Antalya Talya Oteli'nde düzenlenen 5'inci Uluslararası Biyomedikal Mühendisliği ve Gelişen Teknolojiler Sempozyumu'nda konuşan Prof. Dr.Jose C. Principe, yaptıkları çalışma ile beynin hangi bölümünün ne iş yaptığını ortaya koyduklarını bildirdi.

Principe, "çağın devrimi" olarak nitelendirdiği çalışma ile beynin hangi bölümünün ne işe yaradığını, hangi organa hükmettiğini belirlediklerini ifade etti.

Principe, "Bu çalışma ile beyin dalgalarını toparlayıp, işleyip, elleri çalışmayan insanların ellerinin çalışması sağlanabilecek. Artık beyindeki sinyallerin ne anlama geldiğini biliyoruz. Beyin ile vücut arasındaki iletişim çözüldü. Bu metotla beynin hangi bölümünün ne iş yaptığını ortaya çıkardık. Beyne yerleştirilen elektronik bir çip vasıtasıyla yapay kola beyinden komut vererek istenilen hareket yaptırılabiliyor. Artık doğuştan veya kaza sonucu kolu olmayanlara takılacak yapay kolla, organ eksikliği giderilecek. Yapay kol sağlam kolgibi iş yapabilecek hale gelebilecek. Bu konuda çalışmalar devam ediyor" dedi.

Principe, yapay kola uygulanan sistemin yapay bacak içinde uygulanabileceğini belirterek, bunların beyin elektrodu, cihazlar ve robot (yapay kol, bacak) vasıtasıyla uygulanabilir hale geldiğini sözlerine ekledi.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 463
favori
like
share
dj_deviren Tarih: 09.09.2007 07:46
saol bilgi icin
pisipisi Tarih: 28.08.2007 23:47
teşekkürler
hakan2230 Tarih: 16.08.2007 01:27
oRGaN eKSiKLiĞi Ve BoZuKLuĞu oLaNLaR iÇiN iYi HaBeR
shag Tarih: 15.08.2007 00:45
bilgiler için tşkrlr ii sunumlar