İstanbul semtlerinin isimleri nereden geliyor

AHIRKAPI:İstanbul'un Marmara kıyılarındaki yedi kapısından biridir.Has ahırın,yani padişahın atlarının konulduğu ahırın burada olmasından dolayı bu isimle anılır.

AKARETLER:Akar kelimesinin çoğuludur.Gelir getiren mülk anlamındadır.Sultan Abdülaziz Camii'ni yaptırmaya başladığında burada bir de vakıf kurdurmuştu.Ayrıca bugünkü Akaretler'de bulunan evleri istimlak ederek,bunların yerine taş binalar yaptırdı.Bunların geliri çeşitli imar işlerinde kullanılırdı.Buranın orjinal adı Akarat'dır.Zamanla halk ağzında Akaret olmuştur.

AKSARAY:İstanbul fetedildikten sonra Anadolu'nun çeşitli yerlerinden gelenler buraya yerleştirilmişti.Aksaray'dan gelenler bu semte yerleşip buraya geldikleri yerin adını verdiler.

ALTUNİZÂDE:Ayan Meclisi üyelerinden Altunizâde İsmail Zühtü Paşa'nın burada yaptırdığı camiden adını alır.

ARNAVUTKÖY:Eski bir yerleşim yeri olan bu yer 18.yüzyılın sonlarında tamamen yanmıştı.Sonra Sadrazam Mehmet Paşa burayı yeniden imar ettirip Arnavut kökenli insanlar yerleştirdi.Semt adını bu insanlardan alır.

BAĞDAT CADDESİ:Osmanlı döneminde Üsküdar'dan Bağdat'a giden yollar buradan geçerdi.Ayrıca İran seferlerine buradan çıkılırdı.

BAĞLARBAŞI:Bu semt eski dönemlerden beri bağları ile ünlüdür.Bağların başlanğıç noktası olmasından dolayı bu isimle anılır.

BAHARİYE:Bahar mevsiminde devlet ileri gelenlerinin buraya gelmesinden bu isimle anılır.

BAKIRKÖY:Osmanlı'dan önce kullanılan Rumca Makriköy ismi zamanla bu adı aldı.

BALTALİMANI:Fatih dönemi deniz kuvvetleri komutanı Baltaoğlu Süleyman Bey'den adını alır.Peki o adını nerden almıştır.Babası Baltacı Ocağından yetişme olduğu için olabilir.Baltaoğlu Süleyman İstanbul kuşatması sırasında donanmayı bu limana demirlemişti.

BAYRAMPAŞA.Dördüncü Murat vezirlerinden Bayram Paşa'dan adını aldı.Bir de meşhur cezaevi var tabi.

BEBEK:Fatih döneminde bu bölgenin korunması için tayin edilen bölükbaşının lakabı Bebek'ti.Bir de Amerikalı beyzbolcu vardı Bebek Ruth o ayrı konu tabi.

BEŞİKTAŞ:Osmanlı donanmasının demir attığı yer olan bu limana Barbaros Hayrettin Paşa tarafından gemilerin limana bağlanması için beş adet taş dikilmiştir.Semt adını buradan alır.Bir rivayete göre de Barbaros Hayrettin Paşa'nın türbesine dikilen sütunlar beşiğe benzediği için bu adı alır.Artık hangisini yerseniz.

BEYKOZ:Bu bölge Kocaeli Sancakbeyliği'ne bağlıydı Osmanlı döneminde.Sancak beyleri ise bu bölgede otururlardı.Onların ünvanı ile köy anlamına gelen kos kelimesinden oluşmuştur.Zamanla değişime uğramış tabi.

BEYOĞLU:Fatih Trabzon'u aldıktan sonra buranın prensini de İstanbul'a getirip bu semte yerleştirmiş.Daha sonra bu prens Aleksi müslüman olmuş.Semt adını ondan alır.
çııÖÖçşBOSTANCI:Bu bölgede Osmanlı döneminde Bostancı askerleri bekleyerek,İstanbul'a kaçak insan gelmesini engellerdi.Semt adını bu askerlerden alır.

CAĞALOĞLU:16.yy sadrazamlarından Cigalazâde Sinan Paşanın konağı buradaydı.Cigalazade ismi halk ağzında zamanla Cağaloğluna dönüşmüştür.

CERRAHPAŞA:16.yy vezirlerinden olan Cerrah Mehmed Paşa bu semtte cami,hamam,çeşme,türbe yaptırdığı için semt adını buradan alır.Adama neden Cerrah diyorlarmış onu merak ettim şimdi.

CİBALİ:İstanbul'un fethi sırasında şehre ilk girenlerden olan Bursa subaşısı Cebe Ali Bey'den adını alır.Zamanla halk ağzında Cibali olmuş.

CİHANGİR:Kanuni Sultan Süleyman'nın erken yaşta ölen oğlu Şehzade Cihangir için yaptırdığı camiden adını alır.

ÇEMBERLİTAŞ:Bizans imparatoru Konstantin buraya Apollon mabedinden büyük bir taş getirdi.Bu sütun 1676 yılında bir yangında çatladı ve dağılmaması için demirden bir çemberle bağlandı.Zamanla bu semt halk arasında bu isimle anılır oldu.

ÇENGELKÖY:Osmanlı donanması için gereken gemi çapalarının burada yapılmasından dolayı bu ismi aldı.

DİKİLİTAŞ:II.Mahmut'un 1115 adım öteden tüfekle deve kuşu yumurtasını vurması üzerine bu olayın anısına bir taş dikilmişti.Bu taş semte isim oldu zamanla.

DOLMABAHÇE.Daha önceleri deniz olan bu yer 1600'lü yılların başında doldurulduğu için bu isimle anılır oldu.

EMİNÖNÜ:Osmanlı döneminde gümrük emininin burada oturmasından dolayı bu ismi aldı.

ERENKÖY:Bölgedeki Eren Baba isimli dervişten dolayı bu ismi almıştır.

ETİLER:Semtin ismi 1950 yılında Etibank ortaklığı ile burada kurulan Etibank Yapı Koperatifi'nden gelir.

EYÜP:Hz.Muhammed'in sancaktarı olan ve Emeviler döneminde İstanbul'un kuşatması sırasında şehit olan Hz.Eyüb'ün mezarı Fatih'in hocası Akşemmseddin tarafından bulunmuştur.Fatih'te buraya bir cami ve türbe yaptırmıştır.Semtin adı buradan gelir.

FATİH:Adını Fatih Sultan Mehmet'in burada yaptırdığı cami ve külliyeden alır.

FENERBAHÇE:Bahçeler içindeki bu bölgenin sahilinde bir fener bulunurdu adını buradan alır.

ÜSKÜDÂR: Aslı ise "Eski-Dâr" dır. "Dâr" arapçada ev, yurt manalarına gelir. Bu da bize Üsküdar'ın çok eski zamanlara kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olduğunu göstermektedir.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 736
favori
like
share
kuvari Tarih: 05.12.2007 14:26
tesekkür
VULKAN Tarih: 22.08.2007 18:59
teşekürler
eskitoprak Tarih: 18.08.2007 15:47
paylasim icin tesekkurlera