Agatha Christie Kimdir - Agatha Christie Biyografisi

Agatha Christie dünyanın en tanınmış polisiye romanları yazarıdır. Eserleri 45 dile çevrilmiş olan yazarın kitap satışları milyarları bulmuştur. Kutsal kitaplar (Kuran ve İncil) ile Shakespeare’dan sonra en çok satan yazardır.

Agatha Miller, İngiltere’nin Torquay şehrinde 15 Eylül 1890’da doğdu. 1914 yılında Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden Archibald Christie ile evlendi. 1928 yılında boşanan çiftin Rosalind adında bir kızları var.

Christie, yarım yüzyıla aşkın süren yazarlık hayatında, 79 roman ve kısa hikâyelerden oluşan kitap yazdı. Ayrıca 25 Kasım 1952’de Londra’da perdelerini açan ve bugüne kadarki en uzun süreyle oynanan tiyatro eseri olan Fare Kapanı’nın da yer aldığı bir düzineden fazla oyuna imza attı.

Christie’nin 1920’de yayınlanan ilk kitabı "The Mysterious Affair Style" (Ölüm Sessiz Geldi), aynı zamanda meşhur kahramanı Belçikalı Dedektif Hercule Poirot’nun da yer aldığı ilk eseridir. Yazın dünyasının bilinen en ünlü karakterlerinden biri olan Hercule Poirot’yu yaratan Christie, bu kahramanını 33 romanı ve birçok kısa hikâyesinde kullandı. Bir diğer kahramanı ise kadın karakter Miss Jane Marple’dır. Miss Marple’ı 1930 yılında yazdığı "The Murder at the Vicarage" (Ölüm Çığlığı) adlı romanıyla okurlarına tanıttı. Her iki kahramanın da serüvenleri televizyon dizisi ve film oldu. 1974’de "Doğu Ekspresinde Cinayet", 1957’de "Witness for the Prosecution" (Beklenmeyen Şahit), 1978’de "Nil’de Ölüm" en başarılı olan filmlerindendir.

Agatha Christie ayrıca Mary Westmacott takma adıyla altı adet duygusal roman da yazdı. Aynı zamanda ikinci eşi Sir Max Mallowanile katıldığı arkeolojik kazılarla ilgili kitapları da vardır. 1971 yılında İngiltere’nin en yüksek onur unvanı olan "Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı" nişanını aldı. Agatha Christie 12 Ocak 1976’da hayata gözlerini kapadı.Yazarın Kitapları:


16.50 TRENİ
ACI KAHVE
AGATHA CHRISTIE-OTOBİYOGRAFİ
BAĞDAT’A GELDİLER
BEKLENMEYEN MİSAFİR
BEŞ KÜÇÜK DOMUZ
BİLİNMEYEN HEDEF
BRİÇ MASASINDA CİNAYET
BÜYÜK DÖRTLER
CENAZEDEN SONRA
CESETLER MERDİVENİ
CİNAYET ALFABESİ
CİNAYET İLANI
CİNAYETLER KULÜBÜ
CİNAYETLER OTELİ
DERSİMİZ CİNAYET
DOĞU EKSPRESİNDE CİNAYET
ELMAYI YILAN ISIRDI
FARE KAPANI
FİLLER DE HATIRLAR
FRANKFURT YOLCUSU
HERCULE'ÜN ON İKİ GÖREVİ
HERCULE''ÜN ON İKİ GÖREVİ
IŞIKLAR SÖNÜNCE
İSKEMLEDE BEŞ CESET
KANATLARIN ÇAĞRISI
KÖŞKTEKİ ESRAR
LORD EDGWARE’I KİM ÖLDÜRDÜ?
MAVİ TRENİN ESRARI
MISS MARPLE'IN SON MACERALARI
N VEYA M?
NİL’DE ÖLÜM
NOEL’DE CİNAYET
ON KÜÇÜK ZENCİ
ÖLÜM BÜYÜSÜ
ÖLÜM ÇIĞLIĞI
ÖLÜM DİKEN ÜSTÜNDE
ÖLÜM MELEĞİ
ÖLÜM OYUNU
ÖLÜM SAATLERİ
ÖLÜM SESSİZ GELDİ
ÖLÜMLE RANDEVU
ÖLÜMÜN TAM ZAMANI
PORSUK AĞACI CİNAYETİ
ROGER ACKROYD CİNAYETİ
SIFIRA DOĞRU
SITTAFORD MALİKANESİ'NİN GİZEMİ
SONUNCU KURBAN
ŞAMPANYADAKİ ZEHİR
UYUYAN ÖLÜM
ÜÇ PERDELİK CİNAYET
ÜÇ YANLIŞ ÜÇ CESET
ÜÇÜNCÜ KIZ
VE PERDE İNDİ
ZEHİRİ KİM VERDİ

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 8210
favori
like
share