Sırın

Bu böreğin memleketini bulmak zor. Ben Doğu Anadolu olarak biliyordum fakat Karadenizli bir kaç dostumuz kendi memleketlerinde de olduğunu söylediler. İsmi biraz değişik siron diyorlarmış. Şöyle ki Erzurum, Gümüşhane, Bayburt birbirlerine yakın şehirler ve yemekleri de benziyor. Yani bu börek çifte vatandaş... Tabi bu benim bildiğim benden habersiz başka vatandaşlıkları da olabilir..?

Malzemeler;15 yufka


1 kg. yoğurt


750 gr. tereyağ


500 gr. ceviz içi


4 diş sarımsak


Pişirmek için sac

Hazırlanışı;


Yoğurt koyu ayran kıvamında sulandırılır, çırpılır. Sarımsak rendelenip ilave edilir.

Tereyağ eritilir. Ceviz ince çekilir. Yufkalar tek tek sacda pişirilir. Kurumaması için bir örtüye sarılır.
Büyük bir tepsiye bir yufka serilir. Üzerine bolca yağ, dövülmüş ceviz serpilir. Tekrar yufka serilip ayran serpilir (bütün yufkayı ıslatacak şekilde).Bir yufka üstü için ayrılır. Kalan yufkalar bir kat ayran bir kat tereyağ dökerek, yağ dökülen katlarda ceviz serpilerek bütün yufkalar serilir.En son yağ, ceviz serpilip ayrılan yufka üstüne serilir. Dilimlenir.
Üzerine sadece yağ dökülür. Fırında hafif pembeleştirilir.
Üste serdiğimiz yufkayı topluyoruz. Eskiden mangal ateşinde pişirdikleri için üstü kurumuyormuş. Görüntüsü daha hoş oluyor.

Not:Yufkaları evde yapmak isterseniz ki biz bazen yapardık 1kg. un, su ve tuzla börek hamuru kıvamında yoğurup, 15 dakika dinlendirdikten sonra açıp, pişirebilirsiniz.

Etiketler:
Beğeniler: 2
Favoriler: 0
İzlenmeler: 742
favori
like
share
AnGeLa Tarih: 26.08.2007 19:24
emeğine sağlık ama erzurum a ait diğil ezurum su böreği kadayıf dolması meşhurdur
eskadir Tarih: 18.08.2007 14:49
gardaş erzurum ketesin tadıda başka olur