Nightwish, 1996 yılında kurulmuş Finlandiya'lı bir metal müzik grubudur. Senfonik metal ya da opera metal olarak adlandırılan metal müzik türünü yapmaktadırlar.

Nightwish, senfonik power metalin önde gelen grularındandır. Epica, After Forever ve Visions of Atlantis gibi gruplar da bu türün önde gelen diğer isimleridir.

Formation (1996) [değiştir]Nightwish grubu, fikir babası Tuomas Holopainen'ın, bir gece kamp ateşi etrafındayken arkadaşlarıyla verdiği bir kararla doğmuştur. Grup kısa zamanda toparlanmış ve 1996 Temmuz'undan sonra çalışmalarına başlamıştır. Holopainen, gitarist Erno "Emppu" Vuorinen ile vokalist Tarja Turunen'i gruba davet eder. Böylece Holopainen'nin çalıdığı klavye, akustik gitar ve Tarja Turunen'nin operet vokaliyle grup öncelikle bir demo albümü çıkarırlar.


Angels Fall First (1997) [değiştir]1997 başlarında davulcu Jukka Nevalainen gruba katılır. Aynı zamanda akustik gitarın yerini elektronik gitar alır. Bu iki öğenin değişmesiyle grup günümüzde yaptığı metal müzik tarzını benimsemiş olur. Nisan 1997'de, grup 7 şarkıdan oluşan "Angels Fall First"i çıkarır. Aynı yılın Mayıs ayında Fin albüm şirketi Spinefarm Records ile iki albüm için anlaşma imzalarlar. "Angels Fall First" Kasım ayında Fin albüm listelerinde 31. numaraya kadar yükselir. Daha sonraki albümleri "The Carpenter" ise albüm listelerinde 3 numaraya çıkar. 1997'nin Aralık ayında grup ilk konserini Finlandiya'da verir. Bu sırada Spinefarm Records grubun potansiyelinin farkına varır ve anlaşmadaki albüm sayısını 2'den 3'e çıkarır.


Oceanborn / Wishmaster (1998–2000) [değiştir]1998'in Aralık ayında ise ikinci albüm Oceanborn çıkarılır. Bu albüm Finlandiya'da oldukça büyük ilgi görmüştür ve 5. sıraya kadar yükselir. Bu albümden önce çıkan "Sacrament of Wilderness" isimli single haftalarca bir numarada kalır. Albüm Finlandiya dışında piyasaya sürüldüğünde, büyük ilgi görmüştür. Bu albüm sayesinde grup turlara çıkmaya ve büyük organizasyonlara katılmaya başlar.

1999'un Ağustos ayında Almanya'da çıkarılan "Sleeping Sun", "Walking in the Air", "Swanheart" ve "Angels fall first" singleları ilk ayında 15 bin adet sattı. "Oceanborn" ve "Sacrament of Wilderness" Finlandiya'da altın plak kazandı ve grup Rage'le birlikte 26 konserlik bir Avrupa turuna çıktı.

2000'in başlarında ise grup başka bir klasik olan "Wishmaster"ı kaydetmek için tekrar stüdyoya girer. Bu arada grup Eurovision'da Finlandiya'yı temsil etmek için "Sleepwalker" adlı parçayla elemelere girsede başarılı olamaz. 2000'in Mayıs ayında Wishmaster albümü çıkarılır. Albümün ardından tura çıkar, bu arada Finlandiya resmi mzik listelerinde birinci sıraya yükselir ve 3 hafta boyu liste başı olarak kalır. Bu albüm, Almanya listelerine 21. ve Fransa listeleride 66. sıradan giriş yapar.

29 Aralık 2000'de Finlandiyada gerçekleştirilen konser "From Wishes To Eternity" adı altında sadece Finlandiya'da DVD olarak piyasaya sürülür.


Over the Hills and Far Away / Century Child (2001–2003) [değiştir]2001 yılında Spinefarm'la bir albümlük anlaşma daha imzalayan Nightwish Gary Moore'un "Over The Hills And Far Away" şarkısını, "Angel Fall First"'deki "Astral Romance" ve iki yeni şarkı ile kayder ve bunları bir EP'de toplayarak yayımlar.

2002 yılında çıkan "Century Child" albümü Finlandiya'da iki saatte satış rekorları kırar. Bu sırada Nightwish, Finlandiya'da hem single hem albüm listelerine birinci sıradan girerken, Almanya'da 5., Avusturya'da ise 15. sıradan listeye girer.

Grup, Temmuz ayında neredeyse tüm konserlerin biletlerinin tükendiği bir Güney Amerika turuna çıkar. Brezilya'da "Century Child"'ın ilk versiyonu kısa zamanda tükenir. "Century Child", 2002'de Finlandiya'nın en çok satan ikinci albümü olur. Bu albümden sonra bir ara veren grup elemanları başka gruplarda çalmaya devam eder. (Jukka Sethian ve Bitch Driven ile, Tuomas Sethian ve For My Pain, Timo Rautiainen&Trio Niskalaukaus ile, Emppu Altar ile, Marco ise Tarot ile).

2003'ün başında grup elemanları yeni albüm kayıtları için tekrar stüdyoya girer. 60.000 satan "Century Child"'ın başarasıyla 2003'ün çoğu çalışmalarla geçer, "End Of Innocence" adlı DVD için materyal toplır ancak çıkış tarihi sürekli ertelenir. 2003 Ekim'inde DVD piyasaya sürülür, bu sırada albüm kayıtlarına devam eder.


Once (2004–2005) [değiştir]2004 yılında çıkarılan, 5. albüm "Once", Nightwish tarihinde en önemli albüm olarak görülür. Finlandiya Başkanı Tarja Halonen, Nightwish'in başarılarından dolayı Tarja Turunen ve kocası Marcelo Cabuli'yi "Geleneksel Bağımsızlık Günü"'ne davet eder.

2004 yılı daha yoğun olan stüdyo ortamında geçer ve "Once" albümünün ilk single'ı "Nemo" piyasaya çıkıyor. Şarkının klibi için büyük bütçe ayrılır. Bu albümle firma değiştiren grup, yeni albümünü Nuclear Blast şirketi altında çıkarır ancak albümün Finlandiya dağıtımı için tekrar Spinefarm Records'la anlaşılır.

Single "Nemo" ve albüm "Once", Finlandiya'da satışa çıktığı ilk günde "Gold Record" ödülü alır ve Nightwish tarihinin en büyük konser turu olan "Once" turuna başlarlar.


End of an Era (2005–2006) [değiştir]2005 yılının Ekim ayında Hartwall Areena (Helsinki) verdikleri konser sonrası DVD End of an Era yayımlanır (2006 Haziran)). Grubun dört üyesi Nightwish'in vokalist Tarja Turunen'siz daha iyi olarak devam edeceği kararlarını, konser sonrası Tuomas Holopainen'in Tarja'ya verdiği bir mektup ile açıklamaları ve internet sitelerinde yayımlamalarıyla açıklarlar. Gerekçe olarak, Tarja'nın evlendikten sonra müzik yerine eşiyle ve ticari değerlerle ilgilendiğini göstermişlerdir. Bu açıklama Tarja ve Finlandiya'da büyük şok yaratmıştır. Tarja'nın cevabı yine internet sitelerinde yayımlanmıştır. Bu tarihten itibaren grup vokalist arayışlarına devam ederken, bayan vokal olmadan yayımlayacakları başka bir albüm hazırlığı içindedirler.


Dark Passion Play (2006—) [değiştir]2006 yılının Eyül ayında grubun 6. sttüdyo albmü olan Dark Passion Play piyasaya sürülmüştür. Albüm, davul kayıtları, sonrasında gitar ve bass ve demo klavyeler ve bunları izleyen orkestra-koro kayıtlarıyla yapılmştır. Son olarak sintisayzırlar ve vokaller eklenmiştir.

Grup, Tarja yerine geçicek bayan vokali bulmadan önce grup, adayların demo vokal kayıtlarını kendilerine yollamalarını istemiştir. Bu da Nightwish hayranları arasında Tarja'nın yerine geçicek bayan vokali gruubun bulamayacağı gibi söylentilere yol açmıştır.

Etiketler:
Beğeniler: 0
Favoriler: 0
İzlenmeler: 444
favori
like
share