Soğuk duş: Sanılanın aksine, soğuk su ile duş almak hasta etmediği gibi solunum yollarındaki kan dolaşımını düzenliyor ve vücudun virüslere karşı savunmasını artırıyor.

Sauna: Saunanın buharlı ortamında yeterince terlenildiği zaman, soğuk su dolu bir küvetin içine girilmeli. Bu şekilde damarlar hareketleniyor ve metabolizma düzenleniyor.

Ayaklar için sıcak-soğuk su banyosu: Ayaklara uygulanacak sıcak-soğuk su banyosu, ağız ve gırtlak bölümündeki mukozanın sıcaklığının yükselmesini sağlayarak, hastalığa yol açan virüslerin yok olmasını sağlar.

Egzersizler: Haftada en az iki kez egzersiz yapmak, vejetatif sinir sistemini düzenliyor ve vücudun serbest radikallere karşı savunmasını artırıyor.

Beslenme: Sağlıklı beslenme kurallarına uyulmasında ve vitaminli besinler tüketilmesinde fayda var. Özellikle soğan ve sarımsak gripten koruyor.

Diş etinin fırçalanması: Uzmanlar, suyla gargara yapmanın, diş etlerinin, dilin ve damağın fırçalanmasının, mukozanın virüslere karşı savunma mekanizmasını kuvvetlendirdiğine dikkat çekiyor.

Giysiler: Soğuktan koruyan kalın bir kazak yerine, ince olan birkaç giysinin giyilmesi daha sağlıklı.

Sıcaklık: Uzmanlar, odanın çok fazla ısıtılmaması ve sürekli havalandırılması gerektiğini de ifade ediyor.

Uykusuz kalmayın: Kışın vücudun enerjiye ihtiyacı olduğu için uzun süre uyumaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Güneş ışınları: Güneşten gelen ültraviyole ışınlar, savunma mekanizmasını daha iyi çalıştırdığı için güneşten her mevsim yararlanılması öneriliyor."

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 561
favori
like
share
VULKAN Tarih: 20.08.2007 14:24
ELERİNE SAĞLIK
SU-PERISI Tarih: 19.08.2007 17:48
emeklerinize saglık