Rh Faktörü


1940 yılında Landsteiner ve Wiener tarafından bulunan ve alyuvarların üzerinde yer alan bir antijen. Rhesus maymununun kanı kullanılarak tavşan ve hintdomuzunun kan serumlarında antikor meydana getirilmiştir. Bu antiserum insan kanları ile karıştırıldığında %80 insanın kanındaki alyuvarları kümeleştirdiği gözlenmiştir. Kümeleşen alyuvarların sahiplerinin Rh pozitif, yani bu antijeni bulunduran kişiler olduğu söylenmiştir. Kümeleşmeyen kanlarda ise, Rh antijeninin bulunmadığı, yani bunların Rh negatif olduğu anlaşılmıştır.

Rh faktörü, kan nakillerinde ve yen doğun bebeklerde kan uyuşmazlığından dolayı ortaya çıkan kan hastalığında önemlidir. Kan nakillerinde, kan verenle alıcının kanlarını uyuşmaması çok tehlikeli sonuçlara yol açar. Kanı Rh negatif olan kişide, Rh faktörüne karşı antikorlar yoktur. Yanlışlıkla bu kişiye Rh pozitif kan verilirse, buna karşı antikorlar meydana gelir. İkinci defa bu kişi Rh pozitif kan ile karşılaşırsa, nakledilen kanın alyuvarları bu antikorlar tarafından harap edilir. Kişide ağır bir tablo ortaya çıkar.

Anne ile çocuk arasında ortaya çıkan Rh uyuşmazlığı ise şöyledir: Anne Rh negatif, çocuk Rh pozitif olursa, ilk doğumda genellikle bir problem ortaya çıkmaz. Ancak anneye daha önceden Rh pozitif kan nakli yapılmışsa o zaman çocukta hastalık ortaya çıkar. Esas problem, ikinci çocuğunda Rh pozitif olması durumunda olur. Çünkü ilk doğum sırasında anne kanı ile bebeğin kanı karşılaşmış ve Rh faktörüne karşı antikorlar ortaya çıkmıştır. Bu antikorlar plasentadan (çocuğun rahimdeki "eş"inden) geçme özelliğindedir. Çocuğa geçen bu antikorlar çocuğun alyuvarlarını harap etmeye başlarlar. Çocukta iyileşmeyen sarılık, genel ödem durumları ortaya çıkar. bu tehlikeli sonuçlara engel olmak için, rahim içinde iken çocuğun kanının değiştirilmesi veya anne kanında antikor oluşmasına engel olunmasına çalışılır.

Kan uyuşmazlığının derecesine göre ve antikorların etki şiddetine göre çocuk ya doğduktan kısa bir süre sonra veya çeşitli derecelerde sarılıklı olarak doğar. Böyle çocukların sakat kalmasını önlemek için hemen çocuğun kanı tamamıyla değiştirilir, ışık tedavisi ve ilaç tedavisine geçilir.

Anne Rh(-), baba Rh(+) ise, kan uyuşmazlığı tehlikesine maruz olacak çocukları korumak için ilk doğumdan sonra 48 saat içerisinde anneye antikor meydana gelmesini önleyici Rhogam adlı ilaç uygulanır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1068
favori
like
share
elma kurdu Tarih: 20.06.2008 16:43
Emeğine sağlık