VAKFIKEBIR

VAKFIKEBIR Resim Ve Fotograflari

[url]http://www.main-board.com/trabzon/108585-vakfikebir-resim-ve-fotograflari.html?highlight=vakfikebir[/url]

VAKFIKEBIR Videolari

[url]http://www.main-board.com/trabzon/109535-vakfikebir-videolari.html[/url]


1990 yili nufus sayimina gore 21.078 merkez ve 38.936 toplam nufusa sahip olup,Trabzona 45 km.mesafededir.
Buyuk liman diyede anilan ilcede halkin baslica gecimi findik,tarim ve hayvancilik olusturmakta olup,Tereyagi ile Turkiyede meshurdur.Son yillarda ilcede turizm yatirimlarina agirlik verilmekte olup,cesitli turistik tesisler yapilmaktadir.

Sosya-ekonomik acidan oldukca gelismis olan ilce,civarin ticaret merkezi durumundadir. Vakfikebir,Trabzon Samsun asfalti uzerinde ve Tarbzona 45 km. mesafede olup,kiyi seridinde uzanan dogal plajlar ve ormani andiran findik bahceleri ile guzel bir gorunum meydana getirir.

Vakfıkebir Tarihi ve Kültürel Geçmişi
Vakfıkebir, Trabzon’un 40 km . batısında olup, ilçe toprakları Doğuda Çarşıbaşı, Batıda Beşikdüzü, Güneyde Tonya ilçeleri ve Kuzeyde Karadeniz ile çevrilidir. İlçe merkezi; Doğuda Işıklı (Yeros), Batıda Zeytin (Yobol) burunları arasında meydana gelmiş genişçe bir merkezin en uç noktasında kuruludur. Bu nedenle ilçe adı, Coğrafi kitaplarında “Büyükliman” olarak da gösterilir. Işıklı fenerinden itibaren kıyı, Güney Batıya ve daha sonra Kuzey Batıya yönelerek “ Büyükliman” adıyla anılan geniş koyu meydana geldikten sonra Zeytinburnu’na ulaşır. Büyükliman koyu, karayele kısmen kapalı olup, denizciler için iyi sayılan bir demir atma yeridir.
[FONT=Times New Roman Tur]


Vakfıkebir, Karadeniz Bölgesi Doğu bölümünün iklim şartlarının etkisi altında olup burada iklim, ılıman iklimin denizsel karakterini taşır. Yazlar orta sıcaklıkta, kışlar ılık ve her mevsim yağışlı geçer. Yağmurun en yoğun olduğu mevsim sonbahar, ilkvahar ve kıştır. Biten bakımından deniz iklimi özelliğini taşıyan kıyı kesimine kimi yıllar kar düşmediği olur.

Vakfıkebir tarihi bir ilçe olup, yörede yerleşim Fatih’in Trabzon’u Fethinden önceye dayanır. Bu konuda İlçeye bağlı Çamlık Mahallesi’ndei tarihi kilise kalıt olarak gösterilebilir. İlçe bugünkü adını, Yavuz Sultan Selim Trabzon’da bulunduğu bir tarih de annesi Gülbahar Hatun’un onu görmek için İstanbul’dan deniz yoluyla seyahat ederken yakalandığı amansız fırtınada karaya ayak basacağı toprakları Allah’a vakfedeceği adağından kaynaklanır.
Vakfıkebir sahilinde fırtınayı atlatan ve bilhare Trabzon’a salimen ulaşan Gülbahar Hatun Trabzon’da kurmuş olduğu Hatuniye Vakfı’na Vakfıkebir topraklarının gelirlerini de dahil ettiğinden dolayı o zamanki adıyla Büyükliman olarak anılan kasaba bu tarihten sonra Vakfıkebir olarak (Büyük Vakıf ) olarak anılmaya başlanmış. Doğal liman olması nedeniyle ve tarih de ulaşımın çoğunlukla denizyoluyla yapıldığı dikkate alındığında büyüklimanın önemi kendiliğinden ortaya çıkmakta ve buranın çok eski bir yerleşim merkezi olduğu anlaşılmaktadır.

Osmanlı döneminde bir ulaşım noktası olmasına karşı yeterli gelişme ve kalkınmayı göstermeyen Vakfıkebir “Maa Tonya Vakf-ı Kebir Nahiyesi” olarak salnamelerde yer almakta bu ifadeden de Vakfıkebirin Tonya’nın kendisine bağlı olan bir Nahiye olduğunu anlamaktayız. Vakfıkebir Osmanlı Teşkilat Nizamesi ile 1874 yılında kaza olmuştur. Bu tarihte Akçaabat, Maçka, Yomra Nahiye olarak Trabzon’a bağlıdır. Vakfıkebir’in ilk Kaymakamı Memiş Efendi’dir. 1874 yılında kaza olmasına rağmen Belediye Teşkilatı 1877 yılında kurulmuştur. Kazanın ilk Belediye Başkanı Bahadırzade Yusuf Ağa’dır. 1888 yılında Rüştiye Mektebi’nin açıldığı Vakfıkebir’de 1892 yılında Ziraat Bankası kurulmuştur. Rüştiye Mektebi’nin ilk muallimi evveli (Müdürü) Mehmet İhsan Efendi’dir.
20 Temmuz 1916’da Rus işgaline uğradı. Ancak bu işgal uzun sürmedi ve 14 Şubat 1918 tarihinde düşman işgalinden kurtarıldı.
Cumhuriyetin kuruluş dönemi öncesi çalışmalarına yürekten katılmış olan ilçe halkı aldıkları bir kararla Kellecioğlu Abdullah ATAMAN Beyi Erzurum Kongresi’ne Büyükliman Delegesi olarak göndermişlerdir. Abdullah Hasip Bey , Erzurum Kongresi’nin yazmanlığını yaparak imza altına alan iki kişiden biridir.
Kurulduğunda Trabzon’a bağlı ilçeler içinde en geniş alana yayılı olan Vakfıkebir İlçesinden 1954 yılında Tonya Bucağı daha sonra 80 ve 90’lı yıllarda sırası ile Beşikdüzü, Şalpazarı ve Çarşıbaşı Bucakları Vakfıkebir’den ayrılarak bağımsız ilçe olmuşlardır.

İlçenin başlıca gelir kaynağı fındık ve hayvancılık olup, Vakfıkebir’de işleyen iki fabrikanın bulunuşu ekonomi açısından büyük önem taşımaktadır. İlçe, “Vakfıkebir Tereyağı” ve “Taş Fırın Ekmeği” ile ünlenmiş bulunuyor.Vakfikebir Ilcesi Ile alakali konu basliklari

Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 7069
favori
like
share
Fatih_Güven Tarih: 12.06.2009 20:48
emegne salık çok güzel bi paylaşım
reis616161 Tarih: 15.10.2008 16:13
siteyi çok beğendim
bengül Tarih: 14.07.2008 12:41
bende baba tarafından oralıyım ve çok çok seviyorum ellerine sağlıkkkkkk
MaRaBoGLu61 Tarih: 22.06.2008 21:53
[QUOTE=bülent demir;2724861]arkadaş uğruyoruzda siteyi bi cözemedik

Cok zor degil aslinda biraz gayretle üstesinden geleceginizden eminim:3:
bülent demir Tarih: 22.06.2008 18:09
arkadaş uğruyoruzda siteyi bi cözemedik
MaRaBoGLu61 Tarih: 01.04.2008 23:46
Vakfikebirli hemserilerim pek ugramaz oldu buraya
MaRaBoGLu61 Tarih: 22.12.2007 09:48
Konu yeniden düzenlenmistir