Hz. Ali (R.A)’den rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber (S.A.V) bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

“Şaban ayının ortası, on beşinci geceye ulaştığınız zaman, o geceyi ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin. Allah-u Teala, o geceye girildiği sırada güneş batarken dünya semasına iniş tecellisini eyleyip şöyle buyurur: "Bir şey isteyen yokmu ki vereyim; bağışlanmasını dileyen yokmu ki, bağışlayayım. Rızık isteyen yokmu ki, rızıklandırayım." Tan yeri ağırıncaya kadar bu emir geçerlidir.” (Mecalis-i Rumi)

Enes bin Malik (R.A) şöyle buyuruyor:

"Resûlullah (S.A.V)'in Ashab-ı Kiram'ı Şaban'ın hilâlini görünce kendilerini Kur'-an-ı Kerim okumaya verirler ve devamlı Kur'an okurlardı. Zenginler mallarının zekâtını fakir ve düşkünlere verirler; bu suretle onların “Ramazan-ı Şerîf” orucuna varlıklı çıkmalarına yardım ederlerdi. Hakim ve valiler mahkumları huzuruna çağırıp (Hadd-î Şer'î) lâzım gelenlere hükm'ü tatbik ederler. Haddi gerektirmiyenleri tahliye ederlerdi. Tüccarlar borçlarını öderler ve alacaklalarını alırlar idi. Ve Ramazan hilalini görünce güzel bir temizlik yaparak şehr-ü Ramazan'da oruç ve namazlarına ciddiyetle sarılırlar ve bilhassa şehr-ü Ramazan'ın son on gününü büsbütün ibadet ve itikaf ile geçirmeğe hazırlanırlardı."

Ey nefsim!

Yukarıda anlatılan Şaban ayını fırsat bilip kendilerini ibadet ve taate hayıra, hasenata ve Kur’an okumaya veren insanlar Sahabe idi. Sahabe olmalarına rağmen büyük bir fırsat bilerek bu ayı değerlendiriyorlardı.

Ey nefsim!

Sen neyine güveniyorsunda, böylesine bir gaflet ve uyku halinde kalıyorsun. Onlar Sahabe oldukları halde bu kadar ibadet yaparlarken sen neyine güvenipte durabilirsin. Belki sen bu ibadet ve taatlere daha layıksın.

Ey nefsim!

Eğer yarın hesap günü rezil olmak ve cehennemde azap çekmek istemiyorsan bu ayı fırsat bilelim.

Düşünelim ki bu ay bize verilmiş son fırsat ve son ihtardır. Ona göre ibadet yapalım ve tevbe edip Allah'a dönelim.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 564
favori
like
share
poyraz Tarih: 08.09.2007 08:03
Allah şaban ayını iyi gecirenlerden eylesin
Lahika Tarih: 06.09.2007 12:04
Allah (c.c) razı olsun
VULKAN Tarih: 28.08.2007 16:40
emegine saglık
BoNcuKK Tarih: 20.08.2007 19:01
ablacım çok güzeldi yemin ederimki baştan sona alıntı yapacak biyer bulamadım okadar etkileyiciki eline saglık yüregine saglık allaah razı olsun selametle ablacım