[FONT="Arial Black"]Yemen valisi Ebrehe, Kabe’yi niçin yıkmak istedi? Servete mi ihtiyacı vardı, makama mı? O’nun tek derdi kendi gücüne rakip gördüğü başka bir gücün sembolünü ortadan kaldırmaktı. Kendi gücünü ve saltanatını ayakta tutmak isteyen Ebrehe karakterli insanlar ve düzenler hep aynı mantıkla hareket ediyor. İsimler değişse de mantık aynı mantık.

Ebrehe’yi tanıyabilsek Kabe’ye yaklaşmasına engel olacağız ama tanıyamıyoruz. “Modern Ebrehe”ler saldırmaktan vazgeçmediler. Sadece taktik değiştirdiler. Uyutma ve uyuşturma politikası uyguluyorlar.

Bir odada oturuyorsunuz. İçeriye genç ve güzel bir bayan giriyor. Herkes içeriye yeni giren kişiye bakarken, içlerinden sadece bir kişi, içeriye yeni giren kişiye bakanlara bakıyorsa, o kişi “psikolog”dur. Psikologu tanımlayan en güzel benzetme bu olsa gerek. Ben bir psikolog değilim. Sadece sosyal olaylarını sebeplerini anlamak için “sosyoloji”, insan davranışlarının sebeplerini anlamak için “psikoloji” ile ilgileniyorum.

Yuvarlak Oyuncak!Maç izleyen bir grubun yanında olduğum zamanlarda ise maçı izlemek yerine maçı izleyenleri izlemeyi seviyorum. Ne yalan söyleyeyim öyle bir ortamda da fazla duramıyorum. “Futbol maçı” denilince hemen herkesin aklına birbirine gol atmaya çalışan on birer kişilik iki takım gelir. Benim aklıma ise maçı izleyen binlerce insan geliyor. Stadyumu dolduran 50-100 bin kişiyi düşünüyorum. Evlerinde saatlerce maç izleyenleri… Saatlerce süren yorumları takip edenleri…. Golleri tekrar tekrar izleyenleri düşünüyorum. Takımı kazanınca çok mutlu olanları veya kaybedince üzülen hatta ağlayanları anlamaya çalışıyorum.

Yuvarlak bir topun, üç direk arsındaki fileden geçtiğini görebilmek için saatlerce bekleyen insanları anlamaya çalışıyorum. Ama ne yalan söyleyeyim anlayamıyorum. Ben mi çok tuhaf biriyim acaba? Takımı maçı kazandığı zaman deliler gibi sevinip bağıranları anlayamadığım kadar, takımı kaybettiği zaman hüngür hüngür ağlayanları da anlayamıyorum.

Maç öncesi, maç süresi ve maç sonrası geçen zamanı topladığınızda en az 3 saatlik bir süreden bahsediyorsunuz demektir. Ebrehe zihniyeti deyince aklınıza hemen fil ordularıyla Kabe’nin kapısına dayanmış askerler gelmesin. Yüz bin insan, üç saat boyunca “yuvarlak bir topun, üç direk arasındaki fileden geçişini seyretmek için” niye beklerler? Bunu hangi güç başarıyor. Bunu hiç düşündünüz mü?

Yüz bin insanı bir stada toplayıp, onlara üç saat boyunca kitap okutturmayı başarabilir mi her hangi bir güç? Gerçekten merak ediyorum. İspanyanın eski diktatörlerinden Franko devrildiği zaman cezaevinde bir arkadaşı “Senlerce bu insanları soyup soğana çevirdin. Yedi sülaleni zengin ettin. Kimse sana sesini çıkartmadı. Sen bu milleti uyutmayı nasıl başardın?” diye sormuş. Franko’nun verdiği cevap ibret doludur. “Ben bu milleti dev beşiklerde salladım!” Dev beşik dediği Futbol stadyumundan başka bir şey değil.

* * * * * * “Magazin” kelimesi “mahzen” kelimesinden türetilmiş, “abur-cubur’un atıldığı, depo” anlamıyla kökteştir. Gençlerin ve ev hanımlarının en çok izlediği programlar arasında olan Magazin programlarını anlamaya ve tanımlaya çalıştınız mı hiç? Kimse bana kızmasın ama benim tanımım biraz ağır olacak.

“Elli tane çirkef insanın, kendi aralarındaki çirkef ilişkiden ibaret” olan Magazin programlarının bu ülkede en çok izlenen programlardan biri haline gelmiş olması “Modern Ebrehe” zihniyetinin zaferi değil mi? * * * * *

Yoksa siz hala Ebrehe’nin askerlerinden birisinin kapınıza geleceğini, evinizi boşaltmazsanız fil ordusuyla evinizi yıkacağını söyleyerek sizi tehdit edeceğini mi sanıyorsunuz? Ebrehe kılık değiştirmiş.Ebrehe taktik değiştirmiş.Ama bizim haberimiz yok!
* * * * * *
Kabe Allah’ın yeryüzündeki mabedi. Hz. İbrahim’den bu güne kadar Allah o mabedi korudu. Kıyamete kadar da korumaya devam edecek. Kabe’yi kimin nasıl koruyacağını çok fazla dert etmeyin. Siz kendinizi ve çocuklarınızı “Modern Ebrehe” tuzaklarından koruyabiliyor musunuz? Allah yar ve yardımcımız olsun!

S.camlica
Eğitimci - Yazar
mgez

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 442
favori
like
share
tozkoparan Tarih: 18.08.2007 09:27
paylaşım için teşekkürler