[FONT=Times New Roman, Times, serif]KİTAPTAKİ ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Topal: Paraya düşkün, işlerinde başarısız bir kişilik.
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Topal’ın büyük oğlu: Kendi halinde bir şeyler başarmak isteyen bir kişilik.
[FONT=Times New Roman, Times, serif]Topal’ın küçük oğlu: Ağabeyine güvenen onunla birlikte işlere koyulan bir kişilik.

Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 2600
favori
like
share