KARAİSALI


Adana Karaisalı İlçesi

Karaisalı ilçesi Adana'nın kuzeyinde, 47 km uzaklıktadır. İlçenin büyük bir bölümü dağlık ve ormanlık araziden oluşmaktadır. Halk tarım, hayvancılık ve ormancılıkla uğraşmaktadır. İlçe sınırları içinde Çatalan Barajı ve Nergizlik Barajı bulunmaktadır.İlçenin içersinde bulunan Mercimek Dağında petrol de çıkarılmaktadır. İlçenin Çatalan ve Salbaş olmak üzere iki beldesi, 70 köyü olup yüzölçümü 1517 km² ve denizden yüksekliği 250 metredir. İlçe 2006 yılında merkeze bağlanmıştır.

Tarihi Roma dönemine kadar uzanan kentin o dönemdeki adı Midilli'dir ve nüfusunun 60-70.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Türkler Anadolu'ya geldikten sonra şehrin ismi bir dönem Çeceli olarak geçmiştir. Kentte yaşayanlar Yüreğir ve Menemencioğulları soyundandır. Kentin ismi de Ramazanoğulları'ndan Kara İsa Bey'e atfen verilmiştir.

1481-1496 yılları arasında bölgede Memlük Sultanı Kayt hüküm sürmüş, Yavuz Sultan Selim'in Memlüklüler'i yenmesinden sonrada Ramazanoğulları'na teslim edilmiştir.

Çeceli yani Karaisalı 1835 yılında kaza olmuştur. Kesin olmamakla beraber ilk kaza merkezinin bugünkü Hacılı köyü olduğu söylenir. İlçe Kurtuluş savaşı yıllarında işgale uğramamış ve işgalden kaçanların toplandığı stratejik bir merkez görevi üstlenmiştir. O yıllarda Jandarma Yüzbaşı Ali Ratıp Bey (Tekelioğlu Sinan takma adıyla bilinir) bizzat Mustafa Kemal Paşa'nın özel emriyle Batı Kilikya denilen bölgenin kurtarılması amacıyla görevlendirilmiş ve Üstteğmen Mustafa Besim ile birlikte kuzeyden bugünkü Aladağ ilçesi Büyüksofulu Köyü üzerinde önce Hacılı Köyü ve sonra da 1 Nisan 1920'de Karaisalı'ya gelerek Milli Mücadeleyi Çukurova'da başlatmıştır.

İlçenin nüfusu 2000 genel nüfus sayımına göre 35122'dir. Bunun 6883'si ilçe merkezinde, 28239'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır.

Beğeniler: 1
Favoriler: 0
İzlenmeler: 1226
favori
like
share