Michael Jackson Biyografi - Michael Jackson Hakkında - Michael Jacksonın Hayatı - maykıl ceksın hayatı - maykıl ceksın şarkıları

Michael Jackson (29 Ağustos 1958, Gary, Indiana) ABD'li pop şarkıcısı.
Bir numara olan şarkı sayısı:18
Dünyada milyonlarca hayranı olan Michael Jackson "Pop'un Kralı" olarak adlandırılır. 29 Ağustos 1958'de Gary, Indiana'da doğmuştur
Michael Jackson'ın kökeni Afrikalıdır. Ama aynı zamanda Cherokee kökenlidir.

Babası Joseph, Michael Jackson'ın müzik ve dansa olan ilgisini fark edince, vaktini ve gücünü onun eğitimine ve gelişimine harcadı. 9 kardeş olan Jackson ailesinden Michael, Marlon, Tito, Jermaine, Jackie "Jackson 5" grubunu oluşturdular. Müzik kariyerine 7 yaşındayken bu gruba solisti olarak başladı. Bir yıl içinde Jackson kardeşler şarkılarını ve danslarını Harlem, New York’a taşıdılar. Apollo tiyatrosu'nda sahne alan Jackson 5 amatör şov yarışmasında birincilik ödülünü aldı. 1969 yılına kadar Jackson 5 konserlere ve gece şovlarına devam etti. Dönemin en başarılı r&b plak şirketi olan Motown’un kurucusu Berry Gordy'nin Jackson 5 grubunu dinlemesi ile grubun önü açıldı. Beatles'tan sonraki en hızlı çıkışı yakalayan Jackson 5 yaptıkları albümler ile ilgi gördü. I Want You Back, ABC, The Love You Save ve I'll Be There'billie jean' listelerde 1 numaraya çıkan hitler oldu.


Michael Jackson Resimleri

Michael Jackson öldü

Etiketler:
Beğeniler: 1
Favoriler: 1
İzlenmeler: 7042
favori
like
share
FeRDaa Tarih: 28.06.2010 15:59
Efsanenin en özel eşyaları satıldı
Michael Jackson'ın kristal taşlarla bezenmiş bir eldiveni 190 bin dolara, bir ceketi ise 120 bin dolara alıcı buldu.


ntvmsnbc ve Ajanslar
28 Haziran. 2010 Pazartesi

ABD'nin Los Angeles kentindeki evinde aldığı aşırı dozda ilaç yüzünden hayatını kaybeden "pop kralı" Michael Jackson'a ait 200 parçadan fazla eşya açık artırmada satıldı.

Las Vegas'taki Julien's müzayede salonunda hafta sonunda düzenlenen açık artırmada, Jackson'ın 1984 yılındaki turnesinde giydiği, kristal taşlarla bezenmiş bir eldiveni 190 bin dolara (yaklaşık 300 bin TL) satın alınırken, 6 bin ila 8 bin dolara satılacağı tahmin edilen bir ceketi 120 bin dolara (yaklaşık 200 bin TL) alıcı buldu.

Efsane popçunun mokasen ayakkabıları 90 bin dolara (yaklaşık 142 bin TL), beyaz fötr şapkası da 56 bin 250 dolara (yaklaşık 89 bin TL) satıldı.

Bütün parçalardan yaklaşık bir milyon dolar gelir elde edilirken, açık artırma için Asya ülkelerinden bile koleksiyoncuların Las Vegas'a geldiği belirtildi.

Aynı müzayedede Elvis Presley, Prince, Kurt Cobain ve Jimi Hendrix'in eşyası da satıldı.
FeRDaa Tarih: 25.06.2010 10:26
Efsane ölümünün 1. yılında anılıyor
Müziğin en büyük efsanelerinden Michael Jackson ölümünün birinci yılında hayranları tarafından anılıyor.

ntvmsnbc ve Ajanslar
25 Haziran. 2010 CumaLOS ANGELES - ABD'nin Los Angeles kentindeki evinde aşırı dozda ilaç almasının ardından hayata veda eden 'pop kralı' Michael Jackson'ın hayranları, ölümünün birinci yılında anma törenleri düzenliyor.

Londra'da konserlerle sahnelere yeniden dönmesine haftalar kala ölen şarkıcının yattığı Forest Lawn mezarlığına onbinlerce kişinin gelmesi beklenirken, mezarlığa ziyaretçilerin kabul edilmeyeceği sadece dışarıya çiçek bırakmalarına izin verileceği belirtildi.

Yerel basındaki haberlerde, sanatçıyı anmak için ilk hayranların polisin ve görevlilerinin uyarılarına rağmen mezarlığa gelmeye başladığı belirtilirken, Jackson ailesinin de bugün mezarlığı ziyaret etmesinin beklendiği ifade edildi.

Bu arada, Michael Jackson'ın Los Angeles'taki evinin önünde de hayranlarının toplanması bekleniyor.

Pop kralı için resmi tek törenin ise Michael Jackson'ın doğum yeri olan Indiana eyaletindeki Gary'de düzenleneceği ve anne Katherine Jackson'ın burada oğlunun bir anıtının açılışı yapacağı kaydedildi. Sanatçının bu kentte büyüdüğü ev de hayranlarının uğrak yerlerinden biri haline gelmiş bulunuyor.

Jackson ailesinden bazılarının katılımıyla cumartesi günü Beverly Hills'teki bir otelde anma konseri de düzenlenecek.


Japonya'nın başkenti Tokyo'da da Michael Jackson'ın özel eşyalarının görülebileceği bir sergi açılacak.
nuri deniz Tarih: 04.05.2010 12:25
İyibir çalışma..teşekkürler..
sevil1903 Tarih: 08.04.2010 20:33
Michael Jackson Hayatı - Mıchael Jackson Çocukluk ve gençlik yılları - Mıchaeel Jackson Rekorları - Mıchael Jackson Hakkında - Mıchael Jackson Hakkında Bilinmeyenler

29 Ağustos 1958 tarihinde, Amerika'nın Indiana eyâletinin, Gary şehrinde doğdu.[9][10] Dokuz çocuklu bir ailenin yedinci üyesi olarak dünyaya gelen sanatçının tam adı, Michael Joseph Jackson'dır. Şarkıcının fabrika işçisi olan babası, Joseph Jackson, müziğe tutku derecesinde bağlıydı ve boş zamanlarında gitar çalıyordu. Eşi Katherine (Scruse) ile evlenip kalabalık bir aile haline geldikten sonra, bu ilgisini çocuklarına da aşıladı.

60'lı yılların başlarında büyük erkek kardeşleri, Jackie, Tito ve Jermaine, babaları tarafından organize edilen "The Jackson Brothers" adında bir grup kurarak, kulüplerde şarkı söylemeye ve yarışmalara katılmaya başladılar.[11][12] Artık beş üyeden oluşan kardeşler, grubun adını "The Jackson 5" olarak değiştirdi.[13][14][15][16] Jackson'ın sahip olduğu ses ve dans yeteneği, kısa zamanda fark edildi. Henüz yaşı küçük olmasına rağmen, özellikle solo şarkılardaki performansı nedeniyle, 1964'te, diğer kardeşi Marlon'la birlikte gruba dahil edildi.

1968'e kadar geçen süreçte, amatör çalışmalarına gece kulüplerinde ve barlarda devam eden grup, Harlem-New York'ta bulunan Apollo Tiyatrosu'nda düzenlenen bir yarışmada birinci gelerek,[17] dönemin en ünlü R&B plak şirketi Motown'ın kurucusu Berry Gordy'nin dikkatini çekti. 1968'te Motown'la imzaladıkları sözleşmeden sonra Kaliforniya'ya taşınan grubun yıldızı hızla parlamaya başladı.[18]

Söz konusu şirketten Suzanne de Passe’ın menajerliğinde çıkan ilk dört tekli, "I Want You Back", "ABC", "The Love You Save", "I'll Be There" listelerde bir numaraya oturdu.[19] O-Jays grubu ve James Brown[20] gibi soul müziğin önderlerinin izinden giden The Jackson 5, 70'lerin başında zenci pop ve soul vokal gruplarının dünya çapında bir numaralı temsilcisi haline gelmişti... Michael Jackson ise, bu yeni müzik tarzını kendi içerisinde, dansıyla birlikte harmanlayarak, özgün bir tarza dönüştürecek, kendi kulvarında yalnız koşacaktı. Grubun bu hızlı yükselişinden sonra, güçlü sesiyle, farklı dansıylaMotown'dan, "Got To Be There", "Ben", "Music and Me" ve "Forever Michael" adlı ilk solo albümlerini çıkardı.[21] Artık Jackson için bireysel kariyerin önü açılmıştı.[11] oldukça sivrilen ve öne çıkan Michael Jackson, 1971-1976 yılları arasında halen The Jackson 5'a bağlı olarak, yine

Walt Disney Pictures tarafından, 1971'de grubun çizgi filmi yapıldı ve yayına verildi. Ününü tüm dünyaya duyuran Jackson kardeşler, uluslararası konserler serisine 1972'de İngiltere'den başladılar ve gittikleri her yerde kapalı gişe yaptılar. Bu dünya turnelerinde Commodores ve Lionel Richie, The Jackson 5'ın alt grupları olarak sahneye çıkmıştı. 1973'ten itibaren grubun satış rakamlarının düşme eğilimi göstermesiyle birlikte, Motown kontrolü ele alarak, bundan böyle şirket tarafından seçilecek şarkıların seslendirilmesi konusunda Jackson'lara baskı yapmaya başladı. Sıkıntılı günler geçiren grup, 1976'da şirketten ayrılma kararı alarak, Epic Records'la sözleşme imzaladı.

Bu gelişmeden sonra Motown, Jackson'lar aleyhine, sözleşmeyi ihlal etmek savıyla dava açtı. Aynı yıl, grubun bilgisi olmaksızın "The Jackson 5Jermaine Jackson, taraflar arasındaki bu ihtilaftan dolayı, gruptan ayrılarak Motown'da kaldı. İsim hakkını kaybeden Jackson kardeşler ise, Jermaine'in yerine en küçük kardeşleri Randy'i gruba dahil ederek, The Jacksons olarak ismini değiştirdi.[22] Yenilenen grup için artık yeni bir dönem başlıyor; Michael ise zirveye doğru koşar adım ilerliyordu. The Jacksons kısa zamanda toparlandı ve 1976 - 1984 yılları arasında, ağırlıklı kendi parçalarından oluşturdukları albümler ve teklilerle kariyerlerinde yükselmeye devam etti. Yeni şirketlerinden altı yeni albüm çıkaran grubun, 1978'deki Destiny çalışması neredeyse patlama yaptı ve Jackson kardeşlerin en başarılı albümleri arasında yer aldı. Anthology" adıyla karışık bir albüm yaparak piyasaya sürdü. Bu gelişme iplerin iyice gerilmesine neden oldu. Şirketin sahibi Berry Gordy'nin kızıyla evli olan

Bu albümün Michael için de ayrı bir önemi oldu. Çünkü kendi bestelediği şarkılar, dünya çapında büyük beğeni topladı ve grubun klasikleri arasına girmeyi başardı. Böylece Michael'ın "beste yapabilme" gibi başka bir yeteneği daha ortaya çıkmış oldu. Söz konusu albüm iki milyondan fazla satarak, grubun ve özellikle de Michael'ın ününe ün kattı.

Off The Wall: 1978 - 1982Off the Wall albüm kapağı

1978'e gelindiğinde ise, Michael için farklı tecrübeler söz konusu olacaktı. Jackson, korkuluğu canlandırdığı "The Wiz" adlı müzikal filmde,[23][24]Diana Ross ile birlikte rol aldı. Tam da bu dönemde, müzikalde kullanılacak olan şarkıları aranje eden Quincy Jones'la Michael'ın yolları kesişti.[25] Jones, ünlü pop starın gelecekteki başarısının ortaklarından biri olacaktı. Çünkü, film prodüksiyon aşamasındayken, Jackson'la Jones oldukça uyumlu bir ortaklık kurdular ve Michael'in bağımsız ilk solo albümünü birlikte yapmak için anlaştılar. Böylece 1979'da, ünlü şarkıcının ilk bağımsız solo albümü olan "Off the Wall", Jones'un yapımcılığında Epic Records'tan çıktı.[26] "Don't Stop 'Til You Get Enough", "She's Out Of My Life", "Off The Wall", "Rock With You" gibi dünya çapında ses getiren birçok hit parçayı içinde barındıran bu albüm, inanılmaz satış rakamlarına ulaşarak, Michael'ı pop müzik ve eğlence dünyasının idolü haline getirecek; sanatçıya ilk önemli ödüllerini kazandırmaya başlayacaktı.[27] 1980 yılında, American Music Awards tarafından 3 dalda ödüle layık görülen albüm (En İyi Soul/R&B Albümü - Off the Wall, En İyi Soul/R&B Erkek Şarkıcı, En İyi Soul/R&B Şarkı - Don't Stop 'Til You Get Enough), birçok liste başarı ödülünün de sahibi oldu. Aynı yılın Şubat ayına gelindiğinde, Michael yine "Don't Stop 'Til You Get Enough"la "En İyi R&B Erkek Vokal" dalında ilk Grammy ödülünü aldı.[27] aralarında aşk dedikodusunun çıktığı

Bir caz müzisyeni olan Jones'un, albümdeki parçalarda bu müzik türünü altyapıya yerleştirmesi doğal karşılanırken, bununla yetinilmeyip disco ve funky tarzı ritimlere de yer vermiş olması, sadece Michael'e özgü yeni bir müzik türünün ortaya çıkmasına neden oldu. Elbette bu da, Jackson'a benzersiz ve evrensel bir ün getirdi. İlk olarak yakın arkadaşı, Elizabeth Taylor tarafından kendisine atfedilen ve sonraları yaygın bir ifade şeklini alan "pop idolü" benzetmesi, özellikle bu dönemlerde anılmaya başlandı.

İlk solo albümünün getirdiği başarıların yanı sıra, Jackson kardeşlerle de çalışmaya devam eden Michael, 1980'de grupla birlikte "Triumph" albümünü çıkardı. Bestelediği şarkılar ve bunlara yazdığı sözlerle Triumph'a damgasını vuran yine Michael oldu. "Can You Feel It"e çekilen farklı klip de büyük ses getirdi ve sanatçının dans yeteneği milyonlarca müziksever tarafından yansındı. 1982'de ise, ünlü pop yıldızına, En İyi Çocuk Albümü dalında Grammy ödülü kazandıracak olan E.T. (Extra-Terrestrial) filminin orijinal soundrack'i "Someone in the Dark" şarkısını seslendirdi.

Thriller: 1982 - 1987

[URL="http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Thriller2.jpg" rel="nofollow" target="_blank">
Michael, Thriller albümünün kapağında


1982 yılı, ünlü pop yıldızı için neredeyse bir dönüm noktası oldu. Jackson'ı hemen hemen bugün bulunduğu noktaya getiren ve efsaneleştiren albüm, "Thriller", Epic Records'tan yine Quincy Jones yapımcılığında müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Genellikle arka arkaya, tekli halinde piyasaya sürülen albümün "Wanna Be Startin' Somethin'", "Billie Jean", "Beat It"i de içeren her şarkısı hit oldu ve müzik tarihinde tüm zamanların en yüksek satış rakamına ulaşarak rekor kırdı.[29]
Şarkıların yanı sıra, dört hit parça için kısa film tadında çekilen, güçlü ve geniş bütçeli prodüksiyon gerektiren ilginç klipler de büyük yankı uyandırdı. MTV, Billie Jean'le, ilk defa zenci bir şarkıcının video klibini yayınlamış oldu. Fantastik bir konuyla kurgulanmış ve danslarla görsel bir şölene dönüştürülmüş Thriller şarkısının 13 dakikalık klibi ise, patlama yaptı ve gelen talepler üzerine VHS formatında piyasaya sunularak, yine ulaşılamayacak bir satış rekoruna imza attı.
Klipte Michael'in sergilediği özgün dans kareografileri, birçok gence ilham kaynağı oldu. Özellikle Jackson kardeşler olarak katıldıkları Motown'ın 25.kuruluş yıldönümünde, Billie Jean'i seslendirirken sergilediği moonwalk[30][31]

Michael Jackson ve Paul McCartney'in The Girl Is Mine düeti


37 hafta zirvede kalan ve Billboard albüm listesinde 122 hafta geçiren Thriller, elbette birçok ödülü de beraberinde getirdi. 1984 yılında, 12 dalda aday gösterildiği Grammy'den 8 ödülle ayrılan Jackson, bir gecede en çok ödül alan sanatçı ünvanını, 2000 yılında Carlos Santana egale edene kadar elinde tutmayı başardı (Ödüllerin yedisi Thriller'a giderken, biri de, 1982'de seslendirdiği "Someone in the Dark"a verildi). Albüm aynı yıl, 8 Amerikan Müzik Ödülü, 4 Amerikan Video Ödülü, 3 MTV Video Müzik Ödülü ve Üstün Başarı Ödülü almaya hak kazandı.
Bu sırada, Pepsi-Cola'yla sponsorluk anlaşması imzalayan ve kardeşleriyle birlikte şirketin reklam filmlerinde rol alan Jackson'ın başına talihsiz bir olay geldi. Reklam çekiminde, havai fişek gösterisi esnasında saçları alev alarak cildinde ciddi hasar meydana geldi. Jackson, gördüğü fiziksel zarardan şirketi sorumlu tuttu ve tazminat davası açtı.[32] Lehine sonuçlanan davadan kazandığı astronomik meblağı ise, tedavisini yürüten hastaneye bağışladı.[33]
1984'te, Thriller rüyası devam ederken, kardeşleriyle tekrar biraraya gelerek "Victory" albümünü çıkardılar.[34] Bu albümde de Michael tarafından yazılmış ve bestelenmiş hit parçalar bulunuyordu. Jackson kardeşlerin en başarılı albümü olan Victory için 5 aylık uluslararası dev bir turne düzenlendi. Turne gelirinin tümünü bağışlayacaklarını duyurması üzerine, Jackson'ın adı, jest olarak Hollywood yıldızlar geçidine eklendi. Turneden 5 milyon $ gelir elde edildi.[35] 1985'te, "Beat It" adlı şarkısını, alkollü araba kullanmaya karşı televizyonlarda ve diğer basın-yayın organlarında yürütülen kampanyalarda kullanılmak üzere bağışlaması nedeniyle, dönemin devlet başkanı Ronald Reagan tarafından, teşekkür amacıyla Beyaz Saray'a davet edildi.[36]
Jackson ileriki yıllarda, ünlü bir dünya starı olarak, çok daha fazla ses getirecek sosyal sorumluluk ve insani yardım projelerini hayata geçirecekti. Bunlardan en önemlisi, USA for Africa kampanyası çerçevesinde,[37] özellikle Doğu Afrika'da açlık sınırında ve yardıma muhtaç bir şekilde yaşayan insanlar için, Lionel Richie ile birlikte yazdığı "We Are the World" parçasıydı. DünyaStevie Wonder, Tina Turner, Diana Ross, Ray Charles, Cindy Lauper, Bob Dylan, Bruce Springsteen gibi ünlülerin de aralarında bulunduğu 40'dan fazla popüler sanatçı tarafından seslendirildi. Bu başarının ardından, We Are the World'le Richie ve Jackson, Yılın Şarkısı dalında Grammy Ödülü'nü almaya hak kazandı.denilen ayak kaydırma hareketi, Jackson'ın imzasıyla tarihe geçti. çapında en çok satış rakamına sahip tekli olma özelliğini hala taşıyan şarkı, Michael Jackson ve Billie Jean ile özdeşleşen ay yürüyüşü.


1985 yılı yıldız şarkıcı için yalnızca övgülerle geçmedi. Jackson, içinde birçok ünlü sanatçı tarafından seslendirilmiş parçanın yanı sıra, özellikle Beatles'a ait 200'den fazla şarkının telif hakkını bulunduran ATV Müzik'in en büyük hissesini satın alarak,[38][39] birçok tartışmaya neden oldu. En sert tepki de müzayedeyi düzenleyen yakın arkadaşı, söz yazarı Paul McCartney'den geldi. Bu olay, dostluklarının ve bilhassa ortak söz yazarlığı çalışmalarının sonu oldu.
Söz konusu tartışmaların ardından, birtakım basın ve medya çevreleri, uzun süre yaşamak için Elephant Man'ın kemiklerini satın almaya kalkıştığından, ilginç tavırlarına kadar birçok konuda sanatçıya karşı alaycı bir üslup kullanmaya ve adından "Wacko Jacko" gibi irrite edici şekilde bahsetmeye başladı.
1986'da, George Lucas'ın yapımcılığında ve Francis Ford Coppola'nın yönetmenliğinde[33] çekilen "Captain EO" adlı kısa filmde Jackson, Kaptan EO rolüyle ekranların karşısına geçti.[40][41] 17 dakika olmasına rağmen yaklaşık 17 milyon dolara malolan film, o güne kadar çevrilmiş, dakika başına en büyük maliyete sahip filmdi. Disneyland'da gösterime giren film için Jackson, "Another Part Of Me" (sonradan "Bad" albümünde de yer aldı) ve "We Are Here To Change The World" adlı iki yeni parça seslendirdi.
Bad: 1987 - 1990

1987'de, pop yıldızı, "Bad" albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı.[42]Quincy Jones'un yapımcılığını üstlendiği son Michael Jackson albümüydü ve yine Epic Records etiketi taşıyordu. "I Just Can't Stop Loving You", "Bad", "The Way You Make Me Feel", "Man in the Mirror" ve "Dirty Diana" gibi tekliler listelerde bir numaraya oturarak, Bad Amerikan müzik tarihinde beş şarkısı Amerikan müzik listesinin zirvesine yerleşen ilk albüm oldu.[43][44][45][46]

Bad Dünya Turu, Japonya konseri.


Albümün tanıtımından sonra Jackson, yine Pepsi sponsorluğunda, on altı ay gibi oldukça uzun bir zaman alacak ilk solo dünya turnesine çıkarak hayranlarıyla buluştu; 123 konser verdi.[47] Bu arada Pepsi reklamlarıyla ekranlarda boy gösterdi. Dönüşündeyse, Bad şarkısına, Martin Scorsesezenci[48]
Ancak ünlü şarkıcı, 1988 yılında kendi yazmış olduğu Moonwalk adlı otobiyografisinde, sadece iki tane estetik operasyon yaptırdığını ve çenesindeki yaralardan dolayı da cildi için cerrahi işlem uygulandığını yazdı.[48] Bad'in klibi de tüm bu sansasyonlara rağmen, oldukça iyi bir satış rakamına ulaştı.
Jerry Kramer ve Colin Chilvers tarafından yönetilen; Kellie Parker, Sean Lennon ve Brandon Adams'ın Jackson'a eşlik ettiği "Moonwalker" adlı müzikal film, 1988 yılında gösterime girdi[49] ve izleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Filmin VHS sürümü bir milyon satış adediyle yeni bir rekora imza attı. Artık yıldız sanatçı, pop,rock ve soul müziğinin kralı ilan edilecek ve Elvis Presley[49], Beatles[49], Frank Sinatra[49] gibi dünya çapında üne kavuşarak zirveye oturmuş bir idol haline gelecekti.
Filmin başarısından sonra, paparazzilerden ve hakkında türetilen dedikodulardan bunalan Michael, Hayvenhurst'te ailesiyle birlikte yaşadığı evi terk ederek, 2700 dönümlük dev bir alana kurulu Neverland çiftliğini satın aldı ve orada gözlerden uzak yaşamaya başladı. Çok küçük yaşta hayata atılmak zorunda kaldığı için, özlemini kurduğu çocukluk günlerini yaşayabilmek adına, lunaparktan hayvanat bahçesine, büyükçe bir göle kadar kendine apayrı bir dünya kurdu bu çiftlikte.
2008 itibariyle, albüm, ABD'de sekiz milyon gönderileri de dahil olmak üzere dünya çapında 30 milyon kopya satmıştır. yönetmenliğinde 18 dakikalık, yine kısa film niteliğinde bir klip çekildi. Ancak klipteki yeni Michael Jackson görüntüsü, neredeyse şarkıdan daha çok konuşulur hale geldi. Çünkü ünlü şarkıcının hem yüzünde, hem de ten renginde çok belirgin ve şaşırtıcı değişiklikler vardı. Medya, sanatçının, olmaktan utandığı için ten rengini beyazlatmaya çalıştığı, burun estetiği, alın kaldırma ve dudak inceltme operasyonu gibi birçok ameliyat geçirdiği iddialarını ortaya attı. Dangerous: 1991 - 1994

1991'de, Jackson, müzik şirketini değiştirerek astronomik bir rakamla Sony'le sözleşme imzaladı. 15 yıllık bir sürece ve altı albüm ile bir film çalışmasına dayanan kontrat, Michael'e sağladığı ekonomik getiriyle, adından çok söz ettirdi. Aynı yılın Kasım ayında, sanatçının yeni albümü Dangerous piyasaya çıktı.[50] "Ben yalnızca dürüst olmak isteyen, insanları mutlu etmeye çalışan biriyim. Tanrı'nın bana ihsan ettiği yeteneğim aracılığıyla onlara biraz olsun 'kaçış duygusu' vermek amacım. Kalbim burada işte. Tüm yapmak istediğim bu..."

—Michael Jackson, [51]

Michael Jackson'un kullandığı imzası.


Albümün hit parçası olan "Black Or White"a John Landis yönetmenliğinde çekilen klip, olay yarattı. Klip, şiddet ,cinsellik ve ırkçılık gibi öğelere gönderme yapıyor; özellikle sonlarına doğru görülen bazı sahnelerle şimşekleri üzerine çekiyordu. Sözkonusu klibin, medya ve kamuoyunda yarattığı tartışmalar nedeniyle, Jackson bir basın bülteni yayınlayarak üzüntüsünü ifade etti ve ihtilafa konu olan bölümleri kaldırttı. sansasyonlara rağmen, "Remember The Time",[52] "In The Closet",[52] "Jam"[52] gibi hit parçalar daha çıkaran albüm, sonraki albüm HIStory'nin yayımlanmasına kadar dünya çapında yirmi iki milyon adet satmıştı.[53]. Sanatçının çıktığı ikinci dünya turnesi, hemen her ülkenin basın-yayın organları tarafından birebir takip edildi.[52]
1992'de, MTV tarafından kanalın ilk uluslararası yarışması yayınlanmaya başladı. Dünya çapında birçok insanın katılabildiği yarışmanın ödülü ise, Michael'la bir akşam yemeğiydi. Oldukça büyük ilgi uyandıran yarışmanın talihlileri, ünlü sanatçının "In the Closet" adlı teklisinin klip çekimlerinde biraraya geldi. Ertesi yıl ise, ABC kanalınca Jackson kardeşlerin gerçek hayat hikâyelerine dayanan görsel biyografileri "The Jacksons: An American Dream" yayına sunuldu. Gerçekten de, neredeyse bir rüyanın dünyanın gerçek olgularıyla yakın temasa geçtiği bir hikâyeye sahip olan Michael ve kardeşlerinin, evrensel popülaritesinin altında yatan neden belki de buydu.

Madonna ve Michael Jackson, 1991 Oscar Ödülleri'nde


Aynı yıl, Jackson, sosyal sorumluluk çerçevesinde, hümanist projelere imza atmaya devam etti ve "Heal the World Foundation" adı altında bir fon kurdu. Fonun amacı, çocukların daha iyi ve eşit yaşam koşullarına sahip şekilde büyümesini, yaşadıkları topluma faydalı hale gelmesini sağlamaktı. Kuruluşun faaliyet merkezi Kaliforniya civarında, Santa Ynez'di ve yardıma muhtaç çocuklar, ünlü yıldızın Neverland çiftliğindeki oyun alanlarından yararlanıyordu. Jackson bu fon için 3.5 milyon kişiye 67 tane konser verdi. Konserlerin tüm geirleri bu fona yatırıldı.[54][55] O $ 20 milyon, bir rekor daha kırma için halen ayakta olan HBO ile yaptığı anlaşmayla Dangerous[56]

Hollywood Walk of Fame' de iki yıldızı bulunan tek sanatçı Michael Jackson.


1993'de 27. Superbowl maçının devre arasında mini bir konser veren Michael, Amerikan televizyonlarında o zamana kadar elde edilmiş en büyük izlenme payına sahip oldu ve yaklaşık 100 milyon kişiyi ekranları başına topladı. Şubat ayında düzenlenen 35. Grammy Ödül töreninde, Jackson'a "Yaşayan Efsane" ödülü verildi. Mart ayında ise, Soul Train tarafından Yılın Hümanisti ödülüne layık görüldü.[54]
dünya turu için yayın haklarını sattı. HIStory, Blood On The Dance Floor: 1995 - 2000


Michael, HIStory turnesinde Münih 1997


Jackson, "HIStory: Past, Present And Future" adlı yeni albümününün birinci bölümünü, 1995'in Haziran ayında çıkardı. HIStory Begins, albüm serisinin başlangıcıydı[57] ve cover'lanmış 15 eski hit parçadan oluşuyordu. Serinin ikinci bölümü, HIStory Continues ise, 15 yeni parçayla piyasaya sürülmüştü. İlk albümün ilk teklisi, büyük liste başarısı sağlayan "Scream" oldu. Kızkardeşi Janet Jackson'la birlikte seslendirdiği bu parçaya çekilen klip ise, tüm zamanların en pahalı videosu oldu. Jackson, yarım şirket sahipliğini korunur gibi hatta daha fazla şarkı için haklarını açık $ 95 milyon kazandı.[39][58]
Jackson kardeşler "Scream"le, MTV Video Müzik Ödülleri gecesinden, farklı kategorilerde 3 ayrı ödülle ayrıldı.[59] Anti-Semitik ifadeler içerdiği için Yahudi toplumunun tepkisini çeken "They Don't Care About Us" şarkısı, HIStory albümünden çıkan dördüncü tekli oldu. Parçanın anti-semitik sözleri, sonraki düzenlemelerde sound'a uygun bir şekilde değiştirildi. Bu arada Michael; Elvis Presley'in kızı olan Lisa Marie Presley ile evlendi.[60] Ancak evlilik 18 ay gibi kısa bir zaman sürdü.
Albümün başarısı üzerine 1996'da yine dünya turnesine çıkan Michael, henüz konserler devam ederken Deborah Jeanne Rowe ile evlendi.[61][62] [63]1999 yılında olaylı bir şekilde boşandı.

Michael'ın Hollanda'daki HIStory Heykeli.


Sansasyona neden olan şey, çocukların velayet davasıydı. Popun kralı hakkında yapılan tartışmalar bununla da sınırlı kalmadı. 1996'da Brit Ödülleri gecesinde, "Earth Song" adlı parçasını, beyazlara bürünmüş ve çevresini sarmış birçok küçük çocukla seslendiren Jackson, iki ağaç arasında kollarını açtığı figürü nedeniyle, kendisini Mesih gibi gördüğü iddiaları ile karşı karşıya kaldı.
1997 yılına gelindiğinde, ünlü pop şarkıcısı, HIStory albümünün hit parçalarının remix'lerinden oluşan "Blood On The Dance Floor: HIStory in the Mix" i piyasaya çıkardı. Albümün çıkış parçası "Blood On The Dance Floor", "Is It Scary" ve "Ghosts" büyük ilgi gördü ve iyi bir liste başarısı kazandı.[64][65]
Michael, bu albümünü, büyük yardımını gördüğü Elton John'a ithaf etti. "Is It Scary" ve "Ghosts"a, Jackson ile Stephen King tarafından yazılan, Stan Winston tarafından yönetilen 35 dakikalık bir klip çekildi. Halen dünyanın en uzun müzik videosu olma özelliğini koruyan klip, yine uluslararası bir başarı kazandı.
Ancak bu evliliğini de sürdüremeyen Jackson ile Rowe, Invincible: 2001 - 2002

2001'de Jackson, 13 ülkenin pop müzik listesinde bir numaraya oturacak olan "Invincible"'ı çıkardı.[66] "You Rock My World", "Cry" ve "Butterflies" gibi hit teklilerle piyasalarda fırtına gibi esti. Ancak, albüm çıkmadan önce, ünlü yıldızın, Sony Müzik'in sahibi Tommy Mottola'yı, süresi dolmak üzere olan kontratlarını yenilemeyeceği doğrultusunda uyarmasına rağmen, Jackson'la şirketin arası açıldı.[67]
Yasal prosedürler nedeniyle, albümle ilgili tüm promosyonlar ve tekli satışları iptal edildi. Mottola'nın, Afrika kökenli Amerikan sanatçılara saygısız davrandığını ve hakaret içerikli konuşmalar yaptığını iddia eden Michael, şirketin zenci artistleri çıkarları doğrultusunda kullandığı yönünde bir açıklama yaptı. Sony ise, sanatçının iddialarında doğruluk payı olmadığını savundu.[68][69]
2001 yılının Eylül ayında, yıldız şarkıcı, solo kariyerinin otuzuncu yılını doldurması şerefine, Madison Square Garden'da bir kutlama partisi düzenledi.[70][71] Partide Michael'ın yakın dostlarından efsane aktris Elizabeth Taylor, bir zamanların ünlü çocuk yıldızı Macaulay Culkin ve Chris Tucker da yer almışdır. Bu özel gecede, Usher, Whitney Houston, Destiny's Child, James Ingram, Gloria Estefan, Liza Minelli, Marc Anthony, Shaggy gibi ünlülerden bazıları Michael'ın hafızalara kazınmış şarkılarını okurken, bazıları da kendi parçalarını seslendirerek geceye renk kattılar.[72] N'sync ve Britney Spears
Michael'la düet yapma şansını yakalamışlardır. Michael kardeşleriyle de özel bir performans sergiledi. Bu gece ile yıllarca ara verse dahi Michael’ın en üstün sahne sanatçısı olduğu ve King Of Pop lakabını layıkıyla almış olduğu akıllara bir kere daha kazındı. Number Ones, Visionary: 2003 - 2007

2003'te, Jackson, "Resurrection" adında bir albüm çıkaracağı haberini verdi ve albümün promosyonunu kısa bir filmle yaptı. Aynı yılın Mart ayında, "Xscape" şarkısının çıkacağı, yayın organlarında duyulmasına rağmen, bilinmeyen nedenlerden dolayı iptal edildi. Bunun yerine yılın sonlarına doğru, Jackson'ın zirveye çıkıp hit olmuş tüm parçalarını içeren "Number Ones", Sony Records etiketiyle CD ve DVD formatında piyasaya sürüldü ve 8 milyondan fazla bir satış rakamı yakaladı. Çocuk istismarı hakkında şunları söyledi:

« Beni gerçekten tanıyan herkes şunu iyi bilir ki, çocuklar hayatımdaki her şeyden önce gelir ve bir çocuğa asla zarar veremem. »
(Michael Jackson)
Albümdeki tek yeni parça olan "One More Chance"'in klip çekimlerinde, yine çocuk istismarı iddiasıyla ikinci kez[73][74] tutuklanan Jackson, masum bulunarak salıverildi.[75] Aynı yıl, basında Michael Jackson'ın dinini değiştirerek İslamiyet'i seçtiği ve Müslüman olduğu yönünde haberler çıktı. Sonrasında ise, 2005'te, bir cami yaptırdığı haberleri de çıktı.[76]


2004 yılının Ağustos ayında VH1 müzik kanalında, "Man in the Mirror: The Michael Jackson Story" adında, sanatçının hayat hikâyesini anlatan görsel bir biyografi yayınlandı.[78] Gavin Arviso tarafından Jackson aleyhine tekrar gündeme getirilen cinsel çocuk istismarı suçlamalarına karşılık, ünlü rap şarkıcısı Eminem "Just Lose It" şarkısıyla göndermeler yaptı. Tartışmaların alevlenmesi üzerine Michael, açıklama yapmak zorunda kaldı.[79][75]
2005 yılının Haziran ayında, hakkında açılan on davanın tamamından beraat eden Jackson, Bahreyn'e yerleşti.[80][81][82] Şarkıcının aşırı kilo kaybetmesi ve stres-zararlı alışkanlıkları onu kötü etkiliyordu.[83] Ünlü sanatçı California, Santa Maria`daki mahkemede hakkında öne sürülen çocuklara taciz suçlamasından aklandıktan hemen sonra Prens Şeyh Salman bin Hamed Halife`nin davetlisi olarak Bahreyn`e uçmuştu. `Movie Database` sitesinin haberine göre Jackson`ın avukatı Thomas Mesereau, şarkıcının Neverland`daki malikanesini satıp hayati bir karar alarak Bahreyn`i çalışma merkezi ve ikametgahı olarak seçeceğini doğruladı. Mesereau, `Jackson hayatının seçimini yaparak en zor anında kendisini yalnız bırakmayan sadık dostlarının yanına yerleşiyor. Ayrıca Bahreyn Michael`a sağlık açısından oldukça iyi geldi` dedi.[84] Burada zamanını yeni besteler yaparak ve Katrina Kasırgası mağdurlarına ithafen "I Have This Dream" şarkısını yazarak geçirdi.[85] Bu şarkının seslendirilmesinde Ciara, Snoop Dogg, Keyshia Cole, James Ingram, Jermaine Jackson, Shanice, Shirley Caesar ve The O'Jays gibi ünlüler yer aldı. Ancak, şarkı bilinmeyen nedenlerden dolayı yayınlanmadı.
2006 Şubat ayında, Jackson'la eski eşi Deborah Rowe'un velayet davası sonuçlandı.[86] Mahkeme, eski eşlerin çocukları üzerindeki haklarını sınırlandırarak ihtilafa açık bir karar verdi.[87] Mart ayında ise, Kaliforniya İşçi Dairesi, sigorta ücretlerini ödemediği gerekçesiyle Neverland çiftliğini kapatarak, sanatçıyı, 69 kişiden oluşan her bir işçi başına 1000 dolar olmak üzere, toplamda 69.000 dolar tazminat ödemeye mahkum etti.


Albümün en bilinen simgelerinden sayılan Thriller. Şarkıda yer alan kapı gıcırtısı, kurt uluması, gök gürültüsü gibi seslerle örtüşen melodiler; şarkıyı paranoyalarla örülü bir seksenler simgesi haline getirmiştir. 1984 yılında yayınlanmasıyla albümü tekrar zirveye ulaştıran şarkının klibi Grammy ödülüne layık görülmüştür. Thriller, günümüzde halen bir seksenler simgesi olarak anılmakta, klipteki koreografiler onlarca sanatçı tarafından kopya edilmektedir.[26]

Bad albümünün önemli çalışmalarından biri olarak gösterilen Smooth Criminal. 1988 yılında yayımlanan şarkıdaki yüksek teknolojili müzik enstrümanları dikkat çekmektedir.[88]
Dinlemekte problem mi yaşıyorsunuz?
Medya yardımı sayfasına göz atın.

Jackson Nisan ayında, Two Seas adlı müzik şirketinin CEO'su olan İngiliz müzik yapımcısı Guy Holmes ile, 2007'de çıkması planlanan tek albümlük bir sözleşme yaptı. Mayıs 2006'da ise Tokyo'da, MTV'nin Japonya lokasyonu tarafından düzenlenen Video Müzik Ödülleri'nde Yaşayan Efsane ödülünü aldı. Uzun bir aradan sonra Michael'in ekranlarda göründüğü ilk geceydi bu. Kasım ayında, ünlü pop yıldızının, "Visionary: The Video Singles" adında, yirmiden fazla hit şarkısını içeren bir çalışması, yine Sony Müzik etiketiyle yayınlandı. Guiness Dünya Rekorları'nın Londra ofisinde 8 dalda layık görüldüğü ödülleri alan Jackson, Dünya Müzik Ödülleri'nde, 100 miyondan fazla satış rakamına ulaştığı için Elmas ödülün de sahibi oldu.
Thriller 25, 2008 -

2008 Şubat ayında Michael Jackson Thriller albümünün 25. yılı şerefine Thriller 25'i yayımladı. Thriller 25, Amerika'da 2, Birleşik Krallık'ta 3. sıraya ulaştı.[89][90][91]
2009 Mart ayında Londra'da yaptığı basın açıklamasında Michael Jackson, Londra'da 8 Temmuz itibari ile 50 konser vereceğini açıkladı.[92][93] Ayrıca Michael Jackson, bu konserlerin Londra için son konserleri olacağını belirtti.[92][7]
25.Yıl özel versiyonu; orijinal albüm ve sekiz bonus şarkı içeriğiyle piyasaya sunuldu. Ayrıca Michael Jackson’ın yayınlandığı anda pop dünyasını yerinden oynatan videoları; "Thriller", "Beat It," ve "Billie Jean"den kısa filmler de albümle birlikte bir DVD ile sunuldu. Michael Jackson’ın Emmy adayı unutulmaz “Billie Jean” performansının bulunduğu "Motown 25:Yesterday, Today, Forever" özel televizyon şovunun görüntüleri de bu DVD’de yer alıyor.

Fiziksel görünüşteki değişiklikler

Michael Jackson'da 1980'li yıllarda fiziksel değişiklikler görülür.[94] Siyah olan teni açılarak bölgesel olarak bayazlaşmış ve 1987'ye kadar makyajla beyaz bölgeler siyah makyaj ile kapatılmıştır. Ancak 1987 yılında vücuttaki beyaz bölge miktarı yoğunluğu ele geçirince siyah bölgeler beyaz makyajla kapatılmış fakat 1998 yılı civarında makyajlar tüm vücudun beyaz olmasından dolayı sonlanmıştır. Michael Jackson'ın teninin açılması vitiligo hastalığından ötürüdür. Kendisi 1993'teki bir röportajda bu hastalığın Thriller albümünden bir süre sonra olduğunu söylemektedir. Bu hastalık en çok yüzüne ve kaval kemiği bölgesine vurmuştur. Yüzü beyazlamış, burnunun üstünde bir leke oluşmuştur. Kaval kemiğinde büyük yaralar meydana gelmiştir.


sevil1903 Tarih: 30.06.2009 23:05
51- 1992’de Jackson’a Fildişi Sahilleri’de kraliyet ünvanı verildi.

52- Konserlerden önce, suda eritilmiş Ricola şekeri içerdi.

53- Doğum yeri olan Gary-Indiana’da adına bir müze kurulması planlanıyor.

Haberin devamı ↓
reklam

54- Yerçekimine karşı dar açılı olarak eğilmeyi sağlayan özel bir ayakkabının patentini almıştı.

55- Liza Minelli ile David Gest’in düğününde sağdıçlık yaptı.

56- 1993 yılındaki ‘Süper Bowl’un devre arasında yaptı gösteri ABD’de tüm zamanların reyting rekorunu kırdı.

57- Kliplerinden birini Michael Scorcese yönetti.

58- 1997’de yapılan bir araştırma sonucunda dünyanın en tanınmış insanı olarak ilan edildi.

59- 1939 yılında ‘Rüzgar Gibi Geçti’ adlı filme verilen en iyi film Oscar’ın, 1999 yılında 1,5 milyon dolar karşılığında satın aldı.

60- Bir keresinde Elizabeth Taylor için “sarılıp uyumaya bayıldığım yumuşacık, sıcak bir battaniye” tanımını yapmıştı.

61- Simpsons’ın bir bölümünde seslendirme yaptı.

62- Macauley Culkin, iki çocuğunun vaftiz babasıdır.

63- Michael Jackson, Lionel Richie ile birlikte ‘We are The World’ adlı şarkının söz yazarıdır.

64- Nicole Richie’nin vaftiz babasıydı.

65- Bee Gees grubundan Barry Gibb’in oğlunun da vaftiz babasıydı.

66- Sir Richard Attenborough ve oyuncu Rebecca de Mornay ile aynı gün dünyaya geldi.

67- Öldüğü sırada, büyük geri dönüşü olacak Londra’daki 50 konsere hazırlanıyordu.

68- Ağabeyleri Marlon, Jermaine, Jackie ve Tito ile birlikte Jackson 5’da şarkı söylemeye başladığında dört yaşındaydı.


Dört yaşından itibaren 'Jackson 5'da şarkı söyledi.

69- Jackson 5’ın ‘I Want You Back’, ‘ABC’ ve ‘I’ll Be There’ adlı şarkıları listelerde bir numara oldu.

70- 2002’de bebek yaştaki oğlu Prince Micheal II’yi, Berlin’deki hayranlarına gösterirken balkondan sarkıtması tartışmalara neden olmuştu.

71- MC Hammer, Michel Jackson’u dans yarışmasına çağırarak meydan okumuştu.

72- Bir TV belgeselinde, yatağını çocuklarla paylaştığını kabul etmiş ancak bunun seksüel içerikli olmadığını sadece şirin bir şey oldunu söylemişti.

73- 1984’deki Pepsi için yapılan reklam çekimleri sırasında yaşanan bir patlamanın ile saçları tutuştu, kendisi aralandı.

74- ABD müzik listelerinde liste başı olan 13 hiti, onu bu alanda Elvis Presley, the Beatles ve Mariah Carey’den sonra dördüncü sıraya taşıyor.

75- Babası Joseph çelik fabrikasında çalışıyordu.

76- Joseph Jackson ve kardeşi Luther ‘The Falcons’ adındaki R&B grubunun üyeleriydi.

77- Michael Jackson annesi tarafından bir ‘Yahova Şahidi’ olarak büyütüldü.

78- 1993 yılında Oprah Winfrey’le yaptığı röportajda, yalnız ve travmatik bir çocukluk geçirdiğini söylemişti.

79- Yeteneği ilk olarak beş yaşında okuduğu bir Hristiyan ilahisi ile fark edildi.

80- Kardeşleri ile kurduğu grubun ilk adı ‘Jackson Brothers-Jackson Kardeşler’di.

81- Micheal Jackson’ın sekiz yaşında grubun solisti olmasıyla birlikte grubun adı ‘Jackson 5’ olarak değişti.

82- 1966-68 arasında orta batı ABD’de uzun bir turneye çıktılar.

83- Bu dönemde müziğine olan ilgiyi arttıran ama kendisinin hiç sevmediği ‘Wacko Jacko’ takma adını kullandı.

84- Oksijen çadırında uyuduğu ya da Fil Adam’ın kemiklerini satın aldığı gibi hakkında pek çok şehir efsanesi üretildi.

85- ‘Bad’in dünya turnesi ni 4.4 milyon insan izledi.

86- İlk otobiyografisi olan Moon Walk’un tamamlanması dört yıl sürdü.

87- Kitap, New York Times’ın en çok satanlar listesinin zirvesine çıktı.

88-Burnuna iki kez estetik ameliyat yaptırdığını kabul etti.

89- Kilo vermenin ve katı bir vejeteryan diyet uygulamanın sahne performansına katkı sağlayacağı tavsiye edilmişti.

90- ‘Man in the Mirror’ adlı single’ının tüm gelirini hayır işlerine bağışladı.

91- 1991 yılında Sonny ile 65 milyon dolarlık bir kontrat imzaladı.

92- 1992’de, yardıma muhtaç çocukları Neverland’da getirp koruma altına alan ve dünya çapında çocuklar için alanlar kuran ‘Heal the World’ adlı vakfı kurdu.

93- Afrika ülkesi Gabon’u ziyareti sırasında 100 bin kişi onu görmeye geldi.

94- En bilinen evcil hayvanı, Bubbles adındaki şempanzesidir.


Micheal Jackson ve Bubbles

95- Bubbles, Texas’daki bir kanser araştırmaları kliniğinden alındı.

96- ‘Bad’in kayıtları sırasında Jackson’ın yanında bulunan Bubbles, Tokyo’daki konserlere de onunla birlikte gitti.

97- Heykeltıraş Jeff Koons, Micheal Jackson ve Bubbles’ın bir seri heykelini yaptı.

98- Micheal Jackson’ın Deborah Jeanne Rowe’dan, Micheal Joseph Jackson Junior ('Prens' olarak da biliniyor) ve Paris Michael Katherine Jackson adında iki çocuğu oldu.

99- Çift 1999 yılında boşandı, Rowe çocukların vesayetini babalarına verdi.

100- Micheal Jakcson’un muzdarip olduğu vitiligo deri hastalığı yüzde 1 ya da 2 oranında görünüyor.
sevil1903 Tarih: 29.06.2009 20:33

Pek çoğumuz Michael Jackson'ın siyah renkli derisinin utandığı için, ilaçlarla beyazladığını zannederiz.

Michael Jackson 1993 yılında Oprah Winfrey ile yaptığı söyleşide renginin neden değiştiğini ilk defa olarak açıklamıştı. Bütün spekülasyonlara rağmen ve söylenenin tam aksine Michael rengini açtırmadı. Onun "vitiligo" adında bir deri hastalığı var ve dünya çapındaki dermataloglar tarafından bu hastalık "Michael Jackson hastalığı" olarak da adlandırılıyor. Hastalık deriye renk veren pigmentlerin işlevlerini kaybetmesi sonucu ortaya cıkıyor. Hastalığın bilinen bir sebebi yok.

Makyaj ve görüntü hileleriyle örtbas edilen vitiligo hastalığının belirtileri olan lekeler doğal olan fotoğraflarda seçilebiliyor

VİTİLİGO
Vitiligo deride renk kaybına uğramış beyaz plaklarla seyreden kronik, genelde ilerleyici kozmetik problem oluşturan bir deri hastalığıdır.


Vitiligo deride renk kaybına uğramış beyaz plaklarla seyreden kronik, genelde ilerleyici kozmetik problem oluşturan bir deri hastalığıdır.Vitiligo alanlarında deri beyaz görünürken çevresindeki bölgeler normal renktedir ve bu bölgelerde cilde rengini veren melanositlerdeki hasar nedeniyle tüyler ve kıllardada beyazlık görülür.Renk kaybı olan bölgeler çeşitli büyüklüklerde ve değişik sınır yapıları içerebilirler.Kimi zaman bir nokta kadar küçükken,kimi zaman el ayası kadar büyük ve hatta tüm deriyi etkilemiş olabilir.
En sık etkilenen bölgeler ise yüz, dudak, boyun, göğüs, penis, diz, dirsek ve el sırtlarıdır. Beyaz bölgeler ultraviyole ışınına karşı hassas olurlar.Güneş yanıklarından, darbelerden sonra yeni vitiligo bölgeleri gelişebilir.Vitiligo birçok hastalıklarla (diabet, anemi, kanser, tiroit bezi hastalıkları.......) beraber görülebilir.
sevil1903 Tarih: 29.06.2009 20:22
Müzik Ödülleri


2006

Dünya Müzik Ödülleri
Elmas Ödülü

Guiness Rekorlar Kitabı
Michael’a kırdığı 8 dünya rekoru sebebiyle kazandığı sertifikalar kendisine takdim edilmiştir.

MTV Video Music Awards (Japonya)
Efsane Ödülü

2004

Yardımseverlik Ödülü
AIDS ile mücadele kapsamında verdiği destekten dolayı, Afrika büyükelçisi tarafından Washington’da Michael’a yardımseverlik ödülü verilmiştir.

2003

BMI (Broadcast Music Incorporated)
En iyi şarkı: 'Butterflies'

Şehir Anahtarı takdimi:
Mj kendi doğduğuı yer olan Gary, Indiana’ya yaptığı ziyaret esnasında belediye başkanı tarafından “şehir anahtarı” ile onurlandırıldı.

Şehir Anahtarı takdimi:
Aynı şekilde Las Vegas şehri anahtarı da belediye başkanı tarafından Michael’a sunulmuştur.

Teklik Gücü Ödülü
Hayatboyu Başarı Ödülü

Radio Music Awards
Yardımseverlik Ödülü: Michael bu ödülü alan ilk kişidir.

2002

Amerikan Müzik Ödülleri
Yüzyılın Sanatçısı Ödülü

Bambi Ödülleri
Milenyumun Pop Sanatçısı

Billboard Ödülleri
Özel Billboard Ödülü: Thriller’ın 20. yılı şerefine özel ödül

Celebrate the Magic Foundation:
Sihirli Hayat Ödülü: Michael bu kurum tarafından, “Dünya’yı güzelleştirdiği ve çocuklar ile insanlığa yardımcı olduğu için” kendi şahsına münhasır bu özel ödül ile onurlandırılmıştır.

NAACP Image Awards:
En beğenilen klip: 'You Rock My World'
En beğenilen TV Özel Programı: 30. Sanat yılı kutlamaları.
En beğenilen TV Özel Programı Performansı: 30. Sanat yılı kutlamaları.

NRJ Awards: (Fransa)
En iyi Ulular arası erkek şarkıcı ödülü

Şarkı sözü yazarları Hall of Fame’i;
En iyi şarkı yazarlarının dahil edildiği bu oluşuma MJ da kabul edilmiştir.

2001

KISS-FM:
Hayatboyu Başarı Ödülü

Michael Jackson Day 10 Award:
Adrian Grant tarafından Michael’a hayranları önünde sunulan özel bir ödül

NASDAQ:
MJ, NASDAQ şefi tarafından özel bir ödül ile onurlandırılmıştır.

Rock and Roll Hall of Fame Kabulü:
Michael, Rock and Roll Hall of Fame’e 1997’deki Jackson5 grubu ile katılmasından sonra 2001’de de solo olarak kabul edilmiştir.

Dünya Ödülleri
Dünya Sanat ÖdülüMichael Jackson, dünya barışı için gösterdiği çaba ve uğraşları sebebiyle bu ödül ile onurlandırıştır.

2000

G&P Foundation Angel Ball:
Umut Meleği Ödülü (Kanserle mücadele için verdiği destekten dolayı)

Dünya Müzik Ödülleri
Milenyumun en çok satan Erkek Pop Sanatçısı

1999

Ebony Dergisi
20. yy’ın en önemli 100 siyahi insanlarından biri.

Entertainment Weekly
Son 50 yılın en büyük 8. Şovmeni

Recording Industry Association od America (RIAA)
HIStory’ye RIAA tarafından 7 Platinyum sertikası verildi.

Entertainment Weekly Anketi
En iyi solo sanatçı.
En iyi Grup ( The Jacksons)
Daha çok değer hakeden sanatçı/grup: MJ
En iyi albüm: Thriller
En iyi şarkı: Billie Jean
En iyi klip : Thriller

Lifetime Achievement Award
Namibya kıralı tarafından Michael’a Güney Afrika’da takdim edildi.

Diamond Award
Bir albüm yada single’ın Amerika satışları 10 milyonu geçtiği için verilen ödül.

CD-First Internet Anketi
90ların en büyük Pop sanatçısı

Bollywood Awards
Dünya yardımseverlik ödülü

Internet Worldwide Top 100 Male Stars
1. Erkek yıldız.


CNN Internet Anketi
Tüm zamanların en iyi klibi: Thriller


1998

VH1 Anketi
Tüm zamanların en iyi klibi :Thriller

Puls Denmark Music TV Program Viewer (Anket)
En iyi yabancı erkek şarkıcı (1997 Tarihlin ankete göre)
Yılın en iyi şov organizasyonu (1997 Tarihlin ankete göre)

Bravo Dergisi
Silver Otto Ödülü

Mix Dergisi readers’ (Anket)
En önemli olay – MJ’nın Parken Stadyumu Konseri
En iyi yabancı erkek şarkıcı
En iyi şarkıcı
En iyi giyinen ikinci şarkıcı
En iyi üçüncü yabancı albüm. BOTDF


Billboard "Hot 100" Singles Listesi
En çok 1 numaraya sahip erkek sanatçı (13)


1997

Bob Fosse Ödülleri
En iyi klip kareografisi : Ghosts


Bravo Dergisi
Silver Otto Ödülü
En iyi Albüm HIStory
En iyi Şov
En güzel görünen üçüncü şarkıcı

Rock and Roll Hall of Fame
Jackson 5 Hall of Fame ilan edildi.

Popcorn Dergisi Ödülleri
En iyi Erkek Vokalist

Brezilya TVZ Video Ödülleri
Uluslar arası en iyi klip : BOTDF

Hollanda Müzik Endüstrisi Ödülleri
En iyi erkek sanatçı
En iyi canlı organizsayon

Live! Dergisi (anket)
En değerli erkek sanatçı
Eğlence dünyasının Efsanesi


1996

World Music Awards
En çok satan erkek sanatçı
En çok satan albüm, Thriller
Yılın en çok satan sanatçısı
En çok satan Amerikalı sanatçı
En çok satan R & B sanatçısı

İrlanda Müzik Ödülleri
En iyi uluslar arası sanatçı - HIStory


Brit Awards
Jenerasyonun Sanatçısı Ödülü

Le Film Fantastique – Fransa Film Ödülleri
Yılın en iyi klibi – Earth Song

Danimarka Grammy Ödülleri
En iyi uluslar arası sanatçı
En iyi uluslar arası albüm - HIStory

Genesis Ödülleri
1995 Doris Günü Müzik Ödülü (Müzik ve hayvan sevgisini birleştiren çalışması Earth Song dolayısıyla )

Bravo Dergisi
Altın Otto Ödülü
Platinyum Otto Ödülü – Hayat boyu başarı ödülü( Michael bu ödülü alan ilk kişidir)
En iyi Albüm – HIStory
En iyi Erkek sanatçı
En iyi Şarkıcı
En iyi Organizasyon

Hong Kong Hit Radio
En iyi uluslar arası sanatçı
Yılın en iyi şarkısı – You are not Alone

1995

MTV Video Müzik Ödülleri
En iyi dans kilibi – Scream
En iyi Kareografi – Scream
En iyi sanat yönetimi – Scream

Popcorn Dergisi
Onyılın sanatçısı ödülü
Yılın en iyi erkek vokalisti

BET Hall of Fame Ödülleri
Michael bu ödülü alan ilk sanatçı oldu.

Billboard Music Awards
Özel “Hot 100” Ödülü

Bravo Dergisi
Alton Otto Ödülü

Brezilya TVZ Video Ödülleri
Yılın en iyi erkek sanatçısı

Avrupa MTV Müzik Ödülleri
Yılın en iyi erkek sanatçısı

Poprocky Dergisi
Yılın En iyi vokalisti

Smash Hits Anketi
En iyi Erkek Sanatçı

1994

Çocukların Seçimi Ödülleri
Çocukları koruma Ödülü

Crenshew Topluluğu Gençlik ve Sanat Kurumu
Yardımseverlik ödülü

MTV Müzik Ödülleri
En iyi Film Müziği – Will Tou Be There

Smash Hits Ödülleri
En iyi Erkek Sanatçı

Pop Rock Dergisi
Yılın en iyi erkek sanatçısı

Bravo Dergisi
Altın Otto Ödülü

Cable Ace Ödülleri
Beğeni toplayan Spesyal – Dangerous Bükreş Konseri- HBO Spesyali

1993

Guinnes Rekorlar Kitabı
Hayat boyu başarı ödülü

Soul Train Ödülleri
Yılın yardımseveri ödülü
En iyi R&B şarkısı – Remember The Time
En iyi R&B albümü – Dangerous

World Music Awards
Dünya’nın en çok satan Pop sanatçısı
En çok satan Amerikalı sanatçı
Çağımızın en çok satan sanatçısı

NAACP Image Ödülleri
25. gümüş yıldönümü, Yılın Şovmeni Ödülü
Favori klip – Black or White

Echo Ödülleri
Yılın uluslar arası sanatçısı

Grammy Ödülleri
Yaşayan Efsane Ödülü

Amerikan Müzik ödülleri
En iyi Pop&Rock albümü – Dangerous
En iyi Soul/ R&B şarkısı – Remember The Time
Albüm satışları ve Dünya çapındaki yardımseverlik adımlarından dolayı Uluslararsı sanatçı Özel Ödülü.

Bravo Dergisi
Altın Otto ödülü

BMI Ödülleri
Yılın en çok çalınan şarkıları: Black or White-Remember The Time

1992

Billboard Müzik Ödülleri
1992’nin Dünya sanatçısı.
Bir numaralı şarkı – Black or White
Bir numaralı albüm – Dangerous
Thriller’ın 10 yıl anısına özel ödül –Tüm zamanların en çok satan albümü


NABOB Ödülleri
Hayatboyu Başarı Ödülü

Operation One To One Ödülü
Operation One To One

Bravo Dergisi
Altın Otto Ödülü

Ulusal Merit Onur Ödülü
Ulusal Merit Onur Ödülü

Point Of Light Ambassador
(ABD Başkan G Bush Tarafından verilmiştir)

1991

Müzik Videosu Yapımcılarının ‘Hall of Fame’i
Thriller Klibi

MTV Ödülleri
Video Öncüsü Ödülü “Michael Jackson Video Öncüsü Ödülü” olarak değiştirildi.

1990

Music Connetcion
Son On yılın İsmi

Sony Entertainment
Son on yılın en çok satan sanatçısı

Soul Train Awards
Son on yılın Sanatçısı

Amerikan Sinema Ödülleri
Son on yılın Şovmeni

BMI Ödül Başlangıcı
“Michael Jackson Başarı Ödülü”nün ilki kendisine verilmiştir.

Boy Scouts of America
Yardımseverlik öncüsü

Capital Children Museum
Yardımseverlik Ödülü

Grammy Ödülleri
En iyi Klip – Leave me Alone

Vanity Fair
Gösteri dünyasındaki En popüler Sanatçı Ödülü

Beyaz Saray Daveti
Son on yılın Sanatçısı (Başkan, George Bush tarafından tanınmıştr.)


1989

Entertainment Tonight
Son 10 yılnın en önemli sanatçısı.

World Music Awards

Hayat boyu başarı ödülü
İzleyicilerin seçimi seçimi “Dirty Dina”
Hall of Fame

İngiliz Tv Endüstrisi Ödülleri
Son 10 yılın en iyi sanatçısı.

BPIA
Yılın en iyi video klibi

İngiliz Akademi, Müzik Ödülleri
En iyi uluslar arası sanatçı

Eleştirmenlerin Seçimi Ödülü
En iyi video

Cuma Geceleri Videoları
Son on yılın en büyük sanatçısı
Bir numaralı sanatçı

Amerikan Dans Ödülü
Amerikan Dans Ödülü

Amerikan Müzik Ödülleri
Özel Başarı Ödülü

Billboard Ödülleri
Bir numaralı Siyah Sanatçı
Bir numaralı Pop-R&B albüm; BAD

Bravo Dergisi
Bronz Otto Ödülü

BRE Ödülleri
Üçlü Taçlandırma Ödülü – Pop, Rock ve Soul’un Kralı
Yılın Ödülü

TV Show (İngiltere)
80lere veda ödülü

Vanity Fair
Son on yılın en iyi sanatçısı

Video Yazılımı Satıcıları Birliği
En beğenilen video – Moonwalker

Soul Train Ödülleri
Birinci geleneksel Sammy Davis Jr. Ödülü
Heritage Ödülü
Çağdaş R&B sanatçı

NUC
Yardımseverlik Ödülü


Gardner Sokağı İlkokulu
İsim değiştirilerek en çok ün kazanan okul “MJ Auditorium”

MTV Ödülleri
Video Öncüsü Ödülü
Dünya tarihinin en ünlü videosu – Thriller


Halkın Seçimi Ödülleri
En beğenilen Klip – Smooth Criminal

Rolling Stone Dergisi
Son on yılın en iyi klibi – Thriller

Cashbox
Video Öncüsü

BET
“Bad” turnesi başarısı için özel ödül

Forbes
Yılın bir numaralı sanatçısı

1988

New Yor k Times - Best Seller Listesi
Yılın En çok satan kitabı, - Michael Jackson Otobiyografisi – Moonwalker

Soul Train Ödülleri
Yılın en iyi R & B albümü - BAD
Yılın en iyi erkek sanatçısı

UNCF
Frederick D. Patterson Ödülü
Fisk Üniversitesi – Humane Letters branşında Fahri Doktora

NAACP Image Ödülleri
Leonard Carter Yardımseverlik Ödülü
En iyi erkek sanatçı – Bad Single’ı
En iyi albüm – BAD

Billboard Ödülleri
En iyi siyahi sanatçı
Yılın en beğenilen sanatçısı
1988’in en iyi canlı performansı
Blue & Soul Ödülü

Wembley Stadyumu
Rekor kıran “7 kapalı gişe” stadyum konseri

Ebony Dergisi
Amerikan Siyahı Başarı Ödülü

Forbes
Yılın bir numaralı sanatçısı

Bravo Dergisi
Altın Otto Ödülü

Cable Ace Ödülü
En beğenilen müzikal kurgu :
MJ The Legend Continues (Motown on Showtime)

Guild Hall Party
En iyi klip yapımı

American Müzik Ödülleri
En beğenilen Soul –R&B Single’ı


1987

İsveç
"Aftanbladet" okuyucu anketi ;
1987’nin en iyi ses sanatçısı

Bravo Dergisi
Gümüş Otto Ödülü

1986

Guinness Rekorlar Kitabı
Tarihteki en yüksek promosyon anlaşması;
Pepsi ile 15 Milyon $.

Grammy Ödülleri
Yılın en kayıtı ; We are the world
Yılın şarkısı ; We are the world
En iyi süpergrup Performansı ; We are the world
En iyi kısa klip

American Müzik Ödülleri
Minnettarlık Ödülü
Yılın şarkısı - We are the world

Halkın Seçimi Ödülleri
En iyi Şarkı - We are the world


1985

Guinness Rekorlar Kitabı
Tüm zamanların en çok satan albümü – Thriller

Hollywood Walk Of Fame
Walk of fame yıldızı

Grammy Ödülleri
Michael bu yıl adaylıkları ve aldığı ödüllerle rekor kırmıştır.
12 farklı dalda aday olduğu ödüllerden 8’ini kazanmıştır;

Yılın albümü – Thriller
Yılın kayıtı – Beat It
En iyi erkek pop performansı
Yılın yapımcısı – Q Jones ile birilikte; Thriller
En iyi erkek Rock vokali performansı – Beat It
En iyi erkek R&B vokali performansı – Bilie Jean
En iyi R & B şarkısı – Billie Jean
Çocuklar için yapılan en iyi kayıt; MJ anlatımı ile “E.T. Albümü”

Kanada Siyahi Müzik Ödülleri
En iyi erkek şarkıcı
Yılın şovmeni
En iyi uluslararası albüm – Thriller
En iyi uluslar arası şarkı – Billie Jean

American Müzik Ödülleri
Özel Merit ödülü
En iyi Pop/Rock albümü –Thriller
En iyi Soul/R&B albümü – Thriller
En iyi Soul/R&B erkek sanatçı
En iyi Pop/Rock erkek sanatçı
En iyi Pop/Rock şarkısı –Billie Jean
En iyi Pop/Rock videosu – Beat It
En iyi Soul/R&B videosu – Beat It

MTV Ödülleri
İzleyicilerin Seçimi –Thriller
En iyi Video – Thriller
En iyi Kareografi – Thriller

Halkın Seçimi Ödülleri
Yılın en iyi şovmeni
Yılın en iyi klibi – Thriller

Hotel Royal Plaza
37 Altın ve Platinyum Disk Takdimi

Başkanlık Özel Başarı Ödülü
Amerikan Başkanı Ronald Regan tarafından Michael’a verilen bu ödülün sebebi;
alkollü araç kullandırmamayı amaçlayan reklamlarda Beat It şarksının çalınmasıdır.

1985 Platinyum Disk Ödülü
Thriller dolayısyla İngiltere’de verilmiştir.

NARM
Müzik Armağanı Ödülü
En çok satan albüm – Thriller
En çok satan single – Billie Jean
En iyi Home Video – The making of Thriller

NAACP Image Ödülleri
H. Claude Hodson – Özgürlük Madalyası

Ebony Dergisi
Ebony Dergisi Ödülü

Billboard Ödülleri
En iyi Albüm

American Müzik Ödülleri
En iyi Klip
En iyi Home Video

1984

Guinness Rekorlar Kitabı
Tüm zamanların en çok satan albümü – Thriller

Hollywood Walk Of Fame
Walk of fame yıldızı

Grammy Ödülleri
Michael bu yıl adaylıkları ve aldığı ödüllerle rekor kırmıştır.
12 farklı dalda aday olduğu ödüllerden 8’ini kazanmıştır;

Yılın albümü – Thriller
Yılın kayıtı – Beat It
En iyi erkek pop performansı
Yılın yapımcısı – Q Jones ile birilikte; Thriller
En iyi erkek Rock vokali performansı – Beat It
En iyi erkek R&B vokali performansı – Bilie Jean
En iyi R & B şarkısı – Billie Jean
Çocuklar için yapılan en iyi kayıt; MJ anlatımı ile “E.T. Albümü”

Kanada Siyahi Müzik Ödülleri
En iyi erkek şarkıcı
Yılın şovmeni
En iyi uluslararası albüm – Thriller
En iyi uluslar arası şarkı – Billie Jean

American Müzik Ödülleri
Özel Merit ödülü
En iyi Pop/Rock albümü –Thriller
En iyi Soul/R&B albümü – Thriller
En iyi Soul/R&B erkek sanatçı
En iyi Pop/Rock erkek sanatçı
En iyi Pop/Rock şarkısı –Billie Jean
En iyi Pop/Rock videosu – Beat It
En iyi Soul/R&B videosu – Beat It

MTV Ödülleri
İzleyicilerin Seçimi –Thriller
En iyi Video – Thriller
En iyi Kareografi – Thriller

Halkın Seçimi Ödülleri
Yılın en iyi şovmeni
Yılın en iyi klibi – Thriller

Hotel Royal Plaza
37 Altın ve Platinyum Disk Takdimi

Başkanlık Özel Başarı Ödülü
Amerikan Başkanı Ronald Regan tarafından Michael’a verilen bu ödülün sebebi;
alkollü araç kullandırmamayı amaçlayan reklamlarda Beat It şarksının çalınmasıdır.

1985 Platinyum Disk Ödülü
Thriller dolayısyla İngiltere’de verilmiştir.

NARM
Müzik Armağanı Ödülü
En çok satan albüm – Thriller
En çok satan single – Billie Jean
En iyi Home Video – The making of Thriller

NAACP Image Ödülleri
H. Claude Hodson – Özgürlük Madalyası

Ebony Dergisi
Ebony Dergisi Ödülü

Billboard Ödülleri
En iyi Albüm

American Müzik Ödülleri
En iyi Klip
En iyi Home Video

Amerikan Video Ödülleri
En iyi uzun klip
En iyi Home Video

Cyristal globe Ödülleri
Albüm satışının 5 milyonu geçmesi sebebiyle verilmiştir.

1983

Billoard Ödülleri
Yılın Pop albümü – Thriller
Yılın pop sanatçısı
En iyi siyahi albüm
En iyi siyahi sanatçı
En iyi pop albümü sanatçısı
En iyi pop erkek sanatçısı
En iyi pop albüm erkek sanatçısı
En iyi pop single erkek sanatçısı
En iyi siyahi albüm sanatçısı
En iyi siyahi single sanatçsı
Pop single sanatçısı
Dans/Disko Sanatçısı
Dans/Disko LP / Billie Jean
Dans/Disko LP / Beat It

Rolling Stone Dergisi
Okuyucu anketi – Yılın sanatçısı
Okuyucu anketi – Yılın Soul sanatçısı
Okuyucu anketi – Yılın videosu – Beat It
Okuyucu anketi – Yılın yapımcısı ( Quincy Jones ile birlikte)
Eleştirmenler Anketi – Yılın sanatçısı
Eleştirmenler Anketi – Yılın videosu –Beat It
Eleştirmenler Anketi – Yılın erkek ses sanatçısı
Eleştirmenler Anketi – Yılın soul sanatçısı

Black Gold Awards
En iyi erkek sanatçı
En iyi albüm – Thriller
En iyi single – Billie Jean
En iyi video performansı – Beat It


Billboard Video Ödülleri
En iyi erkek sanatçı performansı
En iyi klip – Beat It
En iyi erkek sanatçı performans/kareografı – Beat It
Şarkıya değer katan video kullanımı – Beat It
Sanatçıya değer katan video kullanımı – Beat It

Cashbox
En iyi erkek sanatçı
En iyi siyahi erkek sanatçı
En iyi pop albüm
En iyi siyahi albüm
En iyi erkek single sanatçısı
En iyi siyahi erkek single sanatçısı
En iyi pop şarkısı – Billie Jean
En iyi siyahi sarkı – Billie Jean


Yılın albümü – İngiltere, Japonya, Avustralya, Hollanda
Yılın sanatçısı – İngiltere, İtalya, Japonya
Yılın uluslarası sanatçısı – Brezilya
Yılın Kaydı – Yunanistan
En iyi erkek vokalist – Japonya
En önemli yabancı albüm – İspanya
Yılın single’ı – Avustralya

1981

American Müzik Ödülleri
En iyi Soul/R&B albümü –Off The Wall
En iyi erkek vokalist – Soul/R&B

Cashbox
Yılın Soul albümü – Off The Wall

BPIA
Off The Wall

NAACP Image Ödülleri
En iyi grup - The Jacksons

1980

Hollywood Walk of Fame
The Jacksons adına yıldız takdimi

American Müzik Ödülleri
En iyi Soul erkek sanatçı
En iyi Soul albüm – Off The Wall
En iyi Soul Single’ı – DSTYGI

Grammy Ödülleri
En iyi R&B Performansı – DSTYGI

Billboard Ödülleri
En iyi siyahi sanatçı
En iyi siyahi albüm – Off The Wall

Cashbox
Yılın solu albümü – Off The Wall

NAACP Imager Ödülleri
En iyi grup – The Jacksons

1972

NAACP Image Ödülleri
En iyi grup – Jackson 5

Golden Globe Ödülü
Ben

Billboard Ödülleri
Yılın en iyi single sanatçısı
Yılın en iyi erkek sanatçısı


ABD Parlementosu tarafından
Jackson 5, gençlere pozitif yönde örnek teşkil ettikleri için özel şükran kazanmışlardır.

1971

NAACP Image Ödülleri
Eni iyi grup – Jackson 5

Grammy Ödülleri
En iyi pop şarkısı – ABCO yasarken Efsane Olmuş Ender Sanatcılardandı..Hiç Tarışmasız O bir Efsane!!!...
NaZ Tarih: 26.06.2009 22:04
Michael Jackson cenazesi - Michael Jackson son hali - Michael Jackson öldü

CA-CHALLENGE Tarih: 26.06.2009 18:34çocuklar için yaptırdığı evi....

Bu evde yaşayan bir çocuk kanserden kurtuldu. sonrada M.Jackson'a karşı cinsel taciz suçlamasında bulundu.